eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polska energetyka odnawialna: czy ma znaczenie?

Polska energetyka odnawialna: czy ma znaczenie?

2021-10-27 11:03

Polska energetyka odnawialna: czy ma znaczenie?

Największe nadzieje na wzrost ma rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

EY przedstawia wyniki najnowszej odsłony rankingu RECAI, czyli zestawienia najatrakcyjniejszych krajów dla inwestycji w sektor energetyki odnawialnej. Na szczycie listy uplasowały się kolejno: USA, Chiny kontynentalne oraz Indie. Polsce udało się w nim obronić 22. pozycję, ale już w nowo powstałym rankingu korporacyjnego PPA, który wskazuje na atrakcyjność poszczególnych krajów dla inwestorów, znaleźliśmy się na 12. miejscu.

Przeczytaj także: Polska coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów w OZE

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie wyzwania rysują się przed polskim sektorem energetyki odnawialnej?
  • Jak daleka droga dzieli nas od osiągnięcia celu zeroemisyjności?
  • Które państwa znajdują się w czołówce najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej?

Polska, gospodarczy lider regionu, jest również czołowym emitentem dwutlenku węgla. Jest jednak w naszym kraju szereg obszarów atrakcyjnych dla inwestorów w energetykę odnawialną.

Jednym z nich są korporacyjne PPA (Power Purchase Agreement), czyli rynek obrotu prawami na dostawy energii elektrycznej. Polska otrzymała 12 miejsce w nowo powstałym sub-rankingu z prognozą na szybki marsz do przodu w zestawieniu – wynika z 58. edycji rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), indeksu obejmującego 40 krajów najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej pod względem inwestycji i rozwoju technologii.

PPA są ważne, bo pozwalają korporacjom na obniżenie wskaźników emisyjności i firmy coraz chętniej z nich korzystają, chcąc sprostać kwestiom ESG (ekologicznym, społecznym i zarządczym). PPA z kolei są dźwignią rozwoju OZE.

Polska na stabilnym 22 miejscu w zestawieniu RECAI


Jednym z wiodących tematów ostatniej edycji RECAI 58 jest analiza, w jaki sposób kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą osiągnąć cel zeroemisyjności, który Unia Europejska planuje osiągnąć w 2050 r. Tylko Polska i Węgry znalazły się w najnowszym zestawieniu RECAI, a rozwój infrastruktury energetyki odnawialnej jest w tyle za Europą Zachodnią. Polska utrzymała stabilną, 22 pozycję w głównym rankingu RECAI. Największe nadzieje na wzrost w kolejnych edycjach rankingu RECAI ma rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Po ostatnich aukcjach na farmy wiatrowe, firmy zdobyły kontrakty na prawie 6GW mocy, co powinno być co najmniej podwojone w kolejnej rundzie, zwiększając całkowitą moc morskiej energetyki wiatrowej do poziomu 10-12GW do 2030 r.
Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, będzie musiała wdrożyć szereg zmian, by spełnić unijne cele klimatyczne. Wraz z napływem środków unijnych i zmniejszeniem barier regulacyjnych, zmienia się klimat dla inwestycji w energetykę odnawialną w naszym kraju. Kolejne firmy analizują inwestycje w Polsce, największym rynku energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej, posiadającym równolegle jeden z droższych i „bardziej emisyjnych” systemów energetycznych. Inwestycje analizują inwestorzy instytucjonalni, którzy wcześniej nie interesowali się naszym krajem a ci, którzy mieli Polskę już wcześniej na radarze, teraz zwiększają zainteresowanie – mówi Jarosław Wajer, Partner EY Polska, Lider Działu Energetyki w Polsce i regionie CESA.

fot. mat. prasowe

Indeks korporacyjnego PPA

Polska otrzymała 12 miejsce w nowo powstałym sub-rankingu z prognozą na szybki marsz do przodu w zestawieniu.


Wąskie gardło infrastruktury przesyłowej


Energetyka odnawialna w skali całego globu przeżywa złoty okres w obliczu korzystnych dla niej decyzji regulacyjnych, otoczenia rynkowego, poprawy warunków inwestycyjnych i technologii. Kluczem do utrzymania dynamiki rozwoju jest rozwiązanie problemu wąskich gardeł – wynika z rankingu RECAI.
Różnorodne źródła zasilania, które coraz częściej są rozproszone i w różnym stopniu dostarczają energię w skali całej doby, są narastającym obciążeniem dla sieci przesyłowej, która jest modernizowana i rozwijana w niewystarczającym stopniu. Konieczny jest wzrost inwestycji rzędu 50% w ciągu kolejnej dekady, jeśli sieć ma sprostać wymogom jej użytkowników – mówi Jarosław Wajer.

Inwestycje w moce energetyki odnawialnej wzrosły o 2% do 303,5 mld USD w ubiegłym roku, pomimo pandemii koronawirusa i recesji. Instalacje odnawialnych źródeł energii wzrosły 45% rok do roku do 265GW w 2020 r, pokazując największą dynamikę wzrostu od 1999 r. Prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne: Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency – IEA) spodziewa się, że sektor wytwarzania odnawialnej energii wzrośnie o ponad 8% do 8 300 TWh – taka dynamika wzrostu byłaby największa od lat 1970-tych.

USA, Chiny kontynentalne i Indie wciąż w ścisłej czołówce


Pierwsze miejsce w światowym zestawieniu RECAI zajmuje USA. Spodziewamy się, że kraj ten utrzyma pozycję leadera w kolejnych edycjach rankingu dzięki szeregu inicjatyw ogłoszonych za prezydentury Joe Bidena. Kontynentalne Chiny i Indie utrzymały odpowiednio drugie i trzecie miejsce, dzięki panującym w nich przyjaznym warunkom regulacyjnym i inwestycyjnym.

fot. mat. prasowe

Index RECAI

Polska na stabilnym 22 miejscu w zestawieniu RECAI.


Kraje ze ścisłej czołówki utrzymały miejsca w rankingu - żaden z pierwszych ośmiu krajów nie spadł na niższą pozycję, nikt też nie dołączył do ścisłego grona leaderów rankingu RECAI. Francja (czwarte miejsce, oczko do góry) i Wielka Brytania (piąte miejsce, jedna pozycja w dół) zamieniły się miejscami, podczas gdy Niemcy zastąpiły na szóstym miejscu Australię (która spadła o jedno miejsce w dół w rankingu) po bardzo dobrej pierwszej połowie 2021 r., gdy w systemie pojawiło się dodatkowe 971MW pochodzące z energetyki wiatrowej, co oznacza wzrost o 62% w porównaniu do pierwszej połowy 2020 r.

Najnowsza edycja RECAI analizuje również rosnące znaczenie sektora wodoru w obszarze energetyki odnawialnej w krajach takich jak Niemcy, Kazachstan, Niderlandy, Wielka Brytania i USA, szczegółowo opisując różnorodne modele finansowania inwestycji i redukcji ryzyka. Raport opisuje też rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Japonii, Niderlandach, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, z Francją i Belgią (pozycja 26, cztery miejsca do góry) poprawiającymi swoje miejsca w zestawieniu po tym jak ogłosiły plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: