eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Odnawialne źródła energii w mediach

Odnawialne źródła energii w mediach

2012-12-11 11:49

Odnawialne źródła energii w mediach

Odnawialne źródła energii © vencav - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie było dnia bez publikacji prasowej na temat odnawialnych źródeł energii. W Internecie średnia dzienna porcja artykułów o OZE w tym okresie wynosiła 75 - wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Monitorowania Mediów we współpracy z Gazetą Finansową. Trudno się dziwić mediom - OZE to poważne nadzieje i obawy, a przede wszystkim pieniądze - Unii Europejskiej, z budżetu państwa, wielkich koncernów i wielu zwykłych Kowalskich.

Przeczytaj także: Polskie media a Euro 2012

Odnawialne źródła energii – o tym się mówi i to sporo. Od 1 czerwca do 27 listopada 2012 roku napisano o OZE ponad 2 tys. razy w prasie i 13,3 tys. razy w Internecie. Publikacje możemy podzielić na dwa typy: po pierwsze powstają artykuły informujące o zaletach wszechstronnie wspieranych małych instalacji OZE, których sytuację poprawić może nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii swoimi zapisami dotyczącymi mikro i małych instalacji. Z drugiej zaś strony wiele pisze się o dużych inwestycjach OZE, które wywołują niepokój mieszkańców zainteresowanych regionów. Obawy co do nowej ustawy mają również przedsiębiorcy, tacy jak Tauron, czy inwestorzy skupieni wokół energetyki wiatrowej.

OZE w każdym kiosku

Nawet 100 publikacji dziennie – OZE pojawia się w prasie często. Największe nagromadzenie publikacji jednego dnia z reguły przyczynę ma prostą – początek miesiąca, w kioskach pojawiają się miesięczniki branżowe.

fot. mat. prasowe

Publikacje prasowe nt. odnawialnych źródeł energii

Nawet 100 publikacji dziennie – OZE pojawia się w prasie często. Największe nagromadzenie publikacji jednego dnia z reguły przyczynę ma prostą – początek miesiąca, w kioskach pojawiają się miesięczniki branżowe.


Prasa branżowa pisząca o OZE to między innymi Czysta Energia, Elektrosystemy czy Rynek Elektryczny, czasopisma publikujące szczegółowe, specjalistyczne artykuły. Jest to dosyć naturalne źródło informacji o odnawialnych źródłach energii, dlatego warto zwrócić uwagę na media bardziej wszechstronne, na dzienniki i tygodniki, które publikują materiały o OZE w kontekście konkretnych, istotnych zdarzeń.

Na liście gazet najczęściej piszących o OZE na drugim miejscu znalazł się regionalny Kurier Szczeciński, na czwartym Rzeczpospolita, na szóstym Dziennik Gazeta Prawna, na siódmym Głos Pomorza. Publikacje mediów lokalnych informują najczęściej o inwestycjach, nierzadko też o protestach związanych z tymi inwestycjami.

fot. mat. prasowe

Tytuły prasowe najczęściej poruszające temat OZE

Prasa branżowa pisząca o OZE to między innymi Czysta Energia, Elektrosystemy czy Rynek Elektryczny, czasopisma publikujące szczegółowe, specjalistyczne artykuły.


Ludność miast i wsi obawia się OZE?

Podobne tytuły przewijają się przez dzienniki każdego niemal regionu: „Mieszkańcy wsi w gminie Obrazów chcą wstrzymania budowy elektrowni wiatrowych” – Echo Dnia Kieleckie, „Protest przeciwko elektrowni wiatrowej w Brzeźnie” – Przegląd Koniński, „Bunt w gminie Pakosław - bo hałas, spaliny i odór” – Panorama Leszczyńska, „Mieszkańcy m.in. Parkoszowic, Jaksic, Szczepanowic i Poradowa spotkali się z przedstawicielem Polskiej Grupy Biogazowej - nie chcą fabryki smrodu" – Dziennik Polski Kronika Krakowska, „Mieszkańcy Rabina protestują przeciw elektrowni wiatrowej” - Gazeta Pomorska Inowrocław. Metro Warszawa rozsądnie podsumowuje: „Polacy są eko tylko w sondażach”. Z sondaży wynika, że Polacy obawiają się OZE, a nawet jeśli opowiadają się za takimi rozwiązaniami, to robią to z dosyć poważnym zastrzeżeniem: „Ponad połowa z nas chce, by prąd w Polsce pochodził z odnawialnych źródeł energii (o ile będą zlokalizowane daleko od naszych domów)” – podał instytut Gfk Polonia. Lęki związane z inwestycjami ukoić mogą relacje osób, które już przeżyły bliski kontakt z OZE, np. w postaci farm wiatrowych: „mieszkańcy okolic, w których wybudowane są farmy wiatrowe, są pozytywnie nastawieni do tego rodzaju inwestycji. Wbrew obiegowym opiniom mieszkańcy nie odczuwają uciążliwego hałasu, nie skarżą się na zdrowie i nie odczuwają negatywnego wpływu farm wiatrowych na środowisko” - Millward Brown SMG/KRC.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: