eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sezon narciarski 2012/2013 poza krajem

Sezon narciarski 2012/2013 poza krajem

2013-01-31 12:59

Sezon narciarski 2012/2013 poza krajem

Wakacje zimowe © fot. mat. prasowe

Polskie góry spadają w rankingu popularności na najlepsze miejsce do spędzenia zimowego urlopu. Większość Polaków planuje spędzić sezon narciarski 2012/2013 poza krajem. Wyjeżdżając za granicę wykupuje ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Woli również płacić tam kartą, niż gotówką - podaje Diners Club Polska.

Przeczytaj także: Polacy a ubezpieczenie na narty

Firma Diners Club Polska zaprezentowała wyniki internetowego badania pt.: „Polacy na stoku 2012/2013”. Badanie przeprowadzone zostało wśród miłośników białego szaleństwa. Udzielone odpowiedzi posłużyły analizie zachowań Polaków na stoku, sprawdzeniu w jakie rejony narciarskie najczęściej wyjeżdżają, bez jakich gadżetów nie wyobrażają sobie zimowego szaleństwa i czy planując aktywny wypoczynek myślą o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych.

Sezon zimowy 2012/2013

Polacy chętnie wypoczywają na stoku, jednak polskie góry nie są wcale najczęściej wybieranym przez nich celem zimowego wypoczynku. Jak wynika z przeprowadzonego badania, aż 62 proc. respondentów planuje spędzić sezon zimowy 2012/2013 poza Polską. Może to wynikać m. in. z większej dostępności, jakości przygotowania i zróżnicowania poziomu trudności tras zagranicznych oraz uwarunkowań pogodowych.

Najpopularniejszym krajem wskazywanym jako cel wyjazdu w tym sezonie jest Austria, wybrało ją prawie 40 proc. ankietowanych. Kolejny wskazywany cel podróży to Włochy (13 proc.). Pozostałe państwa, które znalazły się w odpowiedziach to Słowacja, Czechy, Francja, zdobywając po kilka punktów procentowych. Natomiast na polskich stokach zamierza wypoczywać zaledwie 32 proc. ankietowanych.1

fot. mat. prasowe

Wakacje zimowe

Większość Polaków planuje spędzić sezon narciarski 2012/2013 poza krajem.


Gadżety na stoku

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą do zabrania na stok według respondentów biorących udział w badaniu jest kask ochronny (73 proc. wskazań), który przede wszystkim zabezpiecza przed urazami głowy, a także może służyć jako modne uzupełnienie stroju. Następnie ankietowani wymienili kartę płatniczą (43 proc.), dzięki której nie muszą zabierać zapasu gotówki, co daje im większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu na stoku. W dalszej kolejności wskazano gogle (43 proc.) oraz telefon z dostępem do internetu (41 proc.).

Bezpieczeństwo i komfort na stoku są dla nas najważniejsze

Analiza udzielonych w badaniu odpowiedzi dostarcza ciekawych informacji w zakresie naszego poczucia bezpieczeństwa na stoku. Polacy lubią cieszyć się beztroskim, zimowym wypoczynkiem i wiąże się to także z wykupieniem ubezpieczenia dla siebie i swoich bliskich. 75 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wyjeżdżając na zimowy wyjazd wykupuje ubezpieczenie.

Pośród respondentów wybierających wyjazdy zagraniczne, wykupienie ubezpieczenia deklaruje aż 92 proc. z nich. Zgodnie z opinią ankietowanych, ubezpieczają się oni żeby uniknąć konsekwencji wysokich kosztów leczenia w sytuacji wypadku i akcji ratowniczej oraz dla większego poczucia bezpieczeństwa na stoku. Z powodów związanych z bezpieczeństwem i dla większego komfortu 54 proc. z tych osób woli również podczas urlopu płacić kartą a nie gotówką.

Natomiast pośród osób wybierających polskie góry na miejsce zimowego urlopu, tylko 46 proc. ubezpiecza siebie i/lub swoją rodzinę. Większość zapytanych o przyczynę nie wykupowania ubezpieczenia nie potrafi jednak wskazać konkretnego powodu. Często pojawiającą się odpowiedzią respondentów na to pytanie była również opinia, że skoro do tej pory nie doświadczyli nieprzyjemnej/groźnej sytuacji na stoku, to nie muszą interesować się ubezpieczeniem. W 49 proc. przypadkach osoby te także preferują płatność kartą zamiast posiadania zapasu gotówki.

Badanie ujawniło, że Polacy w trakcie zimowych wyjazdów na narty lub snowboard najwyżej cenią sobie komfort i bezpieczeństwo. Aby w pełni cieszyć się zimowym szaleństwem chętniej wybieramy wyjazdy zagraniczne niż wypoczynek w Polsce, a także w większości przypadków dbamy o wykupienie ubezpieczenia. Ze względu na wygodę, coraz częściej rezygnujemy też z zabierania gotówki na stok, na rzecz bardziej poręcznych i wielofunkcyjnych kart płatniczych.

Informacje o badaniu
Badanie online zostało rozpoczęte 18 grudnia 2012 roku i trwało do 13 stycznia 2013 roku, czyli w okresie, kiedy amatorzy zimowych sportów już zaczęli sezon lub się do niego przygotowują. Ankietę wypełniło 326 osób.

Wskaźnik optymizmu I 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: