eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: branża energetyczna przyszłościowa

Rynek pracy: branża energetyczna przyszłościowa

2013-01-29 13:55

Rynek pracy: branża energetyczna przyszłościowa

Inżynier © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bank Danych o Inżynierach w swojej sondzie z grudnia 2012 roku zapytał specjalistów, którą branżę techniczną uważają za najbardziej przyszłościową. Warto podkreślić, iż do przyszłościowych zalicza się nie tylko sektory, które zwiększają liczbę miejsc pracy. Są to przede wszystkim branże, które mają największy wpływ na rozwój nowych technologii, tworzą innowacyjne rozwiązania na potrzeby gospodarki, cieszą się zainteresowaniem inwestorów.

Przeczytaj także: Polscy inżynierowie a czas poszukiwania pracy

Większość, aż 33,7% specjalistów, wskazało energetykę jako najbardziej przyszłościową branżę. Głównym zadaniem sektora energetycznego, jako gałęzi przemysłu, jest przetwarzanie dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania. Branża ta ma ogromny wpływ na rozwój gospodarczy kraju oraz życie codzienne jego mieszkańców. Znaczącym wydarzeniem i zarazem początkiem rozwoju polskiej energetyki było wybudowanie kilku większych elektrowni na początku XX wieku, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Wałbrzychu. Od tego czasu sektor energetyczny bardzo rozwija się. Pojawiły się niekonwencjonalne sposoby pozyskiwania energii – słonecznej, wiatrowej, wodnej. Energetyka jest ściśle powiązana z innymi gałęziami przemysły oraz ze środowiskiem. Dlatego jej wpływ na gospodarkę jest tak znaczący.

Na drugim miejscu uplasowała się branża IT i telekomunikacyjna. Zagłosowało na nią 20,5% specjalistów. Sektor IT dzieli się na trzy podstawowe segmenty – sprzęt, oprogramowanie i usługi. Głównym zadaniem branży informatycznej i telekomunikacyjnej jest tworzenie narzędzi, za pomocą których użytkownicy mogą pozyskiwać, przetwarzać, analizować, gromadzić i przekazywać informację. W dzisiejszych czasach informacja jest najcenniejszym towarem. Branża IT pomaga wykorzystywać ją w sposób najbardziej efektywny. Przez cały czas mamy do czynienia ze wzrostem liczby użytkowników Internetu, rozwojem technologicznym i powstaniem nowinek technicznych (np. tablety, smartphony, czytniki e-book'ów). O rozwoju branży może również świadczyć ciągłe zapotrzebowanie na informatyków oraz wysokie zarobki.

fot. goodluz - Fotolia.com

Inżynier

33,7% specjalistów, wskazało energetykę jako najbardziej przyszłościową branżę.


12,9% ankietowanych zagłosowało na branżę budownictwa i nieruchomości. Sektor ten w ostatnich latach bardzo prężnie rozwijał się w związku z przygotowaniami do Euro 2012. W Polsce powstały nowe odcinki autostrad, budowane były stadiony, modernizowane lotniska, stacje kolejowe oraz sieci komunikacyjne w miastach. Aktualnie mamy do czynienia z chwilowym pogorszeniem nastrojów w branży budowlanej. Trzeba jednak podkreślić, iż w najbliższych kilku latach zwiększą się inwestycje w sektorze kolejowym. Jest to związane z modernizacją kolei oraz budową drugiej linii metra w Warszawie. Zwiększy się liczba projektów budowlanych w branży energetycznej. Jako przykładowe projekty można wymienić budowę nowego bloku energetycznego w Kozienicach oraz dwóch bloków energetycznych w opolskiej elektrowni. Aktualnie odbywa się budowa gazoportu w Świnoujściu, który ma być oddany do użytku w połowie 2014 roku. Warto zaznaczyć, iż stabilny rozwój sektora budowlanego przyczynia się do wzrostu gospodarczego całego kraju.

Na branżę elektroniki zagłosowało 10,2% specjalistów. W Polsce rozwój tego sektora rozpoczął się w latach 30. XX wieku. Obecnie elektronika jest używana we wszystkich dziedzinach naszego życia. Warto pamiętać, iż jest ona wykorzystywana w takich urządzeniach codziennego użytku jak pralka, komputer, telefon, samochód i wielu innych. Każde przedsiębiorstwo korzysta z urządzeń elektronicznych.

fot. mat. prasowe

Jaka jest wg Ciebie najbardziej przyszłościowa branża?

Na drugim miejscu uplasowała się branża IT i telekomunikacyjna. Zagłosowało na nią 20,5% specjalistów.


Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się następujące branże - chemia, petrochemia i tworzywa sztuczne; maszyn, urządzenia, narzędzia; motoryzacja, automotive; hutnictwo metalurgia, branża metalowa. Rozwój każdego z wyżej wymienionych sektorów jest ściśle powiązany z dynamiką innych branż. Innowacje w jednej branży przyczyniają się do wprowadzania nowych koncepcji w innych. Najbardziej przyszłościową jest natomiast branża, która rozwija się najbardziej dynamicznie i ma największy wpływ na inne gałęzie przemysłu oraz nasze życie codzienne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: