eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Dostawcy energii pod presją rządów

Dostawcy energii pod presją rządów

2012-11-26 13:17

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015


Jednakże według wewnętrznych procedur Unii Europejskiej oznacza to, że ta bardzo potrzebna zmiana nie zostanie zrealizowana, aż do kwietnia 2013 r.( estymacja Deutsche Bank).

Cele wydajnego wykorzystywania energii

Unijny cel efektywnego wykorzystania energii na 2020 rok będzie trudny do zrealizowania. W czerwcu 2012 r. została przyjęta kompromisowa poprawka do unijnej dyrektywy dot. wydatkowania energii. Wymaga ona od dostawców zapewnienia, aby ich klienci zaczęli oszczędzać energię od 2014 roku. Obowiązkowo, łączne oszczędności powinny wzrastać, z roku na rok, w tempie 1,5% rocznej sprzedaży sektora. Jeśli dostawcy nie dostarczą tych zagregowanych oszczędności, poniosą karę.

Wymagane są ogromne inwestycje w infrastrukturę, ale dostawcy obniżają swoje wydatki

W Europie do 2020 roku wymagane są inwestycje w infrastrukturę na poziomie minimum biliona euro. Obejmują one generowanie energii, rozbudowę sieci, instalacje LNG (LNG: Liquefied Natural Gas (skroplony gaz ziemny) , instalacje do regazyfikacji i rurociągi.

W przemyśle energetycznym te inwestycje są potrzebne, aby zastąpić starzejące się elektrownie w Europie (gdzie prawie 9,5 GW energii zostało wycofane w 2011 roku), a bardziej ogólnie dla wzmocnienia sieci w celu poprawy bezpieczeństwa dostaw, dostosowania do dostaw energii ze zdecentralizowanych i odnawialnych źródeł oraz przekształcenia obecnych sieci w inteligentne.

W sprawie gazu, wymagane są inwestycje w duże rurociągi służące do importu surowca oraz instalacje LNG. Ten szacunek nie obejmuje minimum 350 miliardów (szacunki niemieckiego banku KfW) euro niemieckich inwestycji w wytwarzanie energii elektrycznej i sieci rekompensujących odejście od energii jądrowej. Nie obejmują także inwestycji w poprawę współczynników bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, które na przykład we Francji wyniosą 10 miliardów dla 58 reaktorów (szacunki ASN, francuskiego organu ds. bezpieczeństwa jądrowego).

Obecna niestabilność ekonomiczna i brak wiarygodnych prognoz na przyszłość w strefie euro zniechęcają wielu dostawców do podejmowania koniecznych inwestycji.

Dostawcy pod presją

W obserwowanym okresie, wycena rynkowa akcji dostawców energii spadła w porównaniu do europejskiego indeksu MSCI, tak samo jak ich współczynnik cena/zysk. Działania legislacyjne i polityczne sugerują, że rządy i urzędy regulacyjne wciąż postrzegają dostawców energii jako kopalnie złota. Na przykład nowa dyrektywa UE wymagająca od dostawców zapewnienia, że ich klienci od 2014 roku będą oszczędzali energię (alternatywą jest kara finansowa) jest istotnym obciążeniem. Dodatkowo, decyzje polityczne, takie jak przyspieszone odejście od energii jądrowej w Niemczech i roczne podatki od wytwarzania energii jądrowej nałożone przez Belgię, oraz – niedawno – Hiszpanię pokazują, że kluczowi udziałowcy wciąż widzą w dostawcach energii łatwe źródło dochodów.

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2014 Europejski rynek energii 2014

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: