eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Dostawcy energii pod presją rządów

Dostawcy energii pod presją rządów

2012-11-26 13:17

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015


Koszt transformacji energii na horyzoncie

Wypadek w Fukushimie w marcu 2011 r. doprowadził do podważania stabilności rynku energii jądrowej. Niektóre z państw badają jak zmniejszyć udział energii pochodzenia nuklearnego. W rezultacie europejski mix energetyczny zacznie zmieniać się w kierunku mniejszego udziału energii pochodzenia jądrowego na rzecz energii ze źródeł odnawialnych, gazu, a w niektórych krajach - węgla. Scenariusze te, skutkujące wzrostem emisji CO2, będą wymagały znacznych dodatkowych inwestycji ze strony dostawców, co będzie miało wpływ na koszty wytworzenia energii i utrzymania sieci, a w konsekwencji – ceny detaliczne. W Niemczech, po decyzji z maja 2011 r., dotyczącej wycofywania się z energii jądrowej, ceny energii elektrycznej dla krajowych odbiorców detalicznych znacznie wzrosną. Również niemieccy odbiorcy przemysłowi będą mogli zaobserwować wzrost cen energii o 70% do roku 2025.

Jeśli udział energii jądrowej w całkowitej produkcji energii we Francji zostanie obniżony do 50%, ceny wzrosną o 16%, co przełoży się na 12-procentowy wzrost cen detalicznych.

Rozwój energii odnawialnej zagrożony przez zmniejszone dotacje

Wraz z osiągnięciem 70% dodatkowej mocy w roku 2011 r., odnawialne źródła energii kontynuują swój rozwój w Europie. Jednakże, pomimo dużych projektów wykorzystujących energię wiatrową rozpoczętych w państwach członkowskich takich jak Wielka Brytania i Francja, unijny cel na 2020 r., czyli 20% udziału energii odnawialnej w mixie energetycznym, będzie trudny do spełnienia. Jest to wynikiem kryzysu związanego z długiem państwowym skłaniającego rządy do redukcji taryf gwarantowanych i ulg podatkowych, które napędzają rozwój energii odnawialnych. Szczególnie mocno ucierpiał sektor energii słonecznej. Zmniejszone dotacje poskutkowały globalną, nadmierną podażą sprzętu przedsiębiorstw produkcyjnych, a także skłoniły Chiny do znacznego zwiększenia eksportu ich maszyn – w szczególności fotowoltaicznych paneli słonecznych – do USA i Europy. W rezultacie przewiduje się, że w krótkim okresie czasu, co najmniej połowa z istniejących na świecie producentów fotowoltaicznych paneli słonecznych może być przejęta lub zbankrutować.

Cele Unii Europejskiej dotyczące emisji dwutlenku węgla powinny zostać spełnione, ale głównie z powodu spowolnienia gospodarczego

Chociaż obecna sytuacja rynkowa i sygnały regulacyjne są niewystarczające, aby zachęcić przemysł do podążania w kierunku technologii niskoemisyjnych, cele Unii Europejskiej dot. emisji CO2 na 2020 rok powinny zostać spełnione ze względu na kryzys gospodarczy i przenoszenie zakładów przemysłowych do Azji, co skutkuje zmniejszeniem konsumpcji energii, a tym samym emisji dwutlenku węgla. Aby jednak być skutecznym, system ETS (por. ETS: Emissions Trading Scheme, europejski system handlu certyfikatami węgla) potrzebuje radykalnej reformy. Cena praw emisji węgla spadła z 14 euro na tonę w początkach 2011 roku do 6-7 euro na tonę w maju 2012 roku, odzwierciedlając nadwyżkę ETS.

W szczególności, w perspektywie krótkoterminowej dodatkowe pozwolenia muszą być cofnięte w celu przywrócenia niedoboru potrzebnego do wzrostu cen.
Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2014 Europejski rynek energii 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: