eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 41/2012

Europa: wydarzenia tygodnia 41/2012

2012-10-14 01:48

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 40/2012

  • Na rok 2013 analitycy MFW w raporcie World Economic Outlook nie przewidują że: strefa euro zanotuje minimalny wzrost PKB na poziomie 0,2 proc., w recesji będą Włochy, Hiszpania, Grecja, Portugalia, Słowenia i Cypr, a gospodarka niemiecka w przyszłym roku urośnie o 0,9 proc.
  • Według MFW pewną szansą dla europejskiej (a także dla polskiej) gospodarki może być wzrost popytu na towary ze strony gospodarek wschodzących. Zagrożeniem może być destabilizacja sytuacji politycznej wynikająca z wysokiego bezrobocia, rosnących podatków i coraz większej niepewności jutra. Nie wiadomo też w jakiej postaci zostaną ostatecznie wprowadzone w życie unijne decyzje antykryzysowe, w tym w sprawie utworzenia stałego funduszu ratunkowego ESM, utworzenia unii bankowej czy też skupowania obligacji krajów strefy euro z rynku wtórnego przez Europejski Bank Centralny.
  • Zaniepokojenie europejskich kół gospodarczych wzbudza spowolnienie gospodarcze w krajach rozwijających się w tym w Chinach, które napędzają wzrost w światowej gospodarce (w tym roku gospodarka Chin wzrośnie o 7,8, a więc najwolniej od 1999 roku).
  • Agencja Standard & Poor's poinformowała o obniżeniu oceny zdolności kredytowej Hiszpanii o 2 pkt. do poziomu do "BBB-" tzn. tylko o 1 pkt. powyżej poziomu "śmieciowego".
  • Według Eurostat-u produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2012 r. wzrosła o 0,6 proc. m/m, jednak licząc r/r produkcja przemysłowa spadła o 2,9 proc.
  • Niemieckie instytuty ekonomiczne obniżyły o połowę prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec na 2013 rok. Ich zdaniem niemiecki PKB wzrośnie w przyszłym roku tylko o 1 proc., a w w 2012 roku - o 0,8 proc. Eksperci przewidują pogorszenia się sytuacji na niemieckim rynku pracy. Przewidują, ze liczba bezrobotnych wzrośnie w 2013 roku do 2,9 mln.
  • Rozpoczyna się eksploatacja dwóch nitek Gazociągu Północnego (Nord Stream), którym gaz z Rosji płynie po dnie Morza Bałtyckiego bezpośrednio do Niemiec. Ich potencjał wynosi ponad 55 mld metrów sześć. gazu w skali roku. Inwestorzy poinformowali, że możliwości Nord Streem-u zostanie wykorzystany w całości. Jego głównym udziałowcem jest Gazprom (51 proc. akcji). Pozostałe udziały należą do niemieckich koncernów E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 15,5 proc.), a także holenderskiej spółki Gasunie i francuskiego GdF (po 9 proc.).
  • Konsorcjum użytkowników planowanego gazociągu Nabucco z Azerbejdżanu do Europy Środkowej ma do końca I kwartału 2013 r. zadecydować, czy będzie on budowany.
  • Bank Światowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Rosji na lata 2012-2013 do - odpowiednio - 3,5 proc. i 3,6 proc. Przyczyną są niższe zbiory zbóż i gorsza niż się spodziewano sytuacja ekonomiczna tak w globalnej gospodarce, jak i w samej Rosji.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy opowiedział się za wydłużeniem wcześniej uzgodnionego okresu, w jakim zagrożona bankructwem Grecja ma dokonać istotnej redukcji deficytu budżetowego. Stopa bezrobocia w Grecji wzrosła w lipcu 2012 r. do 25,1 proc. (bez pracy było 1,26 mln Greków). W grupie wiekowej 15-24 lata bezrobocie wynosi 54,2 proc.
  • Londyn rozważa wprowadzenie dużych ulg podatkowych dla firm eksploatujących złoża gazu z łupków. Tłumaczy się to tym, aby Brytania nie została w tyle, gdy ceny gazu spadają po drugiej stronie Atlantyku. Zdaniem brytyjskich służb geologicznych zasoby w łupkach szacowane są na 150 mld m sześc. gazu, natomiast zdaniem nafciarzy są one nawet 40 razy większe.
  • Nie jest wykluczona kolejna faza konfliktu rosyjsko-ukraińskiego o gaz. Państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy w pierwszym kwartale bieżącego roku płaciła 416 USD za 1000 metrów sześciennych, w drugim kwartale - 425 USD, a w trzecim kwartale ok. 426 dolarów. Te ceny kwestionuje Ukraina. Ostatnio też Kijów poinformował Gazprom, że w 2013 roku kupi tylko 24,5 mld metrów sześciennych gazu, podczas gdy kontrakt obliguje ją do odbierania co najmniej 41,6 mld metrów sześciennych rocznie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POKOJOWY NOBEL DLA UNII EUROPEJSKIEJ

Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzającego Saxo Bank Polska z lekką ironią proponuje ekonomicznego Nobla wręczyć... Bankom Centralnym...

Stało się.. pierwszy raz nagroda Nobla została przekazana organizacji, a nie osobie fizycznej.

Unia Europejska otrzymała nagrodę pokojową. Uznanie wkładu Europy w uspokojenie sytuacji w Afryce Północnej i wprowadzanie demokratycznych modeli w Egipcie, Tunezji czy Libii jest z pewnością uzasadnione. Ale jeśli już Komitet Noblowski zaczął przyznawać "grupowe" nagrody to czas pomyśleć o Nagrodzie Nobla w dziedzinie ekonomii. Proponuję rozpatrzyć grupową kandydaturę wszystkich banków centralnych, które od kilku kwartałów dzielnie walczą z globalnym kryzysem drukując niezliczone ilości dolarów, euro, jenów i innych walut.

Ogromny wysiłek Bankierów Centralnych skierowany na zasypanie problemów zadłużenia i wiarygodności ogromną ilością papierowego pieniądza powinien być w końcu zauważony i doceniony. Fala ekonomicznej krytyki "nieograniczonego i bezwarunkowego luzowania polityki monetarnej" powinna być zatrzymana!

Nasi Bankierzy Centralni klikają na klawisz "ctrl-p" licząc, że wszelkie globalne problemy się rozwiążą. To że w efekcie ubocznym otrzymamy dalsze wypychanie sektora prywatnego z gospodarki kosztem zadłużonego sektora publicznego. To, że grozi nam inflacja, bezrobocie i rosnące niepokoje społeczne nie jest istotne. Liczy się wspólna i skoordynowana praca wszystkich niezależnych przecież banków centralnych.

A ponieważ Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii jako jedyna spośród wszystkich pozostałych jest w praktyce nagrodą Banku Szwecji, więc przyznanie jej wszystkim Bankom Centralnym będzie uproszczone.


Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: