eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 40/2012

Europa: wydarzenia tygodnia 40/2012

2012-10-07 10:32

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 39/2012

  • Stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu 2012 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,4 proc. wobec 11,4 proc. w lipcu. To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych.
  • Według Eurostat-u inflacja w strefie euro we wrześniu 2012 roku wyniosła 2,7 proc. r/r. W sierpniu ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 2,6 proc. W lipcu było to 2,4 proc.
  • Projekt budżetu Grecji na 2013 rok przewiduje, że gospodarka kraju skurczy się o 3,8 procent. Będzie to już szósty z kolei rok spadku gospodarczego. Projekt zakłada deficyt budżetowy wysokości 4,2 proc. PKB; prognoza deficytu na rok bieżący mówi o 6,6 proc. PKB. Dług publiczny Grecji wyniesie w przyszłym roku 346,2 miliarda euro, czyli 179,3 proc. PKB. Bezrobocie wzrośnie do 24,7 proc. z 23,5 proc.
  • Politykę klimatyczną UE skrytykowali przedstawiciele niemieckiego przemysłu. Skrytykował ją także komisarz ds. energii UE Guenther Oettinger. Ostrzegł on także przed groźnymi dla przemysłu skutkami "przesadnej" polityki ochrony klimatu. Zdaniem ekspertów dotychczasowy kurs w polityce ochrony klimatu będzie kontynuowany, dojdzie do likwidacji miejsc pracy lub do wyprowadzenia produkcji do innych krajów.
  • Koncerny EADS i BAE Systems prowadzą rozmowy w sprawie połączenia. Jeśli dojdzie do fuzji, to powstanie europejski gigant zbrojeniowy, znacznie większy (pod względem obrotów) od amerykańskiego Boeinga. W nowym koncernie EADS miałby 60 procent udziałów. Problemem mogą okazać się rozbieżności między rządami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
  • Europejski Organ Nadzoru Bankowego z siedzibą w Londynie poinformował w swym raporcie, że 27 banków, które musiały podnieść tzw. wskaźnik adekwatności kapitałowej do 9 proc. do czerwca 2012 roku, wzmocniło swe zasoby kapitałowe o 116 mld euro i w ten sposób wzmocniły ogólną odporność sektora bankowego w UE. Dzięki tej rekapitalizacji oraz innym środkom zaradczym podjętym przez Unię Europejską ponad 200 mld euro wzmocniło europejski system bankowy.
  • Eksperci trojki (Komisji Europejskiej, EBC i MFW) spodziewają się, że grecka gospodarka skurczy się w przyszłym roku o 5 proc. (rządowy projekt budżetu mówi o 3,8 proc.). Rząd Grecji przygotowuje plan zmniejszenia wydatków budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Od przyjęcia tego planu UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy pakietu ratunkowego, wynoszącej 31,5 mld euro. W przypadku decyzji odmownej Grecja musiałaby ogłosić niewypłacalność.
  • Węgry zapowiedziały wycofanie się z kontrowersyjnego opodatkowania transakcji finansowych banku centralnego. To przybliża Węgry do kredytu od MFW i UE (w wysokości ok. 15 mld euro). Rząd ogłosił też nową serię środków oszczędnościowych mających na celu utrzymanie deficytu budżetowego w granicach 3 proc. PKB w latach 2012, 2013 i 2014, jednak przyznał, że w tym roku Węgry znajdą się w recesji.
  • Mimo wysokich standardów bezpieczeństwa jądrowego w UE, KE zaleca poprawę bezpieczeństwa, na co trzeba 10-25 mld euro. Będą one przeznaczone na wdrożenie rekomendacji wynikających z przeprowadzonych z tzw. stress testów (badane były środki bezpieczeństwa w sytuacji poważnych wypadków jak klęski żywiołowe, awarie i wypadki lotnicze). W komunikacie stwierdzono, że dziś nie ma pilnej potrzeby zamknięcia jakiejkolwiek elektrowni atomowej.
  • Oferty na budowę dwóch nowych reaktorów w czeskim Temelinie (o mocy 1000 MW każdy) złożyły: Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200. Areva zaproponowała najnowszy reaktor EPR. Dwa EPR-y są już budowane w Chinach, trzeci w Finlandii, czwarty we Francji. Westinghouse zaproponował swoją konstrukcję AP-1000 - obecnie na świecie powstają cztery takie reaktory, dwa w USA i dwa w Chinach. Z kolei konsorcjum czeskiej Skody JS kontrolowanej przez Rosjan "nuklearnej" filii koncernu Skoda - oraz rosyjskich firm Atomstroyexport i Gidropress zaoferowało reaktor MIR.1200 - eksportową modyfikację znanej rosyjskiej konstrukcji VVER-1000. To największy kontrakt w historii Czech, a jego wartość może sięgnąć 10 mld euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UNIJNA KASA BEZ MITÓW

Nie ma na świecie drugiego takiego budżetu gdzie tylko 6% przeznaczane jest na koszty administracyjne. Nigdy nie ma deficytu czy zadłużenia, zwykle zostają nie wydane środki, które... wracają do państw członkowskich. Jest ON 44 razy mniejszy niż suma wszystkich budżetów krajów członkowskich. Jego podstawą jest składka poniżej 1% PKB każdego z 27 państw Unii...

Budżet UE to dokładnie 0,67 euro na obywatela – koszt jednej kawy dziennie. Jest tzw. budżetem inwestycyjnym – 94% środków wraca do państw członkowskich lub na rzecz wspólnych działań zewnętrznych. Nie ma na świecie drugiego takiego budżetu gdzie tylko 6% przeznaczane jest na koszty administracyjne. Nigdy nie ma deficytu czy zadłużenia, zwykle zostają nie wydane środki, które... wracają do państw członkowskich.

Jest 44 razy mniejszy niż suma wszystkich budżetów krajów członkowskich. Jego podstawą jest składka poniżej 1% PKB każdego z 27 państw Unii. Przynosi więcej wartości dodanej niż każde euro wydane z budżetu narodowego.

Wynoszący poniżej 150 mld euro rocznie – budżet UE jest silnym instrumentem pobudzania i zwiększania inwestycji, generowania wzrostu gospodarczego oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Jeśli składka ulegnie zmniejszeniu, jak proponuje bogatsza część Europy – to wg Komisji Europejskiej – budżet skurczy się o ok. 20% w ciągu najbliższych 20 lat. Tymczasem budżety narodowe mają tendencję wzrostową, w 2011 r. – 23 z 27 państw zwiększyło swoje budżety, a w 2012 r. – budżet powiększy 24 z 27 państw. Środki publiczne z poziomu UE zostałyby w ten sposób przesunięte na poziom narodowy. Czy oznacza to też renacjonalizację polityk unijnych?

Na razie Rada (szefowie państw) kreśli coraz ambitniejsze plany przez Unią, nowe strategie pełne wyśrubowanych pułapów (np. kosztownego ograniczenia emisji CO2) drugą ręką skreślając środki mające temu służyć.

Cele polityczne i gospodarcze negocjowane miesiącami, nawet przegłosowane i opublikowane w pięknej broszurze nie zostaną osiągnięte poprzez zmniejszenie inwestycji na szczeblu wspólnotowym. Czy stara 15-tka zaciskająca pasa Unii ma rację? Według danych polskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, każde euro zainwestowane w nowych krajach UE przynosi starym krajom – średnio 61 eurocentów zysku w postaci dodatkowego eksportu. Dla samych Niemiec to oznacza powrót do gospodarki nawet 1 euro i 25 centów.

Komisja Europejska wykazuje, że inwestycje w dziedzinie spójności w okresie 2000–2006 przyniosły dodatkowe 0,7% PKB wzrostu gospodarczego w 2009 r. w całej Unii, a do roku 2025 mogą osiągnąć 4% PKB.
Wyjściem satysfakcjonującym nowych i starych mogą być – środki własne Unii. Pisałam niedawno o podatku od transakcji finansowych (http://2009.salon24.pl/425226,podatek-na-kryzys) mogącym przyczyniać się do wzrostu budżetu, czyniąc go bardziej autonomicznym i stabilnym zarazem. W sytuacji, gdy dojdzie do przyjęcia propozycji Komisji w zakresie systemu środków własnych, składki do budżetu UE mogą się zmniejszyć nawet o połowę.

Negocjacje się toczą. Do końca roku powinny zapaść wiążące decyzje o unijnym budżecie aż do 2020 roku.


Lidia Geringer de Oedenberg

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: