eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Paraolimpijczycy polscy 2012

Paraolimpijczycy polscy 2012

2012-10-01 10:16

Polska reprezentacja na XIV Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

101 polskich niepełnosprawnych sportowców (35 kobiet i 66 mężczyzn) uczestniczyło w XIV Igrzyskach Paraolimpijskich, które zakończyły się 9 września w Londynie. Spośród 11 sportów najliczniej reprezentowane były konkurencje lekkoatletyczne (31 zawodników), tenis stołowy i koszykówka (po 12) oraz szermierka (10) - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Polacy na Olimpiadzie w Londynie

Polska reprezentacja na XIV Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie

101 polskich niepełnosprawnych sportowców (35 kobiet i 66 mężczyzn) uczestniczyło w XIV Igrzyskach Paraolimpijskich, które zakończyły się 9 września w Londynie

W trakcie 12 dni zmagań, nasi reprezentanci startowali w 11 sportach i wywalczyli 36 medali, z czego 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych. Mutimedalistami XIV Igrzysk Paraolimpijskich oraz zdobywcami złotych medali są: Rafał Wilk - zwycięzca dwóch wyścigów w kolarstwie szosowym (jazda na czas i ze startu wspólnego), lekkoatleta Mateusz Michalski - złoty medalista na dystansie 200 m i srebrny na 100 m, a także rywalizujący w tenisie stołowym: Patryk Chojnowski, który zdobył złoto indywidualnie i srebro w drużynie oraz Natalia Partyka, która wygrała turniej indywidualny i zajęła 3. miejsce w turnieju drużynowym. Złote medale ponadto wywalczyli: Katarzyna Piekart (rzut oszczepem), Karolina Kucharczyk (skok w dal), Ewa Durska (pchnięcie kulą), Barbara Niewiedział (bieg na 1500 m), Maciej Lepiato (skok wzwyż), Joanna Mendak (pływanie 100 m st. motylkowym), drużyna tenisistów stołowych w składzie: Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki oraz w szermierce: Dariusz Pender (szpada) i Grzegorz Pluta (szabla). Więcej niż jeden medal z Londynu przywiozły także Anna Harkowska - zdobywczyni trzech srebrnych medali w kolarstwie: torowym na dystansie 3000 m i szosowym - w jeździe na czas oraz ze startu wspólnego, ponadto lekkoatletka Alicja Fiodorow - srebrna medalistka na dystansie 200 m i brązowa na 400 m.

Medale zdobyte przez polskich zawodników na XIV Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie

Dorobek medalowy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie jest lepszy niż cztery lata wcześniej w Pekinie

Dorobek medalowy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie jest lepszy niż cztery lata wcześniej w Pekinie. W porównaniu z poprzednią imprezą polscy reprezentanci zdobyli ogółem o 6 medali więcej. Z 36 medalami Polska zajęła w klasyfikacji medalowej 9 miejsce (wyprzedzając m. in. Włochy, Francję i Hiszpanię). Był to o 9 pozycji lepszy wynik niż w 2008 r. oraz o 21 miejsc lepszy niż osiągnięty na Igrzyskach XXX Olimpiady. Klasyfikację medalową wygrały Chiny (2. miejsce na Igrzyskach XXX Olimpiady), przed Rosją (4.) i Wielką Brytanią (3.).

Klasyfikacja medalowa XIV Igrzysk Paraolimpijskich

Klasyfikację medalową wygrały Chiny (2. miejsce na Igrzyskach XXX Olimpiady), przed Rosją (4.) i Wielką Brytanią (3.)

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ