eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje dla firm ze źródeł krajowych

Dotacje dla firm ze źródeł krajowych

2012-10-09 09:59

Przeczytaj także: Dotacje dla firm na pierwsze wdrożenie wynalazku


Ile można uzyskać dotacji i od czego to zależy?

W ramach Programu można uzyskać dotację:
  • na koszty inwestycji (od 1% do 8,5% kosztów inwestycyjnych); lub
  • na tworzenie miejsc pracy (od 3200 PLN do 15 600 PLN jednorazowej dotacji na jedno utworzone miejsce pracy).
Wysokość wsparcia zależy od oceny projektu na podstawie określonych w Programie kryteriów.

W przypadku wsparcia z tytułu kosztów inwestycyjnych oceny dokonuje się na podstawie: liczby utworzonych nowych miejsc pracy, wskaźnik kosztów inwestycji przypadających na jednego pracownika (im wyższy tym lepiej), lokalizacji inwestycji w kontekście stosunku stopy bezrobocia w powiecie do stopy krajowej oraz innych korzyści z inwestycji (m.in. wpływ na środowisko naturalne, współpraca z uczelniami wyższymi, wpływ na otoczenie gospodarcze). Dodatkowo poziom wsparcia można podwyższyć o 1 punkt procentowy w przypadku przedstawienia opinii o innowacyjności inwestycji, potwierdzającej, że jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

W przypadku wsparcia z tytułu kosztów nowych miejsc pracy kryteriów oceny jest więcej. Wysokość wsparcia uzależniona jest od:
  • procentowego udziału nowych miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem wśród nowych miejsc pracy ogółem;
  • lokalizacji inwestycji w kontekście stosunku stopy bezrobocia w powiecie do stopy krajowe;
  • wysokości nakładów inwestycyjnych;
  • sektora przemysłowego (najwyżej oceniany jest biotechnologiczny, najniżej – elektroniczny);
  • procentowy udział wielkości eksportu w całości sprzedaży produktów wytwarzanych w wyniku nowej inwestycji;
  • procentowy udział kosztów zakupu komponentów (materiałów i surowców) oraz usług od podmiotów prowadzących działalność produkcyjną lub usługową w Polsce w całkowitym koszcie zakupu komponentów i usług niezbędnych do wytworzenia danego produktu;
  • dodatkowych korzyści z inwestycji: innowacyjności, proekologiczności inwestycji oraz wpływu na otoczenie gospodarcze.
Przy czym kluczowe (odpowiadają za połowę możliwej do zdobycia ilości punktów) są dwa pierwsze kryteria: ilość nowych miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem oraz lokalizacja inwestycji.

Procedura ubiegania się o wsparcie

Proces wnioskowania o wsparcie w ramach Programu różni się od tradycyjnych konkursów przy działaniach finansowanych z Funduszy Europejskich. Nabór wniosków prowadzony jest cały czas. Pierwszym etapem jest wypełnienie formularza informacji o inwestycji na wzorze stanowiącym załącznik do Programu. Formularz inwestor wypełnia przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, i to właśnie PAIZ formalnie przekazuje dokumenty projektu pod ocenę. Duże przedsiębiorstwo dodatkowo zobowiązane jest złożyć analizę potwierdzającą spełnienie efektu zachęty. Następnym etapem jest ocena projektu przez Zespół Międzyresortowy (w skład zespołu wchodzą przedstawiciele różnych ministerstw, tym finansów, gospodarki, rozwoju regionalnego). W przypadku pozytywnej oceny przez Zespół, inwestor otrzymuję ofertę wsparcia – oferowana wysokość wsparcia zależy od kryteriów oceny projektów omawianych powyżej. Następnie inwestor występuje z wnioskiem o pomoc do Ministra Gospodarki, z którym podpisywana jest umowa o dofinansowanie. Cały proces powinien trwać od 2 do 4 miesięcy. Pierwsze umowy o dofinansowanie w ramach Programu podpisano pod koniec zeszłego roku.

Łączenie pomocy z Programu z innymi źródłami

Wartość wsparcia otrzymana w ramach Programu nie wyczerpnie dostępnego limitu pomocy publicznej dla inwestycji zgodnie z mapą pomocy regionalnej. Dlatego przedsiębiorca mógłby połączyć wsparcie w ramach Programu z innymi źródłami, w tym przede wszystkim ze zwolnieniem z podatku CIT w ramach działalności na terenie SSE oraz ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości. Wysokość dostępnych zwolnień z podatku w obu przypadkach oblicza się w relacji do kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów związanych z utworzeniem nowych miejsc pracy.

Jednak autorzy Programu wprowadzili dodatkowe ograniczenia w przypadku chęci łączenia pomocy. Jeśli wartość wsparcia z Programu nie przekracza kwoty 3 mln PLN lub jeśli nie przekracza 10% wartości łącznej pomocy, o którą ubiega się przedsiębiorca – pomoc można łączyć ze zwolnieniem z podatku CIT.

W przeciwnym przypadku łączenie pomocy jest możliwe tylko w czterech przypadkach:
  • Dla inwestycji produkcyjnej w sektorze priorytetowym o kosztach na poziomie co najmniej 350 mln PLN;
  • Dla inwestycji tworzącej co najmniej 500 nowych miejsc pracy w sektorze usług nowoczesnych;
  • Dla każdej inwestycji w sektorze B+R;
  • Dla inwestycji o kosztach powyżej 1 mln PLN i tworzącej co najmniej 500 nowych miejsc pracy.
Nie ma natomiast żadnych ograniczeń, by pomoc w ramach Programu łączyć ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości. Każdy inwestor może więc wystąpić z wnioskiem do gminy, na terenie której zlokalizowana jest inwestycja o przyznanie zwolnienia.

Rządowy „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020” to instrument atrakcyjny i dostępny tylko dla bardzo dużych inwestycji. Należy jednak pamiętać, że realny poziom wsparcia możliwy do uzyskania do około 5-7% kosztów inwestycji. Dlatego warto rozważyć możliwości połączenia dotacji z Programu z innymi źródłami wsparcia.

fot. mat. prasowe

Tabela 1.

Sektory priorytetowe – definicje

poprzednia  

1 2

Shopper marketing

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: