eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłość przedsiębiorstw VII 2012

Upadłość przedsiębiorstw VII 2012

2012-08-13 09:45

Upadłość przedsiębiorstw VII 2012

Udział firm w liczbie upadłości © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że w lipcu upadłość ogłosiło 70 firm. Było to o 2,9% więcej firm niż w czerwcu, w którym zanotowano 68 upadłości oraz 1,4% więcej niż w lipcu 2011 r., kiedy to upadło 69 firm. Mimo ustabilizowania się łącznej liczby upadłości przedsiębiorstw niepokojące dane z polskiej gospodarki stanowią przesłankę do podwyższenia prognozowanej liczby upadłości do końca roku.

Przeczytaj także: Upadłości firm I-VII 2012

W ostatnim miesiącu firmy jednoosobowe posiadały udział w liczbie upadłości na poziomie 24%. Jest to więcej niż zazwyczaj, gdyż w ciągu ostatnich 12 miesięcy średni poziom udziału firm jednoosobowych w ogóle upadłości plasował się na poziomie około 20%. W lipcu 17 osób zakończyło prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej ze względu na niewypłacalność. Było to o 55% więcej niż w czerwcu, w którym upadło 11 takich firm oraz 21% więcej niż w lipcu 2011 r. kiedy upadło ich 14.

W lipcu ogłosiły upadłość 53 przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego, co oznacza spadek bankructw w stosunku do ubiegłego miesiąca, kiedy to upadło 57 firm (tj. spadek o 7%). W stosunku do lipca ub. r. w którym upadło 55 firm, wynik jest mniejszy o 4%.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 793 przedsiębiorstwa. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po lipcu okazała się o 0,1% wyższa od zanotowanej po czerwcu (792). Przed rokiem tj. w lipcu 2011 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 691 firm. Wynik bieżący jest więc o 14,8% gorszy. W ostatnich dwunastu miesiącach najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w listopadzie (54 firmy), natomiast w maju br. upadło najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 82.

Duże natężenie upadłości odnotowano, w budownictwie (2,78% wobec 2,25% w analogicznym okresie 2011r.), w branży wytwarzającej i przetwarzającej koks oraz rafinującą ropę naftową (2,45% wobec 0,00%) w branży chemicznej (2,22% wobec 1,17%) oraz w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,18% wobec 1,32%). Stosunek wszystkich upadłości w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm obecnych na rynku kształtował się na poziomie 1,62%.

fot. mat. prasowe

Udział firm w liczbie upadłości

W lipcu ogłosiły upadłość 53 przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego, co oznacza spadek bankructw w stosunku do ubiegłego miesiąca, kiedy to upadło 57 firm

W czołówce branż o wysokim natężeniu upadłości wciąż utrzymuje się, branża poligraficzna, jednakowoż w tej branży można zaobserwować poprawę względem analogicznego okresu (3,70% wobec 3,76%). Sytuacja w tej branży jest o tyle ciekawa że jej wyniki finansowe są dobre. Problemy mają podmioty małe o niezdywersyfikowanych portfelach zamówień. W okresie kryzysu przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności obniżyły koszty marketingu i reklamy, co stało się przyczyną pogorszenia kondycji małych zakładów z branży poligraficznej. Branżę producentów pozostałego sprzętu transportowego cechuje największe natężenie upadłości (3,80% wobec 1,36% w analogicznym okresie). Wynik ten jest efektem stosunkowo małej liczby firm funkcjonujących na rynku, a nie wzmożonej liczby upadłości.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: