eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów w II kw. 2012

Rynek pracy specjalistów w II kw. 2012

2012-07-30 13:37

Rynek pracy specjalistów w II kw. 2012

Liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl, według kwartałów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z cyklicznego raportu Pracuj.pl "Rynek Pracy Specjalistów" wynika, że na rynku pracy zaczynamy mieć do czynienia ze stagnacją. Co prawda, analizując dane miesiąc do miesiąca, spadek liczby ofert pracy nie jest duży, ale analiza kwartalna pokazuje, że pracodawcy mniej chętnie niż w I kwartale szukali nowych pracowników.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2012

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 12,4%, czyli była nieco niższa niż w maju 12,6%. Pogorszenie sytuacji na rynku pracy widać jednak wyraźnie, kiedy analizuje się wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), które jako pracujących uwzględnia też osoby zatrudnione w szarej strefie. Zgodnie z BAEL, bezrobocie w Polsce w I kwartale sięgało 10,5 proc. (10 proc. w I kw. 2011 roku i 9,7 proc. w IV kw. 2011 roku).

Pogarszającą się sytuację na rynku pracy potwierdzają też dane największego portalu pracy - Pracuj.pl, w którym firmy szukają specjalistów i menedżerów. W II kwartale tego roku pracodawcy opublikowali w serwisie blisko 83 tys. ofert pracy, tj. o 9% mniej niż w I kwartale 2012 i o 1,6% mniej niż w analogicznym okresie roku 2011. Według przewidywań głównych ekonomistów wiodących banków III kwartał będzie okresem najsłabszej koniunktury od trzech lat.

"Mediana przedstawionych przez nich prognoz pokazuje, że w przyszłym kwartale wzrost gospodarczy Polski spowolni z około 3,5% do zaledwie 2,7%, a najwięksi pesymiści szacują, że nawet do 2,2-2,3%. Efekty tego wyhamowania widzimy już na rynku pracy. Liczba ofert opublikowanych w II kwartale wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia ze stagnacją i moim zdaniem przez kolejny rok lepiej już nie będzie. Dopiero wzrost gospodarki powyżej 3% i optymizm firm pozwoli na zwiększanie liczby miejsc pracy w gospodarce" - komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Zdaniem Macieja Lisa, eksperta rynku pracy w Instytucie Badań Strukturalnych: - Kolejne informacje dopływające z rynku pracy potwierdzają wcześniejsze symptomy świadczące o pogarszaniu się sytuacji gospodarczej. Co więcej, wskaźnik koniunktury konsumenckiej GUS od lutego do maja utrzymywał się na poziomie z apogeum ostatniego kryzysu. Oznacza to, że koniunktura gospodarcza poważnie się osłabia.

Analizując dane o rynku pracy z portalu Pracuj.pl oraz badania GUS (BAEL oraz Badanie Popytu na Pracę) ekspert Instytutu Badań Strukturalnych wskazuje także na pozornie sprzeczne zjawiska, zachodzące na rynku pracy w pierwszej połowie roku - wzrost bezrobocia, któremu równocześnie towarzyszył wzrost zatrudnienia i spadek liczby likwidowanych miejsc pracy.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl, według kwartałów

W II kwartale tego roku pracodawcy opublikowali w serwisie blisko 83 tys. ofert pracy, tj. o 9% mniej niż w I kwartale 2012


"Zwiększenie zatrudnienia wynika przede wszystkim ze wzrostu aktywności pracowników, głównie kobiet w wieku 50+ w miastach (dane BAEL, GUS). Jest to skutek przesuwania efektywnego wieku przechodzenia na emeryturę w następstwie ograniczenia możliwości wcześniejszego nabywania uprawnień emerytalnych. Natomiast wzrost bezrobocia dotyczy w największym zakresie ludzi młodych (do 34 roku życia) oraz osób z terenów wiejskich. Jednocześnie zwiększa się liczba osób długotrwale bezrobotnych w miastach. W tych zjawiskach widoczna jest osłabiona skłonność firm do zatrudniania nowych pracowników, zwłaszcza tych bez doświadczenia, co utrudnia osobom młodym oraz bezrobotnym wchodzenie i powrót na rynek pracy – dodaje.

Stagnacja zaczyna dotykać nowe technologie

W II kwartale tego roku najwięcej firm, które poszukiwały przez Pracuj.pl pracowników pochodziło z branż: handel i sprzedaż (prawie 23 tys. ofert), bankowość, finanse i ubezpieczenia (14 tys.), telekomunikacja i zaawansowane technologie (10 tys.) oraz przemysł ciężki (9 tys.). Jednak w porównaniu do I kwartału tego roku, przyrost liczby propozycji pracy odnotowano tylko w dwóch branżach: w transporcie i logistyce (o 10%) oraz w branży prawnej (o 5%). W pozostałych sektorach odnotowano spadki. Największy w budownictwie i nieruchomościach: ofert było o prawie ¼ mniej. 20% spadek liczby ofert, w stosunku do poprzedniego kwartału, zanotowano też w turystyce/hotelarstwie/gastronomii oraz w przemyśle farmaceutycznym.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: