eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2011

Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2011

2012-06-29 14:01

Przeczytaj także: Co hamuje rozwój rynku telekomunikacyjnego?


Ze względu na duże nasycenie rynku telefonii ruchomej możliwości wzrostu liczby użytkowników są mocno ograniczone. W przyszłości wzrost penetracji rynku będzie w głównej mierze zależał od klientów, którzy decydować się będą na posiadanie więcej niż jednej karty SIM. Dodatkowo operatorzy będą podejmować starania mające na celu migrację własnych klientów pre-paid w kierunku usług abonamentowych. Działania te będą miały na celu zwiększenie ARPU (wyższe w segmencie post-paid), przywiązanie klienta do swoich usług i w konsekwencji zmniejszenie migracji z sieci. Często elementem mającym skłonić klienta do korzystania z usług abonamentowych operatora jest już nie tylko cena ale i subsydiowany sprzęt. Oferty zawierające coraz większe darmowe pakiety usług oraz smartfony oferowane w niższych cenach mają skłonić użytkownika do podpisania umowy na określony czas oraz do większego korzystania z usług operatora, przede wszystkim z transmisji danych.

Sprzedaż smartfonów stanowi dodatkową szansę dla operatorów do zwiększania przychodów z transmisji danych, która w 2011 r. stanowiła główne pole „walki” konkurencyjnej. Można więc oczekiwać dalszego spadku cen tej usługi, a w konsekwencji wzrostu jej wykorzystania.

Zwiększeniu popularności usługi transmisji danych poza granicami kraju sprzyjać będzie nowa regulacja roamingowa uzupełniona o pułapy cenowe dla tej usługi.

Nie należy się spodziewać zmian w zakresie udziału w rynku operatorów wirtualnych, ich znaczenie w nadchodzących latach pozostanie marginalne. Pogłębiająca się substytucja telefonii stacjonarnej ruchomą wpływa na stały spadek zainteresowania konsumentów usługami głosowymi w stałej lokalizacji. W szczególności dotyczy to tradycyjnych linii na łączach POTS i ISDN. Ich dotychczasowi użytkownicy decydować się będą na migrację do sieci ruchomych lub zakup telefonu stacjonarnego pakietyzowanego, np. z dostępem do Internetu.

Beneficjentami tych zmian będą operatorzy sieci ruchomych, już teraz posiadający znaczącą bazę klientów telefonii w stałej lokalizacji, oraz TVK. Malejące grono odbiorców ograniczy się zatem do osób starszych, przywiązanych do tradycyjnej linii, oraz do korzystających z pakietu kilku usług danego operatora.

Ważnym procesem rynkowym pozostanie zjawisko konwergencji. Wykorzystanie przez operatorów telekomunikacyjnych różnorodnych technologii łączności elektronicznej spowoduje dalsze zacieranie się dotychczasowego podziału na usługi głosowe i transmisji danych.

Analiza charakterystycznych dla rynków światowych trendów wskazuje na zasadność i potrzebę inwestowania w sieci najnowszej generacji NGA. Wychodząc naprzeciw tym zmianom, operatorzy będą zmuszeni sukcesywnie zwiększać inwestycje w sieci światłowodowe, w szczególności FTTH.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: