eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 18/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 18/2012

2012-05-06 10:52

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 17/2012

  • Z państwowego funduszu emerytalnego Social Security wypłacane są w USA emerytury i renty dla 56 milionów osób. wyczerpywanie się rezerw funduszu staje sie coraz poważniejszym problemem. Brak działań zaradczych spowoduje, że stanie się on częściowo niewypłacalny i już od 2033 r! będzie w stanie wypłacać tylko 75 procent należnych świadczeń.
  • USA umieściły Rosję i Chiny na dorocznej liście państw, które są najgorzej oceniane w dziedzinie zapobiegania piractwu praw autorskich i innej własności intelektualnej. Na tej samej liście znalazły się też Argentyna, Kanada i Indie, a także Algieria, Chile, Indonezja, Izrael, Pakistan, Tajlandia, Ukraina i Wenezuela.
  • W USA podatki od płac są także przeznaczane na fundusz ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare). Realna jest niewypłacalność tego funduszu. Według amerykańskiej administracji stanie się on częściowo niewypłacalny już w 2024 r! Ta sytuacja jest skutkiem szybkich zmian demograficznych, a przede wszystkim starzenia się amerykańskiego społeczeństwa oraz szybko rosnących kosztów usług medycznych.
  • Chiny dobrze przygotowały się do obecnego spowolnienia gospodarczego. Eksport i inwestycje zagraniczne jako siła napędowa gospodarki ustąpiły miejsca popytowi konsumenckiemu oraz własnym inwestycjom w infrastrukturę. Spadło tempo wzrostu chińskiego eksportu także za przyczyną kryzysu zadłużeniowego w Europie. Pozytywną informacją z Chin jest spadek inflacji do 3,2 proc. z 6,5 proc. w połowie 2011 roku. Na ten rok prognozuje się wzrost gospodarczy na poziomie 7,5 proc., chociaż według analityków najgorszy okres ma chińska gospodarka już za sobą i jest duże prawdopodobieństwo, że wynik będzie lepszy.
  • Po raz pierwszy od ponad 40 lat Japonia będzie całkowicie pozbawiona energii atomowej. W ostatnich dniach został wyłączony ostatni z 54 działających w tym kraju reaktorów. Zostały one wyłączone z pracy bezterminowo, a celem wyłączeń jest przeprowadzenie testów bezpieczeństwa. Konsekwencją będzie zniweczenie dotychczasowych starań związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych.
  • Ekonomista Deutsche Banku Ma Jun wskazuje, że prognozy gospodarcze w II kwartale 2012 roku są korzystne dla Chin. jego zdaniem w drugiej połowie roku spodziewany jest wzrost eksportu rzędu 15 lub nawet 18 proc.
  • W opinii analityków gospodarka Stanów Zjednoczonych okazała się odporna skutki kryzysu napływające z Europy, na zacieśnianie polityki fiskalnej i wzrost cen ropy. Po wzroście PKB w 2010 roku o 3 proc, w 2011 o 1,7 proc. także w tym roku równie dobrze zapowiada się wzrost gospodarczy. Analitycy szacują go na ok. 2 proc. PKB.
  • Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, ale powstrzymała się też przed wprowadzeniem dodatkowych działań, mających na celu obniżenie kosztu kredytu. Fed poinformował, że będzie kontynuował sprzedaż obligacji, wartych łącznie 400 mld USD.
  • Duże emocje wywołują obecnie rozważania związane z eksploatacją złóż węgla Tavan Tolgoi, które znajdują się w południowym regionie Mongolii Gobi. Ich wielkość jest szacowana nawet na 7,5 mld ton. Ich szczególne znaczenie wynika z tego, że jest to węgiel koksujący niezbędny dla procesów technologicznych związanych z produkcją stali. Kraj jest jednak zbyt słaby ekonomicznie i dysponuje zbyt małymi zasobami finansowymi, by samodzielnie uruchomić wydobycie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

AMERYKAŃSKIE PROBLEMY GOSPODARCZE W ROKU WYBORCZYM...

Nieustannie rosnące zadłużenie Stanów Zjednoczonych jest w dalszym ciągu głównym problemem tego kraju. W przedwyborczym wyścigu ostatnio pojawiły się dwie nowe informacje, a więc kiedy niewypłacalnymi okażą się Social Security i Medicare. Nie ulega wątpliwości, że kandydaci do Białego Domu będą musieli pokazać, jakie mają propozycje rozwiązań w tym zakresie, bo są to sprawy, które bardziej interesują zwykłych Amerykanów niż zadłużenie finansów publicznych. Uważam, że przedstawione koncepcje w istotny sposób wpłyną na końcowe wyniki wyborów...

Ameryka to bardzo bogaty kraj, jednak równocześnie jest to najbardziej zadłużony kraj świata i to zadłużenie z każdym dniem wzrasta. Trudno precyzyjnie powiedzieć jakie liczbowo jest to zadłużenie, ale w opinii analityków przekroczyło już ono wielkość rocznego PKB. Dla specjalistów jest to astronomiczna kwota, która z całą pewnością będzie miała istotny wpływ na przyszłość amerykańskiej gospodarki, na jej możliwości rozwojowe. Oni też wiedzą jakie mogą być tego konsekwencje w przypadku braku działań zaradczych. Jak na razie nie ma informacji o koncepcjach rozwiązania tego kluczowego dziś problemu i wiadomo, że przed wyborami prezydenckimi decyzje w tym zakresie nie zapadną...

W USA z państwowego funduszu emerytalnego Social Security wypłacane są emerytury i renty dla 56 milionów osób. Według oficjalnych informacji publikowanych przez rządową administrację, wyczerpywanie się rezerw funduszu staje sie coraz poważniejszym zagrożeniem. Brak działań zaradczych spowoduje, że stanie się on częściowo niewypłacalny i już od 2033 r! będzie w stanie wypłacać tylko 75 procent należnych świadczeń. Poprzednio prognozowano, że stanie się to w 2036 roku...

Nie można zapominać, że przejściowo obniżono podatki od płac na ten fundusz mając na uwadze pobudzenie wzrostu gospodarczego, ale obecnie dyskutuje się nad podniesieniem wpłat na Social Security, obcięciem świadczeń medycznych albo podniesieniem wieku emerytalnego. Jednak jest oczywistym, że przy obecnym składzie Kongresu, a w dodatku przed wyborami żadne tego typu rozwiązanie nie będzie przyjęte przez Kongres...

W USA podatki od płac są także przeznaczane na fundusz ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare). I w tym przypadku mówi się o niewypłacalności tego funduszu w dającej się przewidzieć perspektywie. Według amerykańskiej administracji stanie się on częściowo niewypłacalny już w 2024 r! Ta sytuacja jest skutkiem szybkich zmian demograficznych, a przede wszystkim starzenia się amerykańskiego społeczeństwa oraz szybko rosnących kosztów usług medycznych.

Nie ulega wątpliwości, że zasygnalizowana sytuacja tak w zakresie rent i emerytur (Social Security), jak i w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare) to poważne obciążenie budżetu i istotny czynnik wpływający na dalszy, szybki wzrost długu publicznego.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: