eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: bariery działalności I kw. 2012

Sektor MŚP: bariery działalności I kw. 2012

2012-04-25 12:04

Sektor MŚP: bariery działalności I kw. 2012

Przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej © fot. mat. prasowe

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison przeprowadziły badanie na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców z sektora MSP dotyczące barier i przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej z punktu widzenia przedsiębiorców. Jest to druga fala tego badania i została przeprowadzona w I kwartale 2012, poprzednia została przeprowadzona w I kw. 2011 roku.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2012

MSP w Polsce wytwarzają 67% PKB, zatrudniają ¾ Polaków i stanowią 99.8% wszystkich działających w Polsce firm.

W tegorocznym badaniu uderza gwałtowny wzrost postrzegania przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej w porównaniu do ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej

Zaledwie w dwóch obszarach przedsiębiorcy dostrzegają poprawę


Zaledwie w dwóch obszarach przedsiębiorcy dostrzegają poprawę – w barierach inwestycyjnych (spadek z 13% do 7%) oraz w kontrolach US i innych instytucji (spadek z 6% do 4%).

W pozostałych obszarach obserwujemy radykalny wzrost niezadowolenia – szczególnie dotyczy to kosztów pracy (wzrost z 45% aż do 69%!), wysokich podatkach (wzrost z 32% do 44%).

Według przedsiębiorców znacznie pogorszyła się także sprawa z biurokracją – jako istotną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej – nadmiar obowiązków biurokratycznych wskazuje 37% przedsiębiorców (rok wcześniej 20%) a niestabilność prawa również 37% (w 2011 – 21%).

Badanie potwierdza nieznaczną uciążliwość dla przedsiębiorców ze strony urzędników, aczkolwiek niezadowolenie z tego tytułu wzrosło o niemal 100% z 10% w ub. roku do 19% w roku bieżącym oraz Kontroli US i innych urzędów – spadek z 6% do 4%.

„W moim przekonaniu świadczy to o jednym – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP - urzędnicy też mają już dość radosnej twórczości legislacyjnej, sprzecznych przepisów, ich nadmiaru i ogólnego szaleństwa regulowania wszystkiego i tam gdzie jest to możliwe idą przedsiębiorcom na rękę, częściej korzystając ze zdrowego rozsądku. Ponadto urzędnicy, przez lata kontaktów bezpośrednich, przekonali się osobiście, że przedsiębiorcy to tacy sami ludzie jak oni, a nie oszuści i kombinatorzy, jak byli postrzegani przez urzędników jeszcze kilka lat temu. Z tego wynika moim zdaniem ta bardzo wysoka ocena. Wyniki badania powinny też dać trochę do myślenia politykom – w co niestety nie wierzę – nawet wasz własny aparat ma już dość tych wszystkich harców z ciągłymi zmianami prawa i tworzeniu wciąż nowych przepisów i regulacji.”

Agnieszka Strzałka z Domu Badawczego Maison skomentowała wzrost niezadowolenia przedsiębiorców, tłumacząc, że w czasie kryzysu czy też stagnacji, to co nie przeszkadzało tak bardzo w okresie prosperity, teraz wydaje się „przeszkadzać bardziej”.” – Trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej z przyczyn rynkowych wynikające ze spowolnienia, automatycznie powodują w percepcji przedsiębiorców przywiązywanie większej wagi do czynników zewnętrznych. W okresie wzrostu przedsiębiorcy bardziej koncentrują się na rozwijaniu firm i mają mniej czasu i chęci do obserwacji otoczenia prawno-instytucjonalnego”.

Należy uznać, że nie ma obiektywnych i racjonalnych podstaw – poza kryzysem - do aż tak gwałtownego wzrostu postrzegania barier, bowiem przez ostatni rok – podobnie zresztą jak w latach poprzednich – rząd nie zrobił niemal nic, ani pozytywnego, ani negatywnego, w zakresie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Niestety.

Tak gwałtowny wzrost niezadowolenia przedsiębiorców może mieć wpływ na bardzo poważne decyzje biznesowe z ich strony, łącznie z zaprzestaniem działalności gospodarczej lub jej ograniczenia przez część przedsiębiorców. Mogą bowiem uznać, że w obecnych warunkach po prostu jest to pozbawione racjonalnych podstaw.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: