eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polski Internet a przemoc domowa

Polski Internet a przemoc domowa

2012-04-06 11:32

Przeczytaj także: Polski Internet a lekcje religii


„Najgorszemu wrogowi nie życzę takiego dzieciństwa”

„Moja matka mnie biła skakanką gumową za to, że nie chciałam jeść a raz o mało nie rozbiła mi głowy o wannę, bo nie chciałam myć włosów nigdy tego nie zapomnę. Zawsze jak coś się zepsuło w domu to od maleńkiego to była moja wina, wszystko robiłam źle a moje koleżanki były mądrzejsze ode mnie. Obecnie jestem kłębkiem z nerwów, mam silną nerwicę wegetatywną. Nie potrafię się odnaleźć mam takie kompleksy. Jestem bardzo pogubiona i samotna i nie wiem jak dalej sobie poradzę w życiu mając taki bagaż doświadczeń maltretowania psychicznego” – takie wypowiedzi na forach internetowych z reguły wywołują fale słów wsparcia. O tyle, o ile jeszcze przysłowiowy klaps jest dyskusyjny, o tyle ta i podobne historie spotykają się ze zdecydowanym potępieniem tak rozumianych „kar cielesnych”.

Winny ten, kto bije, choć nie tylko

„Ojciec/matka mnie bił/a” – tego typu deklaracja pojawiła się w Internecie kilkadziesiąt razy, przy czym dwa razy częściej dotyczyła ojców. Warto jednak zauważyć, że w opinii internautów, bijący ojciec nie jest jedyną odpowiedzialną osobą: „Ciekaw jestem czy ci, którzy byli bici i poniżani w rodzinnym domu, gdzie ojciec pił i bił a matka odwracała głowę w stronę świętego obrazka, zeby tego nie widzieć, tez się cieszą na wspólne swięta... Bo ja się świąt boję. Ojciec chciał mnie kiedyś zabić po pijaku w wigilię, a matka zrobiła mi wrecz piekielną awanturę gdy zjadłem kawałek szynki w wielką sobotę rano. Do diabła ze świętami:)”. Ok. 30 internautek w ciągu roku napisało, że ich partner/mąż/chłopak bije dziecko. W odpowiedziach na takie posty internauci są jednomyślni – należy odejść. Internauci często negatywnie wypowiadają się o matkach, które pozwalają na bicie dzieci lub na to, by dzieci wychowywały się w rodzinach z problemem przemocy, ale też na Kościół, który w opinii internautów dba o instytucję małżeństwa bardziej niż szczęście jej członków.

Niechby pił, niechby bił, byleby był

Według badań specjalistów ofiarami przemocy domowej najczęściej są kobiety i dzieci, ale na podstawie wypowiedzi internautów można wyciągnąć inne wnioski. Fraza „mąż/partner/chłopak mnie bije” pojawiła się w Internecie 90 razy. To samo wyrażenie w odniesieniu do żony/dziewczyny/partnerki opublikowane zostało prawie 170 razy, jednak wiele z tych publikacji miało satyryczny charakter. Na deklaracje kobiet, że są bite przez partnerów, odpowiedź jest zawsze taka sama: odejść, choć nie zawsze jest to łatwe. O pozostaniu w złym związku „dla dobra dzieci” napisano niemal 300 razy, choć rozwiązanie takie spotyka się z potępieniem internautów: „I w żadnym razie nie zostawaj z mężem dla dobra dzieci, bo dla dzieci taki ojciec to żadne dobro. Wiem, bo sama jestem z takiego domu. Tylko tu był jeszcze alkohol. Mama odchodziła i wracała, a ja jako dziecko miałam o to do niej straszny żal, nie chciałam ani chwili dłużej być z ojcem. Sama się go bałam. Także jak najszybciej musisz coś zrobić z tą sytuacją. Trzymam kciuki, żeby Ci się udało :*”. Zdecydowana większość zwierzeń kobiet na temat przemocy ma ten sam schemat: najpierw przerażający opis domowego piekła, potem pytanie „Co z tym zrobić?”. Na pewnym forum pojawił się wątek, założony przez bitą kobietę, w którym usiłowała znaleźć odpowiedź na pytanie: po ilu razach odejść? Najczęstszą odpowiedzią internautów było: „po pierwszym”. Z analizy wypowiedzi na temat przemocy na forach internetowych wynika, że najbardziej radykalne opinie publikowane są przez osoby, które nie doświadczyły przemocy. Komentarze osób, które bezpośrednio poznały problem przemocy, są z reguły bardziej wyrozumiałe dla rozterek czy wątpliwości, na przykład dotyczących odejścia z domu czy od rodziny.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: