eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego IV kw. 2011

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego IV kw. 2011

2012-02-23 11:17

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego III kw. 2011


W najnowszej edycji raportu BIG autorzy rozszerzyli liczbę badanych branż. Nowymi ankietowanymi grupami są przedstawiciele branż turystycznej, budowlanej i e-commerce. Niestety również Ci respondenci zaobserwowali, że nieterminowe płatności są coraz częstszym problemem. Aż 58% ankietowanych firm uważa, że zjawisko nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często. W ciągu czterech miesięcy grupa negatywnie oceniających sytuację powiększyła się o 2 pkt. proc., a w ciągu ostatnich 10 miesięcy już o 9 pkt. proc. Tendencja ta wskazuje na systematyczne pogorszenie się opinii w tym obszarze.

Wzrostowi częstotliwości występowania zatorów płatniczych towarzyszy również spadek oceny zdolności kontrahentów do terminowego regulowania zobowiązań. Aczkolwiek nadal pozytywnie tą zdolność ocenia 61% badanych, niestety cztery miesiące temu było ich o 5 pkt. proc. więcej. Zaledwie 38% badanych firm otrzymuje więcej niż 76% płatności w terminie. Z kolei aż 36% respondentów na czas otrzymuje mniej niż połowę należności. Największe problemy odnotowano w branży budowlanej, w której połowa firm otrzymuje na czas mniej niż 50% płatności.

fot. mat. prasowe

Nieterminowe płatności a prowadzenie firm w Polsce

79% wszystkich respondentów uważa, że nieterminowe regulowanie płatności stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce

„Wyraźnie obserwujemy, że nieterminowe regulowanie całości bądź części zobowiązań, staje się coraz bardziej powszechne. Patrząc przez pryzmat badanych małych i średnich firm, mówimy o istotnych kwotach zaległości. Blisko jedna trzecia firm (32%) ocenia, że suma przeterminowanych należności z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci przekracza 100 tysięcy złotych. Wydaje się, że konieczne jest poświęcenie większej uwagi ocenie wiarygodności partnerów biznesowych przed rozpoczęciem współpracy, aby takich problemów unikać. Z drugiej strony ważne jest też budowanie własnej wiarygodności, aby wyróżnić się na tle tych niesolidnych płatników” – podkreśla Mariusz Hildebrand.

Mimo tak pesymistycznych ocen sytuacji obecnej, badane firmy widzą umiarkowanie dobre perspektywy na ten rok. Wśród badanych firm 28% spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w 2012 roku. Przeciwnego zdania jest 24%, a najwięcej 46% ocenia, że sytuacja nie ulegnie zmianie. Najbardziej optymistycznie perspektywy bieżącego roku oceniają przedstawiciele branży e-commerce.

fot. mat. prasowe

Zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań

Najlepiej swoich kontrahentów oceniają przedstawiciele branży turystycznej

Trudna sytuacja nie ogranicza planów rozwojowych i inwestycyjnych. Jedna trzecia badanych firm planuje zwiększyć wydatki na wynagrodzenia w bieżącym roku. Tylko 4% ankietowanych planuje obniżki pensji.

Najbardziej hojni dla swoich pracowników planują być dostawcy usług finansowych i przedsiębiorcy. Około 45% z nich planuje podwyżki. Obniżki wynagrodzeń planuje aż 10% przedstawicieli branży budowlanej i 8% branży turystycznej. Ponad połowa firm (52%) planuje zwiększenie wydatków na rozwój produkcji/usług. Najwięcej w tych dziedzinach zamierzają inwestować dostawcy usług finansowych i przedsiębiorcy, czyli te same grupy, najczęściej planują podnieść wynagrodzenia.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: