eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 7/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 7/2012

2012-02-19 11:15

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 6/2012

  • Rośnie napięcie w rejonie Falklandów, gdzie odkryto duże złoża ropy naftowej. Mogą one być nawet trzykrotnie większe niż zasoby Wielkiej Brytanii na Morzu Północnym. Grozi to nowym konfliktem z Argentyną.
  • Moody's ostrzegła też, że może obniżyć oceny wiarygodności 17 globalnych i 114 europejskich instytucji finansowych. To skutek kryzy­su zadłużeniowego w krajach strefy euro. Zagrożone obnizką ratingu jest 17 globalnych banków, a wśród nich są: UBS, Credit Suisse, Morgan Stanley, Barclays, BNP Paribas, Crédit Agricole, Deutsche Bank, HSBC Holdings, Goldman Sachs, Bank of America i Nomura.
  • Rząd Brazylii wprowadził cięcia w tegorocznym budżecie w wysokości 32 mld USD, jednak poinformował, że nie dotyczy to programów socjalnych oraz inwestycji związanych z organizacją piłkarskich mistrzostw świata w 2014 r. i letniej olimpiady w Rio de Janeiro dwa lata. W rezultacie ma to sprzyjać osiągnięciu przez Brazylię nadwyżki budżetowej na poziomie 81 mld USD.
  • Unia i USA podpisały umowę o handlu certyfikowaną żywnością organiczną. Pozwoli to uniknąć podwójnej certyfikacji, w przypadku eksportu -SWIFT to Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej i niezależna organizacja zajmująca się rozliczaniem transakcji międzybankowych. Nadzoruje ona sieć telekomunikacyjną poprzez którą instytucje finansowe dokonują prze­lewów pieniędzy. Unia Europejska zamierza zablokować irańskim bankom możliwość korzystania z systemu SWIFT.
  • Iran zaprzeczył informacjom, że wstrzymał dostawy ropy do krajów unijnych.
  • Oficjalnie bez pracy w USA pozostaje ponad 13 mln Amerykanów.
  • Projekt nowego amerykańskiego budżetu w wysokości 3,8 bln USD zakłada wzrost podatków dla Amerykanów zarabiających powyżej 250 tys. USD rocznie. Tę propozycję oprotestowali Republikanie i jest to jeden z kluczowych tematów obecnej walki przedwyborczej.
  • Dwa lata po ogłoszeniu bankructwa i po zrestrukturyzowaniu firmy General Motors uzyskał 9 mld USD zysku mimo, że przychody firmy spadły ze 150 do 135 mld USD. Sukces odniósł na rynku amerykańskim. Na rynku europejskim koncern w dalszym ciągu notuje straty (747 mln USD) i rozważa zamykanie fabryk. Wszystko wskazuje na to, że cięcia nie ominą także polskiego Opla. Rozważane jest za­mknięcie fabryk w niemieckim Bochum (pracuje tam 3,1 tys. osób) i w brytyjskim Ellesmere Port (fabryka zatrudnia 2,1 tys. osób).
  • Boeing zawarł największy w historii kontrakt na dostawę samolotów. Jego wartość to 22,4 mld USD. Indonezyjski Lion Air w ramach kontraktu otrzyma 201 samolotów Boeing 737 MAX i 29 maszyn nowej generacji 737-900ER. przewiduje się też możliwość zamówienia dodatkowych 150 samolotów. Początek dostaw przewidziano na 2017 rok.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY UDA SIĘ ZREALIZOWAĆ ZAŁOŻENIA BUDŻETU USA NA 2013 ROK

W ostatnich dekadach w walce o prezydenturę ekipy Demokratów i Republikanów w pierwszej kolejności przedstawiały swoje koncepcje widzenia świata w konwencji Pax Americana. W każdej z tych konkurencyjnych koncepcji królowała wielka światowa polityka ze Stanami Zjednoczonymi w roli głównej. W tych koncepcjach sprawy gospodarki amerykańskiej zajmowały ważną, ale jednak drugoplanową rolę. Było tak, bo amerykańska gospodarka była wówczas mocna i sama miała wystarczającą siłę na przewodzenie w światowej ekonomii­. Dziś sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest inna. Głównym problemem stała się gospodarka. Nic więc dziwnego, że obecnie prezentowane przez B. Obamę założenia do budżetu na 2013 rok stały się też elementem kampanii przed najbliższymi wyborami prezydenckimi...

Tegoroczny deficyt budżetowy USA ma się nieznacznie zmniejszyć (do 1,33 bln USD), ale na rok 2013 planuje się jego zredukowanie do 901 mld USD (5,5 proc. PKB). W tym przyszłorocznym budżecie prezydent Barack Obama zaproponował nowe wielomiliardowe inwesty­cje rządowe dla pobudzenia wzrostu gospodarczego, ale zaproponował też podwyżki podatków.

Zamierza on wydanie w 2013 roku ponad 800 mld dolarów na tworzenie nowych miejsc pracy i modernizację infrastruktury. W jego za­łożeniach wydatki te miałyby zostać sfinansowane przez podwyżkę podatków, płaconych przez najzamożniejsze warstwy społeczeństwa. Proponuje on obciążenie przez fiskusa tej grupy podatników dodatkową kwotą 1,5 bln USD w ciągu 10 lat.Wśród sposobów na realizację tego zamiaru jest podwyższenie płaconych przez nich podatków od dywidend z 20 proc. do 39,6 procent - czyli do stawki, obciążającej pozostałe ich dochody.

W swoim programie postuluje konieczność bardziej równomiernego rozłożenia ciężaru redukcji deficytu budżetowego i długu publiczne­go na wszystkie warstwy społeczne.

W założeniach jego koncepcji zauważyć można odrzucenie dotychczasowych reguł, które doprowadziły do znacznego powiększenia się różnic w dochodach i w wielkości majątków między najbogatszymi a najuboższymi Amerykanami.

Po raz pierwszy od lat 90. prezydent zaproponował też obniżkę budżetu do ok. 515 mld USD, obniżył też wydatki na realizację projektów NASA. Zmniejszone o 18 proc. będą fundusze pomocowe dla Europy i byłych republik ZSRR, a pomoc ta w większym stopniu będzie kie­rowana do krajów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji.

oprac. : Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: