eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 6/2012

Świat: wydarzenia tygodnia 6/2012

2012-02-12 19:44

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 5/2012

  • Eksperci MFW wykazują rosnący niepokój wobec perspektyw gospodarki chińskiej. Styczeń potwierdza pogarszanie się sytuacji w mię­dzynarodowym handlu (spadek o 7 proc. m/m), spadł eksport i import. Należy spodziewać się aktywnej polityki Pekinu w sprawie kursu ich waluty, być może wkrótce Pekin włączy się w jakąś formę pomocy finansowej dla Europy, a nie jest wykluczone, że usłyszymy też o nowym pakiecie stymulacyjnym...
  • Po raz pierwszy od ponad 30 lat rząd USA wydał zgodę na budowę nowych reaktorów jądrowych. Pierwsze dwa z nich mają być odda­ne do eksploatacji w 2016 i 2017 roku. Jak wiadomo wprowadzono moratorium na budowę elektrowni atomowych po awarii w elektrow­ni jądrowej pod Harrisburgiem w 1979 roku. Aktualnie pracuje ok. 100 reaktorów opartych na starej technologii. Biały Dom popiera ich modernizacje i rozbudowę.
  • Po wizycie A. Merkel w Kazachstanie niemieckie przedsiębiorstwa będą uczestniczyły w poszukiwanych złóż metali ziem rzadkich, czyli minerałów niezbędnych w nowoczesnych technologiach. Niemcy i Kazachstan podpisały umowę o partnerstwie w tym zakresie o warto­ści 3 mld euro.
  • Z powodu spodziewanej recesji spodziewany jest spadek tempa wzrostu chińskiego PKB poniżej 8 proc. Są eksperci, według których możliwe jest jego obniżenie nawet do 4 proc. Autorem tej zaskakującej prognozy jest przedstawiciel MFW w Pekinie.
  • PKB Indonezji wzrósł w ubiegłym roku o 6,5 proc., a głównymi czynnikami tego wzrostu są inwestycje i wzrost popytu wewnętrznego. Zagrożenie w światowej gospodarce w niewielkim stopniu wpłynie na ten wzrost w 2012 roku, bo wzrost PKB w małym stopniu jest za­leżny od eksportu, a siłą gospodarki jest konsumpcja krajowa (odpowiada za 60 proc. PKB).
  • Nie tylko Airbus ma problemy z najnowszym modelem A 380 (konstrukcja skrzydeł), ale także ma je najnowszy model Boeinga-Dre­amliner 787. Ostatnio poinformowano, że jest niebezpieczeństwo uszkodzenia zewnętrznego poszycia. Do dziś Boeing zbudował 60 egzemplarzy, z czego do odbiorców przekazano zaledwie pięć modeli.
  • Po bardzo słabym roku ubiegłym, w 2012 r. grupa Toyoty zamierza sprzedać 9,58 mln samochodów (dostawy na japoński rynek mają wzrosnąć do 2,32 mln sztuk, a na rynkach innych państw świata koncern zamierza sprzedać 7,26 mln pojazdów - o 18 proc. więcej licząc r/r). Główne rynki zagraniczne koncernu to Chiny, Indie, Brazylia, Tajlandia i Indonezja. Do sprzedaży koncernu należy też dodać produkcję kontrolowanej przez Toyotę firmy Daihatsu (planuje sprzedaż 850 tys. aut), oraz producenta ciężarówek Hino (ta firma zamierza sprzedać 150 tys. pojazdów).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY CHINY UNIKNĄ SKUTKÓW KRYZYSU W UNIJNEJ GOSPODARCE

Ostatnie informacje dochodzące z Pekinu o wynikach gospodarczych (w tym przede wszystkim o styczniowych wynikach handlu zagranicznego) niepokoją wielu analityków i komentatorów światowej sceny politycznej. W poprzednich fazach światowego kryzysu w Chinach było więcej optymizmu i chińska gospodarka skutecznie broniła się przed nim. Nie przejmowałbym się tym zbytnio, bo styczeń to w Chinach tradycyjne święta i urlopy, jednak powodem mojego niepokoju są pojawiające się ostatnio opinie i prognozy ekspertów z prestiżowych instytucji finansowych świata. Jeśli okaże się, że mają oni rację i tym razem kryzys uderzy także w chińska gospodarkę, to odczują to wszyscy, odczuje to także szereg krajów Dalekiego Wschodu, które w ostatnich latach rozwijając współpracę z Chinami utrzymywały wzrost gospodarczy w globalnej gospodarce...

Pierwszą fazę światowego kryzysu gospodarczego w 2008 roku Chiny przeszły z generalnie dobrymi wynikami. Oprócz dużego zainteresowania zagranicy importem towarów z Chin, Pekin wykorzystał olbrzymi rynek konsumencki i uruchomił gigantyczny pakiet stymulacyjny, czego skutkiem było utrzymanie poziomu inwestycji w infrastrukturę na dotychczasowym poziomie. Skutkiem było utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego (w 2011 nawet o 9,2 proc.). Zdaniem wielu ekspertów resztki skutków stymulowania gospodarki (ocenianego na ok. 0,5 bln USD) miały wpływ także na wyniki 2011 roku.

Pierwsze słabości w chińskiej gospodarce zauważano już w IV kwartale ubiegłego roku, kiedy wzrost gospodarczy liczony r/r spadł poniżej "standardowego" poziomu 9 proc. W końcu roku MFW widząc rozwijający się kryzys zadłużeniowy w UE (to największy partner handlowy Chin), poinformował o swoich niepokojach dotyczących chińskiej gospodarki, a ostatnio kolejny raz skorygował swoją prognozę tym razem z 9 proc. do 8,5 proc. Jednocześnie ostrzegł, że niekorzystny rozwój sytuacji gospodarczej w Europie może nawet obniżyć tempo wzrostu gospodarczego Chin nawet o 4 pkt. proc. MFW sugeruje też konieczność przygotowania się rządu chińskiego na drugi pakiet stymulacyjny.

Rozwijający się kryzys powoduje, że w świecie maleje zapotrzebowanie na chińskie towary. Przykładem może tu być styczeń, kiedy obroty handlowe Chin z Unią Europejską spadły o 7 proc. Krytyczne i niepokojące głosy pojawiają się też w samych Chinach. Przykładem może być informacja Chińskiej Federacji Logistyki i Zakupów z początku lutego, że indeks koniunktury w branżach importowych chińskiej gospodarki w styczniu spadł do 46,9 pkt (z 49,3 pkt), co pokazuje, że popyt w Chinach maleje...

Nie oznacza to, że można już teraz mówić o początku załamania się w chińskiej gospodarce, jednak analizując i prognozując rozwój sytuacji gospodarczej warto teraz nieco ostrożniej, z nieco mniejszym optymizmem spoglądać na chińską gospodarkę. Wydaje się też, że w ramach rozważań na temat przyszłej roli Chin w świecie warto teraz nieco skrócić perspektywę rozważań i precyzyjnie obserwować politykę Chin. Naszym zdaniem spodziewać się należy aktywnej polityki Pekinu w sprawie kursu ich waluty, być może wkrótce Pekin włączy się w jakąś formę pomocy finansowej dla Europy, a nie jest wykluczone, że usłyszymy też o nowym pakiecie stymulacyjnym...

oprac. : Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: