eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2012

Koniunktura przemysłowa I 2012

2012-01-23 13:36

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2011


Ograniczenie bieżącego portfela zamówień zgłaszają jednostki wszystkich klas wielkości, największy – jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Negatywne prognozy, choć lepsze niż przed miesiącem, formułują jedynie jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Jednostki wszystkich klas wielkości oceniają bieżącą produkcję negatywnie, gorzej niż w grudniu. Najgorsze oceny w tym zakresie zgłaszają jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Pesymistyczne prognozy są formułowane jedynie w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób), natomiast jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) i – w mniejszym stopniu – średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) przewidują możliwość rozszerzenia produkcji.

Największe trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych odnotowywane są w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących od 250 i więcej osób) nie zgłaszają trudności w tym zakresie. Przewidywania jednostek małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) są nadal negatywne.

W jednostkach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) wzrasta nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych, natomiast w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) jedynie nieznacznie przekracza poziom odpowiedni do zapotrzebowania.

Należności w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) nieznacznie rosną, natomiast w jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) poziom należności nieco się zmniejsza. Podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) nie wskazują zmian w tym zakresie.

Przedsiębiorcy wszystkich klas wielkości planują zmniejszenie zatrudnienia, choć w mniejszym stopniu niż zapowiadano przed miesiącem. Najbardziej znaczący spadek zatrudnienia przewidywany jest w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Wzrost cen, szybszy niż planowano w grudniu, jest zapowiadany w jednostkach wszystkich klas wielkości, największy w jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 19 – wzrost o 1 punkt), urządzeń elektrycznych (plus 11 – wzrost o 3 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (plus 8 – wzrost o 6 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 8 – wzrost o 4 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 7 – wzrost o 5 punktów), maszyn i urządzeń (plus 7 – wzrost o 4 punkty). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają głów-nie producenci odzieży (minus 24 – spadek o 5 punktów), skór i wyrobów ze skór (minus 21 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), wyrobów tekstylnych (minus 14 – wzrost o 4 punkty).

W styczniu br. 7,6% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (7,3% w styczniu ub. r.). W pozostałych firmach najczęściej zgłaszanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (55% przedsiębiorstw w styczniu br., 56% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (55% przedsiębiorstw w styczniu br., 49% przed rokiem), koszty zatrudnienia (46% przedsiębiorstw w styczniu br., 41% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (46% przedsiębiorstw w styczniu i przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie barier dotyczących niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej (z 49% do 55%) i kosztów zatrudnienia (z 41% do 46%).

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: