eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2011 i prognoza I kw. 2012

Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2011 i prognoza I kw. 2012

2012-01-20 11:24

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2011


Co jednak ciekawe, mimo słabego złotego, importerzy oceniają swoją sytuację jako dobrą. W grupie importerów-eksporterów wyższe koszty rekompensowane są zwiększonymi wpływami z tytułu sprzedaży zagranicznej. Dobra sytuacja importerów może też oznaczać, że wzrost kosztów przerzucany jest na ceny (taka sytuacja ma przede wszystkim miejsce w handlu). Warto również podkreślić, że problemy związane z deprecjonującym się kursem walutowym (straty na działalności finansowej) odczuwają nie tylko importerzy, ale także podmioty zaopatrujące się na rynku krajowym, co najprawdopodobniej jest spowodowane rosnącą w wyniku osłabienia złotego wartością zadłużenia z tytułu kredytów zagranicznych.

4. W I kw. br w obszarze zatrudnienia i płac można oczekiwać utrzymania się (po korekcie sezonowej) tendencji obserwowanych w poprzednim kwartale. Oznacza to niewielkie zmiany tych kategorii w najbliższym czasie. I tak, większość z zapowiadanych podwyżek wynagrodzeń nie przekroczy 5%, a zatem nie wzrośnie powyżej wskaźnika inflacji. Częściej podwyższać płace będą duże firmy. Dynamikę płac hamować będzie sektor MSP, gdzie od półtora roku odsetek przedsiębiorstw podwyższających wynagrodzenia pozostaje na bardzo stabilnym niskim poziomie. Relatywnie wolnemu przyrostowi płac towarzyszy powoli zwiększająca się presja pracowników na dokonanie podwyżek, którą z jednej strony napędza wzrost cen konsumpcyjnych, z drugiej hamuje spodziewane spowolnienie gospodarcze. Zgodnie z deklaracjami ankietowanych firm podwyższenie składki rentowej nie powinno mieć istotnego wpływu na wielkość zatrudnienia i poziom płac - niemal 70% biorących udział w badaniu respondentów weźmie na siebie efekt podwyżek, w tym nie skoryguje płac i zatrudnienia. Obniżyć płacę podstawową bądź inne składowe wynagrodzenia swoim pracownikom planuje 14% przedsiębiorstw. Na takie kroki częściej zdecydują się firmy małe i średnie oraz przedsiębiorstwa w złej kondycji ekonomicznej.

5. Spadek optymizmu prognoz, zwłaszcza popytu, oraz rosnąca niepewność odnośnie do kierunku zmian koniunktury przełożyły się na obniżenie aktywności inwestycyjnej. Zarówno prognozy inwestycji na I kw. br., jak i na cały 2012 rok są mniej optymistyczne niż w analogicznym okresie ub.r. Maleje przy tym odsetek firm planujących przeznaczyć na inwestycje większe kwoty niż rok wcześniej. Najwięcej nowoplanowanych inwestycji będzie miało charakter odtworzeniowy, natomiast skala zainteresowania inwestycjami w poszerzenie potencjału wytwórczego pozostanie niewielka. Pozytywnym zjawiskiem jest relatywnie nieznaczne pogorszenie prognoz inwestycji w dużych przedsiębiorstwach, przy zachowaniu w tej grupie niemalejącego odsetka inwestycji w powiększenie mocy wytwórczych. Duża koncentracja inwestycji w grupie dużych przedsiębiorstw pozwala z większym optymizmem oceniać skalę wydatków inwestycyjnych w następnych okresach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: