eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości mieszkaniowych III kw. 2011

Rynek nieruchomości mieszkaniowych III kw. 2011

2011-12-29 10:13

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych II kw. 2011


Transparentność rynku nieruchomości komercyjnych a jego rozwój

Choć polski rynek nieruchomości komercyjnych jest dość młodym rynkiem, przez inwestorów międzynarodowych postrzegany jest pozytywnie. W szczególności za dojrzały uznany jest rynek warszawski. Ważnym aspektem rynku dla inwestorów zagranicznych, którzy jak dotąd dominują na tym rynku, poza rozwojem gospodarki i potencjalnymi zyskami, jest też jego przejrzystość. Najważniejszą cechą przejrzystego rynku jest łatwy dostęp do wiarygodnych danych dotyczących podaży, popytu, czynszów, cen nieruchomości i transakcji, pustostanów oraz stopy kapitalizacji. Przejrzystość, mimo iż nie gwarantuje automatycznie zysków z inwestycji w nieruchomości komercyjne, znacznie ułatwia inwestorom podejmowanie decyzji oraz ogranicza premię za ryzyko.

Jones Lang LaSalle publikuje ranking transparentności, w którym uwzględnia pięć następujących kryteriów: mierzalność wyników inwestycji, dostępność fundamentalnych danych (popyt, podaż, czynsze, stopa pustostanów, stopy kapitalizacji), publiczne notowanie spółek, aspekty prawne i regulacyjne, przejrzystość transakcji. Ogólnie można stwierdzić poprawę transparentności na wszystkich światowych rynkach. W rankingu, który ukazuje się od 1999 r. Polska stopniowo poprawia swoją pozycję. Polska od 2006 r. zaliczana jest do grupy państw przejrzystych, a w 2010 r. znalazła się na 22 miejscu pośród 81 rynków. W podkategorii dotyczącej czynników fundamentalnych rynku Polska zajęła 7 miejsce, znajdując się zaraz za najbardziej dojrzałymi rynkami. Natomiast w podkategorii dotyczącej transparentności transakcji znajduje się w tyle najlepszych 20 rynków.

Prosta analiza przedstawiona w raporcie Jones Lang LaSalle wykazuje silną, nieliniową korelację pomiędzy transparentnością a udziałem transakcji inwestycyjnych w relacji do PKB. Wnioskować można zatem, iż promowanie dalszego wzrostu rynku komercyjnego i transakcji inwestycyjnych wymaga zwiększenia przejrzystości rynku. Do tego przyczynia się NBP opisując i analizując sytuację rynku nieruchomości komercyjnych, jak również różne profesjonalne firmy działające na rynku, publikując raporty. Ponadto, Narodowy Bank Polski (również we współpracy z innymi instytucjami) angażuje się w prace analityczne i badawcze związane z funkcjonowaniem rynku nieruchomości komercyjnych.

Kolejnym ważnym krokiem mogło by być ujednolicenie definicji zmiennych oraz wspólne podawanie spójnych danych przez firmy doradcze dla wszystkich segmentów rynku i dużych miast, podobnie jak już się dzieje za sprawą Warsaw Research Forum na rynku warszawskim lub Retail Research Forum Polskiej Rady Centrów Handlowych na rynku centrów handlowych.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 5 6

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: