eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Za prezenty świąteczne płacimy gotówką

Za prezenty świąteczne płacimy gotówką

2011-12-23 13:36

Za prezenty świąteczne płacimy gotówką

Jak najczęściej płacimy za prezenty pod choinkę? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Za prezenty kupowane w tym roku pod choinkę najczęściej zapłacimy gotówką - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank PBC przez Instytut Homo Homini. Aż 70 proc. Polaków właśnie tak zamierza zapłacić za bożonarodzeniowe zakupy. Niemal 14 proc. Polaków przed Świętami zapłaci kartą debetową, a niecałe 13 proc. skorzysta z karty kredytowej. Prawie 4 proc. ankietowanych planuje w tym celu pożyczyć gotówkę od znajomych lub rodziny.

Przeczytaj także: Jakie świąteczne prezenty dla dzieci?

Świąteczny sezon w pełni, więc – jak co roku – cały świat ogarnia zakupowe szaleństwo. Grudzień to często bardzo trudny miesiąc dla domowych budżetów. Jak pokazało najnowsze badanie TNS OBOP 79 proc. Polaków kupi jakiś upominek swoim najbliższym. Wyniki badań przeprowadzonych dla MyDeal.pl pokazują, że dwie trzecie z nas zamierza przeznaczyć na prezenty świąteczne tyle samo lub więcej pieniędzy niż rok temu. Statystyczny Polak wyda na ten cel około 460 zł, czyli 14 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce. Deutsche Bank postanowił również sprawdzić, jak zapłacimy za prezenty dla naszych najbliższych, gdyż także ten aspekt wiele mówi o naszej aktualnej kondycji finansowej.

Po prezenty z wypchanym portfelem

Badanie Deutsche Bank PBC potwierdza, że zdecydowanie najchętniej wybieramy gotówkę – za prezenty płaci w ten sposób ponad 70 proc. – Ta forma płatności ma jedną podstawową zaletę, szczególnie istotną w trudniejszych czasach: zawsze widzimy, ile pieniędzy mamy w portfelu i ile wydajemy – mówi Waldemar Jarek, Dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego w Deutsche Bank PBC. – Płacąc gotówką, na bieżąco kontrolujemy wydatki. W dłuższej perspektywie można się jednak spodziewać, że udział płatności bezgotówkowych będzie rósł, szczególnie teraz, kiedy możliwe jest już używanie kart do regulowania nawet bardzo niewielkich kwot. Warto tez podkreślić, że karty stanowią praktyczną, bezpieczną i tak naprawdę bezkosztową alternatywę do płatności gotówkowych.

fot. mat. prasowe

Jak najczęściej płacimy za prezenty pod choinkę?

Jak najczęściej płacimy za prezenty pod choinkę?


Płatność kartą debetową jest drugą najczęściej wybieraną przez Polaków opcją (13,7 proc.). Przy jej użyciu zakupy robią najczęściej osoby między 25. a 34. rokiem życia (26 proc.), oraz 35- 45-latkowie (24 proc.). Karty debetowe preferują również zazwyczaj osoby z wykształceniem wyższym (24 proc.), oraz najlepiej zarabiające (100 proc. osób o miesięcznych dochodach powyżej 10 tys. zł). - Płacenie kartą jest bezpieczne i wygodne. Nie wiąże się też z żadnymi dodatkowymi kosztami, nie dziwi więc, że to druga najchętniej wybierana forma zapłaty za prezenty – mówi Waldemar Jarek z Deutsche Bank PBC.

Ankietowani o średnich dochodach dużo częściej niż inni wskazywali na korzystanie z kart kredytowych (38 proc. zarabiających między 3 a 4 tys. zł miesięcznie). – Oznacza to, mówiąc wprost, że nieco więcej niż co 10. Polak de facto kupuje prezenty na kredyt, odkładając faktyczny moment poniesienia kosztu zakupów na kolejne miesiące. Jednakże większość klientów o wyższych dochodach wykorzystuje jedynie okres bezodsetkowy na karcie, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów kredytu – komentuje Waldemar Jarek.

fot. mat. prasowe

Jak najczęściej płacimy za prezenty pod choinkę? - wg dochodów

Jak najczęściej płacimy za prezenty pod choinkę? - wg dochodów


W tym roku, aby sfinansować świąteczne prezenty, ze standardowego kredytu gotówkowego – według deklaracji respondentów – będziemy korzystać rzadziej (zaledwie 0,5 proc. wskazało na takie rozwiązanie). Nieco częściej, choć także w niewielkim stopniu, decydujemy się na zakupy na raty (tylko 1,8 proc.).

Z badania wynika, że 3,8 proc. Polaków woli pożycza pieniądze od rodziny lub znajomych. Na pomoc finansową najbliższych liczą przede wszystkim osoby najmłodsze (8 proc. 18- 24-latków), mieszkańcy małych miast (9 proc.), oraz osoby z wykształceniem zawodowym (7 proc.).

Informacje o badaniu
Badanie 9 grudnia 2011 przeprowadził Instytut Homo Homini, na zlecenie Deutsche Bank PBC na wybranej losowo, reprezentatywnej grupie 1 100 Polaków, metodą telefoniczną.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: