eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lista dłużników XI 2011

Lista dłużników XI 2011

2011-12-07 11:33

Przeczytaj także: Lista dłużników VIII 2011


fot. mat. prasowe

Kwota zaległości wg województw

Kwota zaległości wg województw

Niestety w raporcie pojawiają się również złe informacje. Mimo, że liczba dłużników nie powiększa się już tak szybko jak na przykład jeszcze rok temu, to stale rośnie łączna kwota przeterminowanych zobowiązań, osiągnęła już wartość 34,35 miliardów złotych. Tempo wzrostu nie ulega zmianom i wynosi około 1,5-2 miliardy złotych co trzy miesiące.

“Stały przyrost ogólnej kwoty zaległych zobowiązań jest niepokojący. Oznacza bowiem, że średnia wysokość długu przypadająca na jednego dłużnika stale rośnie. Mimo, że większość przeterminowanych płatności to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych, to średnia ze wszystkich długów wynosi już ponad 16 tysięcy złotych, tylko w ciągu ostatniego roku wzrosła o 4 tysiące.” – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

Nadal notowane są wzrosty przeterminowanych zadłużeń wśród największych dłużników. Lider tego niechlubnego rankingu, ma ponad 95 miliony zaległych zobowiązań i jego dług wzrósł o ponad 1 milion złotych w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Niestety wśród pozostałej dziewiątki zadłużenie wzrosło o blisko 20 milionów złotych. I obecnie cała pierwsza dziesiątka ma zobowiązań na łączną kwotę 280 772 261 zł.

fot. mat. prasowe

Zmiana w liczbie osób zadłużonych

Zmiana w liczbie osób zadłużonych


Autorzy raportu poświęcili też uwagę ewentualnym zagrożeniom dla systemu bankowego, wynikającym z gorszej spłacalności kredytów. Zdaniem Andrzeja Topińskiego, Głównego Ekonomisty Biura Informacji Kredytowej nic nie wskazuje na to, aby wzrost złych długów obserwowanych w Polsce w ostatnich latach mógł uruchomić podobny mechanizm powstawania strat w bankach, które przeniosą się później do całej gospodarki. Polskie banki tworzą rezerwy na złe długi – w ostatnich latach pomniejszyły one z tego swe potencjalne zyski w każdych z lat o około 10 miliardów złotych nie naruszając swych kapitałów.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: