eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lista dłużników XI 2011

Lista dłużników XI 2011

2011-12-07 11:33

Lista dłużników XI 2011

InfoDług w liczbach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z 18. edycji raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A. wynika, że przyrost liczby osób z zaległymi płatnościami jest coraz wolniejszy. Niestety łączna kwota zaległych zobowiązań stale i dynamicznie wzrasta, od sierpnia tego roku o kolejne 1,84 miliarda złotych i wynosi obecnie 34,35 miliardów złotych. Pozornie pocieszający może być fakt, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy z list dłużników ubyło blisko 430 tysięcy osób. Część z nich spłaciła swoje zobowiązania, ale na liczebność tej grupy miała również wpływ sprzedaż portfeli zaległych płatności przez instytucje finansowe.

Przeczytaj także: Lista dłużników VIII 2011

fot. mat. prasowe

InfoDług w liczbach

InfoDług w liczbach

Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i zapowiadanej kolejnej fali kryzysu, liczba osób z zaległymi płatnościami nie rośnie już tak dynamicznie jak na przykład jeszcze rok temu. W ostatnich 9 ostatnich miesiącach blisko 430 tysięcy osób zostało wykreślonych z list dłużników, ale w wielu przypadkach nie wynika to ze spłaty zobowiązań. Przyczyna leży po stronie wierzycieli, najczęściej instytucji finansowych, które sprzedały portfele zaległych płatności. Oznacza to, że prawdopodobnie część tych osób w niedługim czasie ponownie zostanie wpisana na listy osób zalegających ze spłatą zobowiązań. Mimo to zdaniem ekspertów z długami można sobie poradzić i znalezienie się na liście dłużników nie oznacza wpadnięcia w pętlę zadłużenia.

„W naszej ocenie kryzysowe miesiące tego roku nie przełożyły się na razie na duży wzrost liczby osób, które nie regulują w terminie zobowiązań. Obserwujemy, że instytucje finansowe aktywnie dokonują transakcji swoich portfeli przeterminowanych płatności, co powoduje zmiany w rejestrach dłużników. Niewątpliwie jednak są osoby, którym udało się spłacić zaległości. Mamy nadzieje, że ta grupa osób będzie rosła, chociaż ze względu na trudną sytuację gospodarczą może to okazać się w najbliższych miesiącach niemożliwe.”– mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor.

W najnowszej edycji raportu InfoDług można znaleźć informacje, które potwierdzają tezę o tym, że z zaległościami można sobie poradzić. Z danych zawartych w tym dokumencie wynika, że zdecydowana większość zaległych płatności to głównie małe kwoty – długi poniżej 5000 zł, stanowią one ponad 60% wszystkich zaległych zobowiązań. Aż 35% wszystkich długów stanowią płatności poniżej 2000 zł. Są to stosunkowo niewielkie kwoty, stanowiące niewiele ponad połowę średniej pensji krajowej. Daje to więc realne nadzieje, że dłużnicy będą w stanie je uregulować lub przynajmniej stopniowo zmniejszać.

fot. mat. prasowe

Średnie zadłużenie statystycznego dłużnika

Średnie zadłużenie statystycznego dłużnika


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: