eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a sezon grypowy

Polacy a sezon grypowy

2011-10-27 12:08

Przeczytaj także: Większość Polaków nie zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Dlaczego?


Lepiej zapobiegać niż leczyć

Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP, podsumowuje: „Nasze badania wyraźnie pokazują, że w pośpiechu dnia codziennego niewiele myślimy o sobie i o swoim zdrowiu. Większość Polaków bagatelizuje zagrożenie, jakie stanowić może grypa i związane z nią powikłania.

Warto zwrócić uwagę na to, jak rzadko, jako sposób na zwiększenie odporności, deklarowana jest aktywność fizyczna. Inne badania potwierdzają, że Polacy nie są narodem wysportowanym i skłonnym do aktywności na świeżym powietrzu. To się oczywiście zmienia, ale jeszcze długa droga przed nami do upowszechnienia się zdrowego stylu życia we wszystkich grupach społecznych.”

„Nasze badanie pokazuje, że większość Polaków nie przywiązuje wagi do profilaktyki przeciwgrypowej” – powiedział Rafał Wosztyl, Dyrektor Portalu Dbam o Zdrowie. „Badani uważają, że unikną choroby oraz nie wierzą w stosowanie profilaktyki przeciwgrypowej. Oznacza to, że pacjenci potrzebują edukacji z zakresu zapobiegania grypie. Merytoryczne artykuły na ten temat pacjenci znajdą m.in.
na portalu www.doz.pl”.

Na bardzo małe zainteresowanie szczepieniami zwraca też uwagę mgr farmacji Justyna Wodowska, ekspert Portalu Dbam o Zdrowie. „Szczepienia są uznaną metodą profi laktyki i kontroli grypy. Są one obecnie zalecane przez wszystkie liczące się międzynarodowe instytucje zdrowia publicznego, takie jak między innymi: WHO, Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP – Advisory Committee on Immunization
Practices) w USA czy Europejska Naukowa Grupa Robocza ds. Grypy. Bardzo niepokojący jest więc fakt, że poziom zaszczepienia populacji przeciwko grypie w naszym kraju jest jednym z najniższych w Europie i nadal wykazuje tendencję spadkową.”

Jak zatem dbać o zdrowie jesienią?

Nasz styl życia najbardziej wpływa na nasze zdrowie. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna – powszechnie wiadomo, że osoby, które systematycznie uprawiają sport są odporniejsze. Warto zadbać o systematyczną aktywność fizyczną – nie muszą to być intensywne treningi siłowe. Wystarczą codzienne spacery.

Nasz organizm musi mieć siłę, by wygrać każdą walkę ze złą pogodą oraz atakami wirusów i bakterii. Aby wzmocnić nasz układ immunologiczny należy dbać o odpowiednią dietę. Ważne, by dieta była odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy i niezbędne składniki mineralne.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: