eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel detaliczny a kradzież towaru 2011

Handel detaliczny a kradzież towaru 2011

2011-10-18 11:14

Przeczytaj także: Handel detaliczny a kradzież towaru 2010


Straty w ujęciu globalnym

Największy poziom strat odnotowano w Indiach (2,38% wartości sprzedaży), Rosji (1,74%) i Maroku (1,72%), najmniejszy natomiast na Taiwanie (0,91%), w Hong Kongu (0,95%), Japonii i Austrii (w obu krajach po 1,04%). Średnia europejska wynosi 1,39%.

Straty w poszczególnych gałęziach handlu

Dla każdego kraju, rynku i charakteru prowadzonej działalności handlowej straty kształtują się na innym poziomie. W tym roku w branży odzieżowej (ubrania i akcesoria) odnotowano największy poziom strat – 1,87% podobnie wśród kosmetyków, perfum, środków pielęgnacyjnych i farmaceutyków (1,79%). Z towarów najczęściej kradzionych wyróżniały się sery (3,09%). Odnotowano 30 procentowy wzrost strat tuszy do rzęs, konturówek do oczu, cienii do powiek, do poziomu 2,14% oraz ponad 15% w odzieży wierzchniej (2,34%). W przypadku obuwia odnotowano 1% wzrost strat w ujęciu globalnym (0,99%), natomiast w Europie był on prawie 11 krotnie większy.

„Z powodu zeszłorocznego spowolnienia gospodarczego detaliści nie zwiększyli wydatków na wyposażenie antykradzieżowe w takim samym stopniu jak na inne działania zapobiegające stratom” uważa Farrokh Abadi, Dyrektor Naczelny oddziału Rozwiązań do Zarządzania Startami w Checkpoint Systems. „Niestety, skutki tych decyzji są widoczne już dzisiaj. Jak już wspomniał Profesor Bamfield, nieliczni z detalistów, którzy rozsądnie inwestowali w walkę ze stratami odnotowali ich mniejszy poziom niż rok wcześniej.”

fot. mat. prasowe

Źródła strat

Źródła strat

Polska na tle Europy i Świata

Straty sieci handlowych w Polsce były równe 1,41% ich przychodów ze sprzedaży – to 20. miejsce na świecie i 8. w Europie jeśli chodzi o wielkość strat detalistów w odniesieniu do obrotów. To lepszy wynik niż średnia globalna (1,45%) i średnia Europy Środkowej (1,52%) jednak średnia krajów z Europy Zachodniej jest dużo niższa (1,30%).

W porównaniu z ubiegłym rokiem, detaliści w Polsce odnotowali straty większe o 4,4%. To piętnasty wynik w Europie na 22 badane kraje. Tylko we Francji i Szwajcarii odnotowano procentowo mniejszy wzrost poziomu strat. To jednak państwa, w których poziom kradzieży kształtuje się na niskim poziomie.

Inwestycje w ochronę i infrastrukturę antykradzieżową w Polsce utrzymały się na podobnym poziomie sięgając 240 mln euro. W połączeniu z 1042 mln euro strat daje to całkowity koszt obsługi zdarzeń związanych z kradzieżą w wysokości 1,282 mld euro. W całej Europie koszty przestępczości w handlu detalicznym wyniosły 38,857 mld euro. Tym kosztem obciążeni są uczciwi klienci robiący zakupy w sieciach handlowych - po 150,33 euro na przeciętną europejską godzinę (98,12 euro w Polsce).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: