eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalne zagrożenia internetowe VII-IX 2011

Globalne zagrożenia internetowe VII-IX 2011

2011-10-13 11:59

AVG Technologies, dostawca rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa internetowego i mobilnego, zaprezentował "Stworzony dzięki społeczności AVG Raport dotyczący globalnych zagrożeń internetowych - Q3 2011". Szczegółowo opisuje on i analizuje bieżące trendy i kierunki rozwoju całego spektrum zagrożeń dla wszystkich ogólnoświatowych sieci.

Przeczytaj także: Hakerzy a regionalne ataki internetowe

Raport kładzie spory nacisk na ryzyko związane z elektronicznymi portfelami, wykorzystanie operatorów sieci komórkowych do okradania użytkowników oraz powstawanie koni trojańskich, które potrafią podsłuchiwać rozmowy na platformie Android.

W ubiegłym miesiącu Keith Alexander, szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych zdradził uczestnikom konferencji „Manewry w Cyberprzestrzeni", że koszty poniesione w związku z cyberprzestępczością szacowane są na trylion dolarów.

Z zeszłotygodniowego raportu PCeU (jednostki policji Metropolitan Police poświęconej cyberprzestępczości) wynika, że zapobiegła ona kradzieży ponad 140 milionów funtów w ciągu sześciu ostatnich miesięcy.

Najnowszy raport instytutu Poneman’a (amerykańskiego centrum badań nad bezpieczeństwem) stwierdza, że średni koszt cyberprzestępstw wzrósł o 56% i wynosi teraz (w przypadku dużych firm) 6 milionów dolarów rocznie.

Cyberprzestępstwo już dawno przestało być tylko cyfrowym aktem wandalizmu. Dziś jest to nielegalny biznes, warty miliardy dolarów i prowadzony tylko w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Raport AVG skupia się na najważniejszych krokach wykonanych przez hakerów na przestrzeni ostatniego kwartału.

Kradzież cyfrowej gotówki

Cyfrowa waluta w szybkim czasie ogromnie zyskała na popularności. Wszelkie kredyty w ramach platformy Facebook, punkty Xbox, czy wirtualne monety w Zynga i w Bitcoin odgrywają znaczącą rolę w wielomiliardowej ekonomii globalnego przemysłu rozrywkowego. Wiele takich walut istnieje nie tylko w świecie wirtualnym, lecz stanowi przedmiot prawdziwego handlu. Nie uszło to uwadze cyberprzestępców, którzy obecnie szukają coraz to nowych sposobów na kradzież naszych wirtualnych portfeli. W czerwcu ofiarą takiej kradzieży padł użytkownik, z którego konta przelano równowartość niemal 500,000 dolarów po udanym włamaniu na prywatny komputer.

Outsourcing najtrudniejszego zadania – zebranie gotówki

Hakerzy zdają sobie sprawę, że najtrudniejszą i najbardziej ryzykowną częścią ich działalności jest odbiór rzeczywistej gotówki. O wiele prostszą metodą niż wypłacanie pieniędzy za pomocą sfałszowanych kart kredytowych jest wykorzystanie operatorów sieci komórkowych. Cyberprzestępcy są w stanie zainstalować na telefonie ofiary konia trojańskiego, który będzie wysyłał wiadomości na numery SMS Premium, gdy właściciel śpi. Mogą również użyć Facebook’a, by zdobyć numer telefonu i rozpocząć subskrypcję drogiej, comiesięcznej usługi. Operator sieci komórkowej ofiary, sprawnie przetworzy wszelkie płatności i przeleje pieniądze na konto podstawionej przez hakerów firmy, nawet jeśli ma ona siedzibę na drugi końcu świata. Spora ilość gotówki może zniknąć, zanim użytkownik zorientuje się, że płaci zbyt wysokie rachunki i powiadomi o tym sieć, która zablokuje płatności. Jeśli kradzione w ten sposób kwoty będą odpowiednio małe, wiele ofiar może nie zauważyć ich nawet przez kilka miesięcy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: