eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalne zagrożenia internetowe VII-IX 2011

Globalne zagrożenia internetowe VII-IX 2011

2011-10-13 11:59

Przeczytaj także: Hakerzy a regionalne ataki internetowe


Podsłuchiwanie na platformie Android

System operacyjny Android działa już na blisko połowie wszystkich smartfonów – nic więc dziwnego, że cyberprzestępcy uznali tę platformę za wystarczająco atrakcyjną. Większość złośliwego oprogramowania skupia się oczywiście na zarobku poprzez usługi SMS Premium. Jednak w lipcu tego roku laboratoria firmy AVG wykryły konia trojańskiego, który zapisywał rozmowy i wiadomości SMS, a następnie wysyłał je na serwer należący do hakera, gdzie były one analizowane w poszukiwaniu poufnych danych. Przypadek ten demonstruje ogromne możliwości dzisiejszych mobilnych systemów operacyjnych oraz uświadamia poważne zagrożenia, które czychają na użytkowników nieposiadających odpowiedniej ochrony.

Inne kluczowe kwestie poruszane w raporcie:
  • Fałszywe skanery antywirusowe są obecnie najaktywniejszym zagrożeniem w sieci
  • Exploity odpowiedzialne są za 30% zagrożeń występujących na stronach WWW (‘Fragus’ najpopularniejszy, zaraz za nim ‘Blackhole’)
  • Aplikacja Angry Birds Rio Unlocker jest najpopularniejszym złośliwym oprogramowaniem działającym na platformie Android
  • Stany Zjednoczone wciąż są największym źródłem spamu – na kolejnych miejscach plasują się Indie i Brazylia

„W trzecim kwartale zaobserwowaliśmy wśród cyberprzestępców wyraźną tendencję do korzystania z coraz prostszych metod odbioru gotówki,” mówi Yuval Ben-Itzhak, Dyrektor ds. Technologii firmy AVG Technologies. „Świetnie zorganizowane gangi wykorzystują teraz operatorów sieci komórkowych do zbierania pieniędzy od ofiar, u których aktywowano subskrypcję na usługi płatne dopiero przy najbliższym wystawionym rachunku telefonicznym. Jest to nie tylko znacznie łatwiejsze, lecz także znakomicie skalowalne – umożliwia kradzież ogromnych ilości gotówki z wielu małych źródeł.”

Najnowszy raport agencji badawczej The Future Laboratory (Cybercrime_Futures) zdradza, że hakerzy stają się coraz ostrożniejsi, a złośliwe oprogramowanie coraz bardziej wyszukane. Najsłabszym ogniwem są natomiast użytkownicy, którzy (co zaczyna być alarmujące) często nie troszczą się o bezpieczeństwo prywatnych urządzeń korzystających z internetu. Te dwa wspomniane wyżej czynniki mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się cyberprzestw na niepokojącą skalę.

JR Smith – Dyrektor Generalny firmy AVG Technologies – twierdzi, że „Oczywiste staje się to, że każdy pojedynczy użytkownik, który pozostaje bez odpowiedniej ochrony, czyni nas wszystkich bardziej podatnymi na wszelkie zagrożenia. Dla globalnej społeczności najważniejsze jest szybkie powstrzymanie obecnego trendu i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim internautom. AVG pragnie zapewnić nam – jak lubimy mówić – Spokój ducha dla cyfrowego świata.”

Do pobrania:

Informacje o raporcie
Raport stworzony dzięki społeczności AVG dotyczący globalnych zagrożeń internetowych oparty jest na analizie ruchu i danych zebranych z sieci AVG Community Protection Network na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. Wszystkie statystyki pochodzą z sieci AVG Community Protection Network.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: