eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2011 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2011 r.

2011-10-06 11:31

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


fot. mat. prasowe

Podział wg sektorów pod względem wartości ofert

Podział wg sektorów pod względem wartości ofert

Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Warszawie:

„Utrzymanie się warszawskiej giełdy na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby debiutów już trzeci kwartał z rzędu jest niewątpliwie ogromnym sukcesem GPW. Wydaje się, że Warszawa powinna bez trudu utrzymać tę pozycję w odniesieniu do całego 2011 roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż liczba debiutów na warszawskiej giełdzie w minionym kwartale nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji na rynku pierwotnym. Jest to spowodowane tym, że na NewConnect, gdzie miała miejsce zdecydowana większość debiutów, oferty odbywają się kilka tygodni lub nawet miesięcy przed pierwszym notowaniem akcji na rynku. To przesunięcie czasowe sprawia, że tym spółkom, które zadebiutowały w ciągu ostatnich trzech miesięcy na rynku alternatywnym, udało się pozyskać kapitał jeszcze przed sierpniowym załamaniem na światowych giełdach. Załamanie to, wraz z utrzymującą się niezwykle wysoką zmiennością nastrojów, doprowadziły do niemal całkowitego wyschnięcia źródeł kapitału na rynku pierwotnym. W konsekwencji należy się spodziewać spadku liczby debiutów w czwartym kwartale bieżącego roku, mimo iż zazwyczaj jest to okres, w którym obserwujemy największą aktywność na rynku IPO.”

W minionym kwartale już po raz trzeci z rzędu padł rekord liczby debiutów rynku NewConnect – na alternatywnym parkiecie odnotowano aż 54 IPO. Ich łączna wartość wyniosła jednak zaledwie 40 mln euro. Największymi IPO były oferty akcji spółek biotechnologicznych: Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek (9,0 mln euro) oraz Selvita (3,8 mln euro). Na trzecim miejscu uplasowała się oferta spółki Emmerson Capital (nieruchomości – 3,0 mln euro). Średnia wartość pozostałych ofert wyniosła niecałe 0,5 mln euro. W trzecim kwartale na NewConnect zadebiutował też kolejny zagraniczny emitent – Avtech Aviation & Engineering z siedzibą w Wielkiej Brytanii (oferta o wartości 0,5 mln euro).

Odnosząc się do perspektyw i zmian na rynku w najbliższym czasie, Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce, dodał:

fot. mat. prasowe

Liczba debiutów (IPO)

Liczba debiutów (IPO)

„Ze względu na ostatnie zawirowania na rynkach finansowych większość IPO planowanych na sierpień i wrzesień została przesunięta w czasie lub odwołana. Utrzymującą się niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji w światowej gospodarce będzie w dalszym ciągu negatywnie wpływać na aktywność IPO w perspektywie kolejnych miesięcy. W tej niekorzystnej sytuacji warszawska giełda ma jednak szansę na umocnienie swojej pozycji na tle innych rynków europejskich, oczywiście o ile polska gospodarka w dalszym ciągu będzie skutecznie opierać się kryzysowi. Trudności, jakie napotykają obecnie emitenci w pozyskaniu kapitału na rynku pierwotnym, mogą również przyczynić się do rozwoju rynku Catalyst. W obliczu ograniczonych możliwości finansowania w drodze emisji akcji, niektóre spółki będą bowiem decydowały się na emisję obligacji.”

Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną na jednym z rynków objętych niniejszą ankietą oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 lipca do 30 września 2011 r. i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: