eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2011 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2011 r.

2011-10-06 11:31

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2011 r.

Europa razem – liczba i wartość IPO © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W trzecim kwartale 2011 r. na najważniejszych giełdach w Europie odnotowano 121 pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) o łącznej wartości 9,4 mld euro (w porównaniu do 85 IPO o łącznej wartości 2,5 mld euro w analogicznym okresie roku ubiegłego) - wynika z najnowszej kwartalnej ankiety PwC (wcześniej PricewaterhouseCoopers) IPO Watch Europe. Aż 7,4 mld euro (czyli ponad 79% łącznej wartości wszystkich europejskich ofert pierwotnych) przypadło na cztery największe IPO: trzy lipcowe oferty prywatyzacyjne spółek z Hiszpanii i Polski (Bankia - 3,1 mld euro, Jastrzębska Spółka Węglowa - 1,3 mld euro oraz Banca Cívica - 0,6 mld euro) oraz ofertę sieci dyskontowej Dia (2,4 mld euro).

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia

fot. mat. prasowe

Europa razem – liczba i wartość IPO

Europa razem – liczba i wartość IPO

Warszawa zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby debiutów z 7 IPO odnotowanymi na rynku głównym i rekordowymi 54 debiutami na rynku NewConnect. Tym samym co drugie IPO w Europie w minionym kwartale miało miejsce na GPW. Łączna wartość wszystkich ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 1,5 mld euro, głównie za sprawą oferty prywatyzacyjnej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która była trzecim największym IPO w Europie.

W opinii ekspertów PwC nadchodzące tygodnie w dużej mierze zadecydują o tym, jak zapamiętamy 2011 r. pod względem aktywności na rynku IPO. W ostatnich tygodniach, w wyniku niepewnej sytuacji politycznej i rynkowej, aktywność na rynku IPO znacząco zmalała – łączna wartość ofert na głównych europejskich giełdach we wrześniu wyniosła zaledwie 23 mln euro. Niekorzystne nastroje wpłynęły m.in. na zawieszenie szacowanego na około 7 mld euro IPO państwowego organizatora gier liczbowych w Hiszpanii – Sociedad Estatal Loterias y Apuestas del Estado, które w okresie stabilnej sytuacji rynkowej spotkałoby się bez wątpienia z dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, stwierdził:

„Ostatnie miesiące roku na rynku IPO zazwyczaj cechuje największa aktywność, gdyż spółki sięgają wówczas po kapitał po zwyczajowo spokojniejszych letnich miesiącach. Jednak w tym roku, w obliczu bardzo trudnych warunków rynkowych, perspektywy na ostatni kwartał 2011 r. wydają się mało obiecujące, chyba, że nastąpiłaby radykalna zmiana nastrojów wśród inwestorów.”

fot. mat. prasowe

Struktura rynku IPO w Europie wg wartości ofert

Struktura rynku IPO w Europie wg wartości ofert

W ciągu ostatnich tygodni wycofano lub przesunięto w czasie znaczącą liczbę IPO, z drugiej jednak strony dużo ofert pierwotnych wciąż jest w przygotowaniu. Z danych PwC wynika, że trwają prace nad kilkoma dużymi IPO w Londynie, planowanymi na pierwszą połowę 2012 r. Również na GPW w Warszawie liczba spółek oczekujących z pierwszą ofertą publiczną na poprawę koniunktury jest bardzo długa.

Pogorszenie sytuacji rynkowej zauważalne jest również w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnim kwartale liczba IPO spadła o 38% (z 32 do 20), a łączna wartość ofert o 42% (z 3,8 mld euro do 2,2 mld euro) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jednocześnie jednak rośnie liczba spółek, które rozpoczęły proces rejestracji emisji papierów wartościowych (ang. shelf registration) w amerykańskiej SEC – obecnie są to 74 spółki w porównaniu do 67 w trzecim kwartale 2010 r. Oznacza to, że emitenci za oceanem nie rezygnują z ofert publicznych, a jedynie czekają na poprawę nastrojów na rynku IPO.

fot. mat. prasowe

Struktura rynku IPO w Europie wg liczby debiutów

Struktura rynku IPO w Europie wg liczby debiutów

Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce, dodał:

„Pomimo niepewności panującej na rynkach, duża grupa potencjalnych emitentów nie rezygnuje ze swoich planów dotyczących IPO, licząc na stabilizację na giełdach w ostatnich miesiącach 2011 r. Spółki, które czekają z ofertą akcji na lepszy moment, już teraz powinny w pełni przygotować się do przeprowadzenia IPO, gdy tylko perspektywy na rynkach finansowych ulegną poprawie.”

KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO


Oferta JSW trzecim największym IPO w Europie. Kolejny rekord liczby debiutów na NewConnect.

W trzecim kwartale na rynku głównym GPW odnotowano siedem IPO o łącznej wartości 1,4 mld euro. Spośród nich największymi były oferty spółek górniczych: Jastrzębskiej Spółki Węglowej (1,3 mld euro) oraz Coal Energy z siedzibą w Luksemburgu (56 mln euro). Na trzecim miejscu pod względem wartości uplasowało się IPO spółki AC (producent samochodowych instalacji LPG, wartość oferty 10 mln euro). Pozostałe cztery spółki, które zadebiutowały na rynku głównym, łącznie pozyskały 15,8 mln euro.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: