eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biogazownia w Borzęciczkach

Biogazownia w Borzęciczkach

2011-09-21 12:33

Biogazownia w Borzęciczkach

Budowa biogazowni w Borzęciczkach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kolejne, powstające w Polsce biogazownie rolnicze przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Stabilna sieć tego typu zakładów pozwoli w przyszłości otrzymywać gaz, który może zaopatrywać okoliczne gospodarstwa w prąd i ciepło. W Borzęciczkach, w gminie Koźmin Wielkopolski budowana jest kolejna elektrownia biogazowa, której głównym inwestorem i dostawcą substratu są lokalne kombinaty rolnicze należące do spółki Mróz S.A. Wszelkie prace związane z budową zbiorników żelbetowych dla instalacji biogazowej wykona firma Wolf System.

Przeczytaj także: Biogazownia w Kostkowicach

Spółka Mróz S.A. posiada w Borzęciczkach, na terenie gminy Koźmin Wielkopolski duże gospodarstwo rolne o areale 350h oraz prowadzi hodowlę świń mięsnych. Rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że podjęto decyzję o budowie biogazowni rolniczej wykorzystującej odpady z gospodarstwa. Instalacja biogazowa powstająca w Borzęciczkach będzie oparta na 5 zbiornikach żelbetowych postawionych przez firmę Wolf System, a cały zakład docelowo powinien osiągnąć moc na poziomie 1 MW. Biogazownia zasili w prąd i ciepło okoliczne obiekty należące do spółki Mróz S.A.

fot. mat. prasowe

Budowa biogazowni w Borzęciczkach

Budowa biogazowni w Borzęciczkach


„Decyzja o budowie biogazowni w Borzęciczkach jest jak najbardziej trafna. Lokalizacja zakładu w sąsiedztwie dużego gospodarstwa rolnego dostarczającego substrat technologiczny do produkcji biogazu oraz wykorzystująca ciepło z biogazowni to zapowiedź rentowności i powodzenia tej inwestycji” – mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.

Ekipa budowlana firmy Wolf System od 30.08.2011r. prowadzi prace w Borzęciczkach. Jeśli pogoda pozwoli, pierwszy etap robót zostanie zakończony z końcem listopada i wtedy będzie można instalować urządzenia gwarantujące prawidłowość produkcji biogazu. W tego typu zakładach rozruch technologiczny trwa zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy. Oznacza to, że w kwietniu 2012 roku Elektrownia Biogazowa w Borzęciczkach powinna już funkcjonować - oczywiście pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych i krótkiej zimy. „Budowa przebiega sprawnie i zgodnie z opracowanym harmonogramem. Co więcej, współpraca z firmą Wolf System układa się bardzo pozytywnie, stąd też myślę, że skończymy tę inwestycję zgodnie z planem, czyli w kwietniu przyszłego roku” – wyjaśnia Lech Ciurzyński, Prezes Zarządu POLNET Biogaz Sp. z o.o.

Budowa biogazowni rolniczej na terenie gminy Koźmin Wielkopolski jest w pełni popierana przez lokalne władze. Mieszkańcy wierzą, że konstrukcja instalacji oraz produkcja biogazu nie będą uciążliwe dla ludności, a korzyści płynące z istnienia zakładu na terenie gminy będą wymierne np. w postaci dodatkowych miejsc pracy. Inwestor zapewnia jednak, że w przypadku obaw mieszkańców będą organizowane spotkania informacyjne i edukacyjne na temat korzyści płynących z biogazowni rolniczych.

fot. mat. prasowe

Budowa biogazowni w Borzęciczkach

Budowa biogazowni w Borzęciczkach


Szerokie zastosowanie biogazu przynosi zysk inwestorom oraz właścicielom zakładów. Co więcej, nowo powstające biogazownie zwiększają udział zielonej energii w bilansie energetycznym kraju.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: