eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.

Sytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.

2011-09-15 11:18

Przeczytaj także: Jak reformy wpłynęły na budżet domowy?


Nadal brakuje jednak systematyczności w planowaniu budżetu domowego

46% Polaków w ogóle nie planuje budżetu domowego z wyprzedzeniem, a 26% robi to niesystematycznie. Osoby, które deklarują, że zawsze planują domowy budżet (29%) robią to najczęściej miesiąc wcześniej – tak odpowiedziało 67% badanych. Z dnia na dzień planuje wydatki w tej grupie 12%, a 16% z tygodniowym wyprzedzeniem.

Wzrosła także liczba tych kobiet, które deklarują, że zawsze planują domowy budżet (z 23% w 2010 roku do 34% obecnie).

„Pogarszająca się kondycja finansowa już teraz wpływa na nasze plany na rok 2012. Ponad dwukrotnie więcej (16%) kobiet niż mężczyzn (8%) planuje w 2012 roku lepiej zarządzać budżetem domowym. Dlatego podczas bezpłatnych, interaktywnych warsztatów w całej Polsce pokazujemy, jak najefektywniej zarządzać domowymi finansami. Podczas pięciu edycji Akademii Rodzinnych Finansów przeszkoliliśmy już niemal 2500 osób na 61 warsztatach” – mówi Agnieszka Krajnik, ekspertka Akademii Rodzinnych Finansów.

Niemal połowa respondentów deklaruje, że w ich gospodarstwach zdarza się, że wydawane są większe kwoty w sposób spontaniczny bez uprzedniego planowania. Ma to miejsce w ponad 60% przypadków, ale jest to nie częściej niż raz na pół roku.

fot. mat. prasowe

Czy w Pani/Pana gospodarstwie domowym planuje się z wyprzedzeniem domowy budżet, tzn. wielkość docho

Czy w Pani/Pana gospodarstwie domowym planuje się z wyprzedzeniem domowy budżet, tzn. wielkość dochodów i planowanych wydatków?


Potrzeba większej edukacji dzieci na temat finansów

Pomimo że aż 45% Polaków widzi potrzebę edukacji społeczeństwa w kwestii zarządzania budżetem domowym, to 39% w cale nie poszukuje takiej wiedzy, a 45 % wykorzystuje jedynie swoje własne doświadczenie w zarządzaniu budżetem. Niektórzy korzystają także z porad rodziny i znajomych (15%). Jedynie 4% osób szuka informacji na ten temat w Internecie, książkach i poradnikach lub na specjalistycznych szkoleniach.

35% rodziców w ogóle nie rozmawia ze swoimi dziećmi na temat finansów, a połowa z tych, którzy prowadzą takie rozmowy, robi to rzadziej niż raz w miesiącu lub sporadycznie. Wśród samych kobiet obniżyła się częstość rozmawiania z dziećmi o finansach w porównaniu z zeszłym rokiem – 31% kobiet nie rozmawia na ten temat, w porównaniu z 23% w 2010 roku.

fot. mat. prasowe

Jak często rozmawia Pani/Pan ze swoim dzieckiem/ swoimi dziećmi na temat pieniędzy, ich wartości, ko

Jak często rozmawia Pani/Pan ze swoim dzieckiem/ swoimi dziećmi na temat pieniędzy, ich wartości, konieczności oszczędzania czy ograniczania wydatków?


„Spadek liczby rozmów z dziećmi na temat finansów może być spowodowany pogarszającą się sytuacją finansową gospodarstw i koniecznością odmawiania sobie wydatków innych niż te, które ponosimy na co dzień. Dlatego powinniśmy zwracać większą uwagę na edukację finansową naszych dzieci” - dodaje Agnieszka Krajnik.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2011 metodą wywiadów CAPI (w domach respondentów) na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku ponad 18 lat i o dochodach gospodarstwa domowego do 3500 zł netto. Przebadano 619 osób (w tym 337 kobiet i 282 mężczyzn).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: