eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Urlop wypoczynkowy polskich pracowników

Urlop wypoczynkowy polskich pracowników

2011-08-03 09:46

Urlop wypoczynkowy polskich pracowników

Ile musiałby trwać twój urlop, by prawdziwie odpocząć? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak odpoczywają Polacy? Ile czasu potrzebujemy by zregenerować nasze siły? I czy jesteśmy w stanie prawdziwie odpocząć, czy też nawet podczas wakacji jesteśmy oddani pracy? Serwis Praca.pl postanowił sprawdzić, na ile Polacy potrafią być asertywni wobec pracy podczas wakacyjnego wypoczynku i ile tak naprawdę chcielibyśmy wypoczywać.

Przeczytaj także: Plany wakacyjne Europejczyków 2011

Dłuższy urlop = prawdziwy wypoczynek

fot. mat. prasowe

Ile musiałby trwać twój urlop, by prawdziwie odpocząć?

Ile musiałby trwać twój urlop, by prawdziwie odpocząć?

Kilkudniowy wypoczynek – dość częsta wśród Polaków praktyka - zadowala jedynie 9% pracowników. Aby wypocząć, większość z nas potrzebowałaby dłuższego okresu czasu. Prawie co czwarty pracownik (23%) życzyłby sobie odpoczywania przez przynajmniej miesiąc, by zregenerować siły. Najwięcej badanych przez Praca.pl uważa, że optymalny czas to trzy tygodnie (35% osób). Co trzeciemu wystarczą dwa tygodnie wolnego od pracy.

Według Kodeksu Pracy (art. 162) pracownik w ciągu roku powinien móc wypocząć przez minimum dwa pełne tygodnie. Oczywiście nie znaczy to, że urlop nie może być dłuższy. W praktyce jednak nie każdy pracownik ma taką możliwość, by wypoczywać przez trzy czy cztery tygodnie.

„Wprawdzie osobom z 10 letnim stażem pracy przysługuje 26 dni urlopu, ale część dni urlopowych wykorzystujemy w trakcie roku na różne bieżące sprawy, korzystamy z tych dni również przy okazji świąt państwowych przedłużając sobie wypoczynek. Często zatem urlopu nie wystarcza nam na to, by móc wypoczywać przez 4 tygodnie.” - zauważa Krzysztof Kirejczyk, Prezes Zarządu portalu Praca.pl. Aby móc wyjechać na miesięczne czy nawet trzytygodniowe wakacje, pracownik musiałby również uzyskać zgodę pracodawcy, co wcale nie jest takie proste, a nierzadko po prostu niemożliwe. Tymczasem psychologowie i lekarze medycyny pracy zauważają, że dający rzeczywistą regenerację sił wypoczynek powinien trwać trzy tygodnie. „Pierwsze dni to okres adaptacji do tego, że nie musimy wstawać rano, że nie trzeba się spieszyć, że w zasadzie to nic nie musimy. Osoby bardzo zmęczone, wypalone, mogą adaptować się nawet pełny tydzień. Kilka ostatnich dni, to okres kiedy już zaczynamy myśleć o tym, że za chwile czeka nas powrót do pracy – zaczyna się stres. Przy dwóch tygodniach nie ma już czasu na wypoczynek – ledwo skończymy się adaptować, już myślimy o powrocie” – wyjaśnia psycholog Aneta Szczygieł – ekspert Praca.pl.

Urlop jako praca dodatkowa

Winą za to, że nie możemy należycie wypocząć obarczać należy nie tylko pracodawców, którzy niechętnie udzielają tak długich urlopów. Sami pracownicy nie zawsze mają ochotę na tak rozległy okres wypoczynku. Dlaczego? Po pierwsze, urlop spędzony w domu przed telewizorem nie jest postrzegany jako atrakcyjny, a na miesięczny wyjazd najczęściej nas nie stać. Po drugie zaś, często urlop w jednej pracy wykorzystujemy na dorabianie w drugiej. Według GUS i danych z końca 2010 roku, dodatkową prace miało 1,2 mln Polaków. Część z nich zamiast odpoczywać na urlopie wypoczynkowym, decyduje się na prace dla innej firmy. W efekcie – mimo urlopu nie odpoczywają.

„Taka sytuacja nie tylko rujnuje zdrowie fizyczne, ale również nie pozwala na wypoczynek psychiczny. W efekcie znacznie szybciej dochodzi do wypalenia zawodowego, które poważnie obniża naszą satysfakcję z pracy, by w końcu doprowadzić do takiego zmęczenia pracą, że nie pozostaje nam nic innego jak zmiana pracodawcy i zakresu obowiązków.” –tłumaczy Aneta Szczygieł.

fot. mat. prasowe

Zaangażowanie w pracę podczas urlopu

Zaangażowanie w pracę podczas urlopu

Asertywność na urlopie

A czy jeśli jednak zdecydujemy się na odpoczynek i regenerację sił, to czy potrafimy wypoczywać? Z często cytowanych w prasie badań Institute of Leadership and Management przeprowadzonych w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii wynika, że aż 1/3 pracowników podczas urlopu sprawdza maile i odbiera firmowe telefony. Z badań Praca.pl wynika, że Polacy są jednak nieco bardziej asertywni niż Brytyjczycy. Pod telefonem i mailem jest na wakacjach niespełna co piąty pracownik (19%). Połowa (49%) dopuszcza kontakt z firmą, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Za to 1/3 (32%) nie kontaktuje się z firmą wcale i nie ma jej dla szefa i dla pracy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: