eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Urlop wypoczynkowy polskich pracowników

Urlop wypoczynkowy polskich pracowników

2011-08-03 09:46

Przeczytaj także: Plany wakacyjne Europejczyków 2011


Czy to dobry wynik? „Z jednej strony możemy się cieszyć. Z badania wynika, że 81% Polaków wie, że urlop jest do odpoczywania, a nie do pracowania. Trochę martwi to, że co piąta osoba nie jest w stanie się od pracy oderwać nawet podczas wakacji. Wpływać będzie na to jednak zarówno zaangażowanie pracownika w firmę, obszar odpowiedzialności w pracy, naciski ze strony szefa i oczywiście rozwój mobilnych technologii, które taki bliski kontakt z firmą nawet podczas przebywania za granicą ułatwiają.” – komentuje Michał Filipkiewicz z Praca.pl. Taki wynik oznacza również, że polscy pracodawcy są nieco bardziej tolerancyjni i akceptują to, że pracownik podczas wypoczynku wakacyjnego ma zebrać siły do tego, by efektywnie pracować przez kolejny okres.

Jak dobrze wypocząć?

„Aby rzeczywiście wypocząć, nie wystarczy po prostu wyjechać i starać się zapomnieć o pracy. Do urlopu pracownik powinien się przygotować i odpowiednio zaplanować również czas adaptacji w pracy po urlopie. Wtedy będzie zarówno mógł miło spędzić wakacje, jak i szok po powrocie do pracy nie będzie tak duży” – przestrzega Aneta Szczygieł.

Jak się przygotować do urlopu pod kątem zawodowym oraz jak po powrocie wdrożyć się do pracy radzi Praca.pl.

Przed wakacjami:
  • Na tydzień przed planowanym urlopem zrób listę bieżących projektów.
  • Sprawdź, co zdążysz zrobić przed urlopem, co musisz przekazać innym pracownikom, a co może poczekać na Twój powrót. Zrób podsumowanie i w razie potrzeby przekaż wytyczne przełożonemu lub współpracownikom.
  • Ustal z przełożonym, kto będzie zastępował cię w czasie Twojego urlopu. Porozmawiaj z tą osobą, omów obowiązki.
  • Na dzień przed wyjazdem ustaw autoresponder, który będzie informował Twoich klientów i kontrahentów o tym, że jesteś na urlopie – nie zapomnij wskazać osoby, z która mają się kontaktować w pilnych sprawach.
  • Zadbaj w ostatni dzień o porządek na biurku i w dokumentach tak, by Twój zastępca bez problemu mógł znaleźć wszystkie potrzebne informacje.
  • Porozmawiaj z szefem i ustal w jakich sytuacjach może się Tobą kontaktować (i czy w ogóle jest taka możliwość).
  • Jeśli możesz, nie wyjeżdżaj zaraz po pracy – zostaw sobie parę godzin, na odcięcie się od pracy.

Na wakacjach:
  • Staraj się nie myśleć o pracy i pozostawionych zadaniach. Nie dzwoń do biura i nie sprawdzaj firmowej skrzynki.
  • Postaraj się wrócić tak, by mieć jeszcze cały jeden wolny dzień po powrocie a przed dniem pracy – to da ci czas na to, by się do powrotu przygotować a jednocześnie, wracając z urlopu nie będziesz już drodze powrotnej myślał z powrotem o pracy.

Po powrocie do biura:
  • Nie zaczynaj od najcięższych projektów – przez pierwszy dzień lub dwa wdrażaj się powoli w zadania.
  • Zgromadzone na skrzynce wiadomości podziel na te, które są bardzo pilne oraz na te, na które możesz odpowiedzieć później – jeśli będziesz starać się nadrobić wszystko w jeden dzień, jedynie się sfrustrujesz.
  • Staraj się nie czuć winnym, że byłeś na urlopie – masz do niego prawo.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: