eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Studia za granicą to atut na rynku pracy

Studia za granicą to atut na rynku pracy

2011-08-03 10:19

Studia za granicą to atut na rynku pracy

Dlaczego polscy pracodawcy mówią, że absolwenci są nieprzygotowani do pracy zawodowej? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niemal 70 proc. tegorocznych maturzystów i studentów uważa, że studia zwiększają szansę na znalezienie pracy. Jednocześnie prawie 90 proc. z nich przyznaje rację polskim pracodawcom, że absolwenci krajowych uczelni nie są dobrze przygotowani do pracy zawodowej - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polish Open University. Studenci narzekają, że ich wiedza jest zbyt teoretyczna, nie mogą się również pochwalić dostatecznym doświadczeniem niezbędnym w pracy. Większość ankietowanych wskazuje, że dyplom zagranicznej uczelni jest lepiej postrzegany na polskim rynku pracy, między innymi dlatego, że uczelnie bardziej praktycznie przygotowują studentów do rozpoczęcia kariery.

Przeczytaj także: Wybór uczelni: czym kierują się polscy studenci?

Polscy studenci próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest lepsze – intensywna nauka i wysokie oceny, czy nabywanie praktycznych umiejętności połączone ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Jak pokazało badanie przeprowadzone na zlecenie Polish Open University – 68 proc. studentów i maturzystów uważa, że posługiwanie się dyplomem szkoły wyższej znacznie zwiększa szanse na znalezienie pracy. Jednocześnie tylko 13 proc. z nich uznało, że dyplom polskiej uczelni daje większe szanse na rynku pracy niż dyplom uczelni zagranicznej.

Drugim najczęstszym powodem podjęcia studiów (60 proc.) są wyższe zarobki oferowane lepiej wykształconym pracownikom. Studia to przede wszystkim inwestycja, która ma przynieść konkretne profity w przyszłości – zwiększyć szanse na dobrze płatne stanowisko.

Jak wygląda system studiów za granicą? Szczególnie na uczelniach brytyjskich uchodzących za najlepsze w Europie, studia mają odpowiadać na zapotrzebowanie rynku pracy. Dlatego tematyka zajęć uwzględnia elementy niezbędne na danym stanowisku pracy. – Podstawową przewagą uczelni brytyjskich nad polskimi jest fakt, że łączą w wyjątkowy sposób akademicką wiedzę z umiejętnościami praktycznymi, niezbędnymi w toku późniejszej kariery zawodowej. – mówi Prorektor ds. Dydaktyczno-Naukowych POU – prof. dr hab. Krzysztof Bartosik.

fot. mat. prasowe

Dlaczego polscy pracodawcy mówią, że absolwenci są nieprzygotowani do pracy zawodowej?

Dlaczego polscy pracodawcy mówią, że absolwenci są nieprzygotowani do pracy zawodowej?


– Dyplom wyższej uczelni w branży konsultingowej stanowi zwyczajowy warunek wstępny wobec każdego z kandydatów do pracy. Dobre studia są dla nas sygnałem, że kandydat dysponuje interesującym potencjałem intelektualnym i opanował podstawowy zakres umiejętności – mówi Bartłomiej Owczarek, partner w firmie doradczej Goldenberry. – Podczas oceny poszczególnych uczelni ważna jest jednak obecność praktyków wśród kadry wykładowców oraz duży nacisk na praktyczne zastosowanie przekazywanej wiedzy – dodaje.

– Dyplom zagranicznej uczelni bywa atutem, gdyż pokazuje otwartość na inny sposób myślenia, rozwiazywania problemów. W dzisiejszym zglobalizowanym biznesie to bardzo ważne. Natomiast dla pracodawców najistotniejszy jest praktyczny element kształcenia wyniesiony z uczelni – wyjaśnia Agnieszka Szczerba, prezes firmy rekrutacyjnej GForce Recruitment.

Studenci zdają sobie doskonale sprawę z tego, że pracodawcy patrzą przede wszystkim na ich doświadczenie. Statystyczny absolwent polskiej uczelni nie jest według pracodawców przygotowany do podjęcia pracy. Braków tych nie zrekompensuje wysoka średnia w czasie studiów, czy ciekawy temat pracy magisterskiej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: