eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości w Polsce VII 2011

Rynek nieruchomości w Polsce VII 2011

2011-08-01 11:25

Rynek nieruchomości w Polsce VII 2011

Zmiany cen w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe

Okres wakacyjny to, jak co roku, sezon ogórkowy na rynku nieruchomości. Spośród osób planujących zakup mieszkania tylko nieliczni poświęcają letni urlop na poszukiwanie i oglądanie ofert. Większość przeznacza wolny od pracy czas na wypoczynek. Tymczasem na rynku pierwotnym i wtórnym wciąż przybywa mieszkań do sprzedaży, a wśród nowych oraz dostępnych od dłuższego czasu i przecenianych ofert prezentowanych w serwisie Oferty.net coraz łatwiej znaleźć prawdziwe okazje. O ile bowiem średnie ceny ofertowe w ostatnim miesiącu spadły nieznacznie i nie we wszystkich badanych miastach, to jednak wydłużający się czas sprzedaży mieszkań sprawia, że właściciele gotowi są do znacznych upustów - byle tylko doprowadzić do transakcji. Dlatego finalna cena, którą płaci nabywca, jest niejednokrotnie nawet o 10% niższa od tej, która figurowała w ogłoszeniu - podaje cykliczny "Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance".

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VI 2011

Przewidując negocjacje ceny przez klienta właściciele pozostawiają bezpieczny margines na upust. To powoduje, że tempo spadku stawek ofertowych jest bardzo małe.

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez serwis Oferty.net w ub. miesiącu, spadek średnich cen ofertowych nastąpił w 11 z 18 analizowanych miast. Najbardziej, bo o blisko 3%, staniały mieszkania w Rzeszowie, o 2% w Lublinie, a o 1,7% w Krakowie.

Niewielkie wzrosty średnich cen za m2 nastąpiły w siedmiu miastach; największy w Gdyni – o 1,3%, Białymstoku – o 1,1% i w Gdańsku – o 1%.

Kredyty nowe – marże wciąż spadają

Według raportu, działające na polskim rynku hipotek banki nie ustają w obniżaniu cen marż kredytowych. Jak wynika z ostatniego rankingu kredytów opracowanego przez Open Finance, średnia marża dla złotowych kredytów obudowanych dodatkowymi produktami bankowymi (tzw. cross-sell) spadła do 1,3 p.p. Kwartał wcześniej było to prawie 1,5 p.p., a rok temu ponad 2 p.p. Banki przygotowują kolejne promocje, coraz popularniejsze jest przyznawanie bardzo niskich marż w początkowym okresie kredytowania – do końca roku Deutsche Bank PBC udzieli kredytu z marżą 0,5 p.p. w pierwszych 12 miesiącach. Od publikacji poprzedniego raportu Open Finance i Oferty.net WIBOR 3M, drugi składnik oprocentowania kredytów, wzrósł o 0,03 p.p. i wynosi teraz 4,71 procent. To oznacza, że rata kredytu w ciągu miesiąca praktycznie nie zmieniła się. Przy kredycie na 30 lat, dla średnich parametrów rynkowych wynosi ona 600 zł na każde 100 tys. zł kredytu.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen w największych miastach Polski

Zmiany cen w największych miastach Polski

Gorzej wygląda sytuacja dla osób zainteresowanych kredytami walutowymi. Wprawdzie oprocentowanie tych we franku szwajcarskim raczej się nie zmienia (LIBOR nadal wynosi 0,175 proc.), jednak kredyty te są w bankach trudno dostępne. Niedawno z oferty wycofał je Polbank i aktualnie ma je w cennikach tylko siedem banków, przy czym w zdecydowanej większości franki są albo dostępne tylko dla wyselekcjonowanych klientów, albo marża sprawia, że zaciąganie takiego kredytu byłoby bardzo nieopłacalne.

Spadające marże kredytów w euro (dla ofert z cross-sellem średnia obniżyła się w ciągu kwartału z 2,33 do 2,18 p.p.) są bilansowane przez rosnący EURIBOR, który od publikacji poprzedniego naszego raportu wzrósł z 1,51 do 1,61 procent.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: