eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek nieruchomości w Polsce VII 2011

Rynek nieruchomości w Polsce VII 2011

2011-08-01 11:25

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VI 2011


Jak podaje raport, coraz więcej wiemy o zmianach jakie rządzący przygotowali dla programu Rodzina na Swoim. Nowalizacja ustawy jest aktualnie u prezydenta i czeka na jego podpis. Dopłaty zostaną udostępnione singlom i osobom pozostającym w związkach partnerskich, ale w ograniczonym zakresie (mieszkania do 50 mkw). Dużo trudniej będzie kupić mieszkanie na rynku wtórnym, bo ceny nieruchomości kwalifikujących się do dopłat spadną o prawie 43 proc. (a o 29 proc. na rynku pierwotnym). Program będzie aktywny do końca przyszłego roku, ostatnie wnioski o kredyty z dopłatami będzie można składać 31 grudnia 2012 roku.

Kredyty spłacane – frankowa nerwówka

Lipiec stał pod znakiem franka. O rosnącym do rekordowych poziomów kursie franka mówiło i pisało się wszędzie. W połowie miesiąca przekroczył on 3,50 zł i był o ponad 30 gr. wyżej niż dwa tygodnie wcześniej. Na szczęście raty kredytów płacone są co miesiąc, a nie co dwa tygodnie. W ciągu ostatnich 30 dni frank zyskał 4,5 proc., co bezpośrednio przekłada się na wzrost rat kredytów rozliczanych w tej walucie. Na każde 100 tys. zł zadłużenia wzrost wyniósł ok. 25 złotych.

Znów bezpieczniej prezentują się kredyty w euro. Kurs europejskiej waluty waha się dużo mniej, porównując do końcówki czerwca jest praktycznie na tym samym poziomie, nieco powyżej 4 złotych.

Zamiast sprzedaży – wynajem

Zastój na rynku sprzedaży mieszkań spowodowany wysokimi cenami, a przed wszystkim niepewną sytuacją na rynkach finansowych i wynikającymi z tego obawami co do zaciągania długoterminowych zobowiązań, powodują dostrzegalne ożywienie na rynku najmu mieszkań. Wielu potencjalnych nabywców własnego M, którzy postanowili odwlec zakup w bliżej nieokreśloną przyszłość, przeprowadza się do mieszkań wynajmowanych. Dla lepiej zarabiających singli, par czy dla młodych małżeństw jest to rozwiązanie, które z jednej strony pozwala na wyprowadzkę od rodziny i usamodzielnienie się, z drugiej zaś eliminuje ryzyko pochopnego zakupu i niepotrzebnego zadłużenia się na długie lata.

Zainteresowaniem 'przyszłych kupców' cieszą się oferty najmu z różnych segmentów rynku – od małych kawalerek po duże, nowocześnie urządzone lokale. Biorąc pod uwagę inflację i spadki cen mieszkań, zysk wynikający z przesunięcia w czasie zakupu może być większy od kosztów poniesionych na najem.

Większy popyt na rynku najmu – sezonowo silnie zasilany także przez studentów – sprawia, że najemców znajdują mieszkania, które jeszcze niedawno oferowane były do sprzedaży, ale z powodu braku chętnych do zakupu ich właściciele przeznaczyli je na wynajem - podsumowują autorzy raportu.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: