Spam w VI 2011 r.
2011-07-28 12:57
Przeczytaj także: Spam w V 2011 r.
Na trzecim miejscu, podobnie jak miesiąc wcześniej, znalazł się Wietnam, który odnotował prawie 1% wzrost w stosunku do maja.
Największe zmiany w ilości zablokowanych e-maili zawierających szkodliwe załączniki odnotowały Włochy, które zajęły czwarte miejsce w rankingu. Szkodliwe pliki zostały wykryte w 6,6% wszystkich e-maili, co stanowi wzrost o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z majem.
Poza wymienionymi wyżej nie odnotowaliśmy żadnych innych znaczących zmian w rankingu 10 państw, w których najczęściej wykrywano szkodliwe oprogramowanie.
Cztery najpopularniejsze szkodliwe programy nie zmieniły się.
fot. mat. prasowe
Państwa, w których moduł ochrony poczty najczęściej wykrywał szkodliwe oprogramowanie w czerwcu 2011
Państwa, w których moduł ochrony poczty najczęściej wykrywał szkodliwe oprogramowanie w czerwcu 2011 r.
7,6% szkodliwych plików wykrytych w zablokowanych wiadomościach e-mail należało do trojana Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen, długotrwałego lidera tego zestawienia.
Robaki pocztowe Email-Worm.Win32.Mydoom.m, Email-Worm.Win32.Bagle.gt oraz Email-Worm.Win32.NetSky.q zajęły odpowiednio 2, 4 i 9 miejsce. Wszystkie te szkodniki to weterani zestawienia. Jak już wspominaliśmy w raportach, Mydoom.m oraz NetSky.q to szkodniki, których jedyną funkcją jest gromadzenie adresów e-mail i wysyłanie na nie swoich kopii. Bagle.gt to również robak pocztowy, jednak o bardziej wyrafinowanej funkcjonalności: szkodnik ten nie tylko zbiera adresy i wysyła swoją kopię na wszystkie adresy przechwycone z maszyny ofiary, ale również sam pobiera szkodliwe programy z zasobów internetowych.
fot. mat. prasowe
10 najczęściej rozprzestrzenianych szkodliwych programów za pośrednictwem ruchu pocztowego w czerwcu
10 najczęściej rozprzestrzenianych szkodliwych programów za pośrednictwem ruchu pocztowego w czerwcu 2011 r.
Na trzecim miejscu po raz kolejny uplasował się Trojan.HTML.Fraud.fc, który stanowił nowość w kwietniowym rankingu 10 najczęściej rozprzestrzenianych szkodliwych programów w ruchu pocztowym. Szkodnik ten przyjmuje postać phishingowej strony HTML stworzonej w celu kradzieży poufnych informacji finansowych brazylijskich użytkowników.
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl