eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w VI 2011 r.

Spam w VI 2011 r.

2011-07-28 12:57

Przeczytaj także: Spam w V 2011 r.


Phishing

W czerwcu odsetek wiadomości phishingowych nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca i stanowił 0,02% całego ruchu pocztowego.

fot. mat. prasowe

10 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów w czerwcu 2011 r.

10 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów w czerwcu 2011 r.


Wygląda na to, że w czerwcu spamerzy stracili zainteresowanie grami online. W zestawieniu Top 10 utrzymała się tylko stanowiąca majową nowość gra RuneScape, która uplasowała się na 6 miejscu - 2,1% wszystkich ataków phishingowych było skierowanych na użytkowników tej gry (co stanowi spadek o 2,57 punktu procentowego). World of Warcraft całkowicie zniknął z rankingu. Jak już wspominaliśmy, jest to najprawdopodobniej rezultat wysiłków zespołu Blizzarda podjętych w celu zapewnienia ochrony swoim użytkownikom.

Znacznie wzrósł odsetek ataków na Habbo (+6,25%) oraz Facebooka (+4,07%). Te dwa portale społecznościowe odzyskały 3 i 4 miejsce w rankingu.

W czerwcu phisherzy po raz kolejny skupili się na Google’u. Warto zaznaczyć, że podany odsetek ataków na użytkowników Google’a nie zawiera statystyk dotyczących należącego do tej firmy portalu społecznościowego Orkut. Odsetek ataków na ten portal społecznościowy stanowił 0,8%, co po uwzględnieniu ataków na inne serwisy tej firmy daje w sumie pond 2,5% ataków phishingowych na Google’a.

fot. mat. prasowe

Spam według kategorii

Spam według kategorii


Spam według kategorii

Prawie jedna trzecia wszystkich anglojęzycznych wiadomości spamowych (29%) należała do kategorii “Oszustwa komputerowe”. Użytkownicy powinni traktować to jako ostrzeżenie, aby zachować czujność podczas korzystania z Internetu. Oznacza to bowiem, że znaczna ilość spamu, który trafił do skrzynek, została wysłana z zamiarem wyłudzenia pieniędzy od użytkowników (np. spam “nigeryjski” lub wiadomości phishingowe) lub zawierała szkodliwy załącznik lub odsyłacz do szkodliwego kodu.

Ponad jedna czwarta anglojęzycznych wiadomości spamowych należała do kategorii spam farmacuetyczny. Takie oferty tworzą popyt: każdego dnia wysyłane są miliardy wiadomości proponujących Viagrę, co sugeruje, że mimo ostrzeżeń dużych firm z branży bezpieczeństwa IT oraz ekspertów od zdrowia produkt ten wciąż znajduje nabywców. Użytkownicy zdecydowanie nie powinni “ufać” masowo wysyłanym ofertom farmaceutycznym: podrabiane specyfiki medyczne z pewnością nie poprawią nam zdrowia. Chcielibyśmy również przestrzec tych, którzy korzystają z ofert tanich “kanadyjskich” aptek, że wraz z medykamentami cyberprzestępcy często rozprzestrzeniają szkodliwy kod. Odwiedzając strony, które rzekomo sprzedają lekarstwa, użytkownik może łatwo zainfekować swój komputer.

Oprócz wymienionych wyżej najpopularniejszych kategorii spamu w pierwszej piątce znalazła się również kategoria “Osobiste finanse” (12,1%) obejmująca spam oferujący szybki zarobek i wątpliwe pożyczki, “Inne towary i usługi” (9,6%) oraz “Podrabiane towary znanych projaktantów” (5,3%).

Wnioski

Wbrew naszym przewidywaniom fałszywe programy antywirusowe nie powróciły do ruchu pocztowego na długo. W czerwcowym rankingu 10 najczęściej wykrywanych szkodliwych programów w ruchu pocztowym nie pojawił się ani jeden reprezentant tej rodziny.

Spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości wiadomości phishingowe będą wykorzystywały nowy portal społecznościowy Google+. Na razie korzystanie z tego portalu wymaga otrzymania zaproszenia. Cyberprzestępcy już żerują na chęci przynależności do tej zamkniętej społeczności, wysyłając fałszywe zaproszenia, które zawierają odsyłacze do stron phishingowych i szkodliwego kodu.

Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: