eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne na technologie informatyczne. Między prawdą a mitem

Dotacje unijne na technologie informatyczne. Między prawdą a mitem

2004-12-31 23:03

Przeczytaj także: Fundusze Unijne 2007-2013: punkt informacyjny



Przykład 2.

Cel
Uzyskanie dotacji na pokrycie części kosztów związanych z rozbudową sieci teleinformatycznej, która jest własnością przedsiębiorstwa będącego dostawcą usług internetowo-hostingowych na lokalnym rynku.

Opis projektu
Etapy przedsięwzięcia:


- Ułożenie kanalizacji pierwotnej i wtórnej wraz z dokumentacją techniczną oraz z pozwoleniami na budowę. Etap ten wymaga wsparcia inż. z uprawnieniami budowlanymi.

- Ułożenie okablowania światłowodowego stanowiącego szkielet sieci. Czynność ta wymaga posiadania projektu sieci LAN.

- Wdrożenie nowego sprzętu aktywnego sieci pozwalającego na uruchomienie nowej usługi VoIP.

Kroki postępowania:

Badamy czy nasze przedsiębiorstwo kwalifikuje się formalno-prawnie do złożenia wniosku o dotację z UE.

Jeżeli tak, to w następnej kolejności powinniśmy dobrze się zastanowić i rozdzielić działania polegające na wykonaniu bezpośredniej inwestycji (roboty budowlane, zakup studzienek, okablowania, sprzętu, koszty instalacji itp.) oraz na te, które będą polegały na usługach doradczych (pomoc inż. budownictwa, ochrony środowiska, konsulting ze specjalistami sieci teleinformatycznych). Powyższy zabieg jest niezbędny gdyż oprócz dotacji na samą inwestycję przysługuje nam prawo złożenia drugiego osobnego wniosku na usługi doradcze związane z powyższą inwestycją. Warto to zrobić gdyż koszty usług konsultingowych mogą znacznie nam obciążyć i tak już napięty budżet projektu.

Niezależnie czy przygotowujemy dwa czy jeden wniosek musimy oprzeć go na następujących zasadach (przez dwa wnioski do jednego projektu rozumie się jeden wniosek na doradztwo a drugi na inwestycje - nie można złożyć dwóch wniosków na inwestycje do tego samego projektu):

- Należy udowodnić, że w wyniku realizacji przedsięwzięcia wzrośnie konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku lokalnym jak i unijnym.

- Projekt musi być zgodny przynajmniej z jedna zasadą horyzontalną. W tym przypadku możemy się oprzeć na zasadzie rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Ten element powinien stanowić trzon całego wniosku o dotacje.

- Należy zaznaczyć, iż przedsięwzięcie nie będzie miało negatywnego wpływu na środowisko.

- Warto w prognozach ująć szacunkowy wzrost zatrudnienia, zaznaczając, iż płeć nie będzie miała negatywnego znaczenia podczas rekrutacji nowego personelu.

Kompletna dokumentacja składa się zasadniczo z trzech części:

1. Wniosku o dotacje.
2. Biznes planu wraz z prognozami ekonomicznymi na sześć lat do przodu.
3. Kilkunastu załączników, których forma i rodzaj jest ściśle określony przez instytucje finansującą.

Rozpatrując koszty przygotowania wniosku to one podobnie dzielą się na trzy grupy (nie zachęcam do manipulacji finansowych, ale za te świadczenia ciężko będzie przedsiębiorstwu uzyskać zwrot - warto je wkomponować w inne pozycje księgowe):

1. Przygotowanie części marketingowej do biznes planu, minimum 1.500,00 PLN netto.

2. Przygotowanie bilansów oraz prognoz do przodu, nie mniej jak 1.500,00 PLN netto - jest to liczone jako procent od obrotów lub przychodów rocznych.

3. Przygotowanie wniosku, koszty zaczynają się od 1.000,00 PLN netto.

oprac. : Rafał Pawlak / Gazeta IT Gazeta IT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: