eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a zagrożenia współczesnego świata

Polacy a zagrożenia współczesnego świata

2011-06-16 10:24

Polacy a zagrożenia współczesnego świata

Zagrożenia postrzegane jako istotne © fot. mat. prasowe

Polacy są bierni wobec zagrożeń, które czyhają na nich w życiu. Jedna piąta Polaków akceptuje życie ze świadomością zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu przez siebie i innych. Z kolei ponad połowa rodaków deklaruje, że nie jest w stanie zrobić nic, aby zmniejszyć w Polsce poziom korupcji. Takie wnioski płyną z badania "Risk Index" przeprowadzonego w 7 krajach przez międzynarodową grupę ubezpieczeniową RSA, do której należy Link4.

Przeczytaj także: Co czwarty Polak robi zakupy przez Internet

Jak pokazują wyniki badania „Risk Index”, Polacy czują się bierni przede wszystkim wobec przestępczości. Statystyki pokazują na przykład, że 20 procent Polaków akceptuje życie ze świadomością zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu przez siebie i innych. Z kolei 48 procent polskich rodziców w wieku 35-44 lata obawia się, że ich dzieci mogą mieć styczność i używać narkotyków. – Jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich przebadanych krajów – mówi Roger Hodgkiss, wiceprezes Link4. Niepokojące są także wyniki w kategorii „czynniki instytucjonalne”. 55 procent Polaków deklaruje na przykład, że nie może zrobić nic, aby zmniejszyć poziom korupcji nad Wisłą.

Bardziej podzielone opinie dotyczą zmian klimatycznych. 52 procent respondentów w wieku 25-34 lata stwierdziło, że nie da się zrobić nic, aby powstrzymać postępującą degradację środowiska naturalnego. Za to odmiennego zdania byli młodsi respondenci (wiek 16-24 lata): 43 procent spośród nich uznało, że mogą oni korzystnie wpływać na środowisko poprzez zmianę swoich postaw i zachowań. Jednak nadal zaledwie 5 procent polskich rodziców, żyje ze świadomością, że degradacja środowiska może mieć zgubny wpływ na zdrowie ich dzieci.

– Uderzającym wnioskiem z badania „Risk Index” jest to, że spośród wszystkich przebadanych krajów w Polsce zanotowano największy odsetek osób, którzy deklarują, że akceptują otaczające ich ryzyka i zagrożenia, a jednocześnie twierdzą, że nie zamierzają w żaden sposób im zapobiegać. Jest to o tyle zastanawiające, że wystarczyłoby na przykład ubezpieczyć się od następstw potencjalnych zagrożeń. Rozwiązanie to jest jednym z najprostszych, gdyż zakup polisy, na przykład przez telefon lub internet, zajmuje relatywnie mało czasu, a ceny ubezpieczeń, choćby komunikacyjnych, w Polsce należą obecnie do jednych z najniższych w całej Europie – komentuje Roger Hodgkiss z Link4.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia postrzegane jako istotne

Zagrożenia postrzegane jako istotne


Polacy uczestniczący w badaniu Risk Index, jako istotne dla nich zagrożenia, wskazali następujące ryzyka: jazdę pod wpływem alkoholu, nadmierną prędkość na drodze, rosnące koszty życia, choroby nowotworowe, atak terrorystyczny.

Informacje o badaniu
Badanie „Risk Index” grupa RSA zrealizowała w: Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Szwecji, Polsce, Argentynie, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dotyczyło ono poczucia ryzyka i zagrożeń życiowych, związanych z takimi typami zagrożeń jak: przestępczość, zdrowie osobiste, finanse osobiste, zmiany klimatyczne oraz czynniki instytucjonalne (takie jak np. korupcja czy załamanie systemu usług publicznych). Zrealizowano je metodą wywiadów face-to-face. W Polsce przepytano 1000 respondentów w wieku 16-64 lata.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Inflacja V 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: