eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Tworzenie przyjaznych stron WWW

Tworzenie przyjaznych stron WWW

2004-12-08 01:21

Przeczytaj także: Projektowanie stron WWW: co irytuje internautów


Podobnie rzecz ma się z linkami graficznymi. Nie-przestrzeganie starej zasady o tym, że linki powinny odróżniać się od reszty strony, prowadzi do całkowite-go chaosu w nawigowaniu. Użytkownik, który będzie musiał sprawdzać myszką każdy element, który będzie podejrzewał o to, że jest linkiem, szybko zniechęci się do całej strony.

Pierwsza strona serwisu musi pozwolić w kilka sekund zorientować się, kto i co nam oferuje. Musimy przekazać też użytkownikowi informację, skąd może rozpocząć wędrówkę w głąb serwisu. Konstruujemy zatem stronę główną z myślą o tych wymaganiach. Trzymamy się standardów spisanych i niepisanych, takich jak to, iż logo firmy umieszczamy po lewej stronie na górze serwisu i, że jest ono linkiem do strony głównej.

Najważniejszym elementem strony (zresztą tak głównej, jak i każdej następnej) jest oczywiście nawigacja. Niewiele osób wie, że użytkownicy dzielą się na dwie grupy. Jedni wolą do nawigacji wykorzystywać menu, inni zawsze wolą używać wyszukiwarki. Każda profesjonalna strona musi zawierać oba mechanizmy i to tak skonstruowane, aby każdy mógł łatwo z nich skorzystać.

Menu powinno być proste i dobrze widoczne. Powinniśmy też zawsze zapewnić możliwość zorientowania się, gdzie dany użytkownik się znajduje. Możemy to łatwo osiągnąć poprzez zaznaczenie, w której części serwisu aktualnie się znajdujemy (np. poprzez inny kolor lub uwypuklenie tego elementu menu).

Jeśli odwiedzający naszą stronę nie poczuje się na niej komfortowo, ma do wyboru miliony innych. Web usability sprawia, że dajemy szansę temu, co chcemy przekazać poprzez maksymalne ułatwienie dostępu do informacji.

TECHNOLOGIA – KWESTIA DRUGORZĘDNA, ALE ZNACZĄCA

Rynek w USA ma już za sobą okres zachłyśnięcia możliwościami technologii. Być może witryna oferująca wszystkie najnowsze zdobycze informatyki wprowadzi w zachwyt jednego czy dwóch specjalistów, jednak dla większości będzie to pasmo problemów. Nowe technologie to bowiem najczęściej konieczność instalowania nowego oprogramowania i wtyczek, to nowe sposoby nawigacji i fajerwerki, które zazwyczaj zaciemniają je-dynie obraz tego, co chcemy przekazać.

Duże firmy z rezerwą odnoszą się do technicznych nowości, zwłaszcza jeśli nie są zgodne z obecnymi standardami. Cyfrowe technologie zmieniają się tak szybko, że tylko ścisłe spełnianie wszystkich obowiązujących standardów pozwoli nam na dotarcie do każdego użytkownika, który zechce wejść na naszą www.

Web Accessibility (dostępność) oznacza tworzenie ta-kich dokumentów, które są czytelne i funkcjonalne dla wszystkich użytkowników niezależnie od ich fizycznych ograniczeń, sytuacji, w jakiej się znajdują, a także używanego oprogramowania oraz sprzętu. Podobnie jak w przypadku usuwania barier architektonicznych, jest to działanie na rzecz sytuacji, w której nie ma żadnych "użytkowników drugiej kategorii".

Zgodność z założeniami WAI sprawia, że z naszą stroną poradzi sobie syntezator mowy osoby niewidomej, a także, że będzie ją mógł zobaczyć człowiek używający urządzenia PDA czy telefonu komórkowego. Zgodność ze standardami ułatwia też odnalezienie strony poprzez wyszukiwarkę (zajmujemy lepsze pozycje) oraz pełną niezależność od przeglądarki internetowej jakiej używają goście naszej strony. Co ważne – zapewniamy sobie spokojny sen, wiedząc, że strony zgodne ze standardami będą odczytywalne także przez urządzenia, które powstaną w najbliższej przyszłości.
Przeczytaj także: Jakie webmaster robi błędy Jakie webmaster robi błędy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: