eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Samochód służbowy w sektorze MSP

Samochód służbowy w sektorze MSP

2011-05-30 13:12

Przeczytaj także: Sektor MŚP a green IT


Car policy w małych firmach. Czy w ogóle istnieje?

Jak przypominają autorzy raportu, pierwszym krokiem do poprawienia bezpieczeństwa kierowcy firmowego jest spisanie i wdrożenie zasad określających prawa i obowiązki kierowcy wykorzystującego samochód do celów biznesowych.

Właściciel firmy może zostać skazany nawet na karę pozbawienia wolności, jeżeli nie dopełni wszystkich obowiązków pracodawcy wynikających z Kodeksu Pracy. Tymczasem z wyników badania prowadzonego przez Instytut Keralla Research wynika, że aż 60 proc. firm MŚP nie stosuje „flotowego BHP”.

Ponad połowa przedstawicieli tego sektora potwierdza, że mimo udostępniania pojazdów służbowych pracownikom, nie spisali oni żadnego dokumentu porządkującego zasady użytkowania pojazdu.

Brak dokumentu to też brak jednolitych zasad, jak powinno wyglądać zachowanie kierowcy na wypadek szkody komunikacyjnej oraz w jakim stopniu pracodawca odpowiada za śmiertelne wypadki z udziałem własnych pracowników.

Z badań Instytutu Keralla wynika, że o dokument określający tzw. politykę flotową zadbano w 34,8 proc. firm sektora MŚP. Kolejnych 1,4 proc. firm jest obecnie w trakcie tworzenia dokumentu. 34,8 57,9 1,4 4,7 1,3 Tak mamy spisany dokument użytkowania aut firmowych Nie mamy spisanego takiego dokumentu Jesteśm y w trakcie tworzenia takiego dokumentu Nie wiem trudno powiedzieć Odmowa podania Czy firma ma dokument określający zasady korzystania z aut służbowych przez pracowników Dane %, dla n=558 firm (posiadający auta służbowe)

fot. mat. prasowe

Czy firma ma dokument określający zasady korzystania z aut służbowych przez pracowników?

Czy firma ma dokument określający zasady korzystania z aut służbowych przez pracowników?


Najczęściej podawany argument uzasadniający brak dokumentu porządkującego zasady używania aut służbowych to niedostrzeganie zasadności potrzeby istnienia takiej regulacji w firmie. Dokładnie 69,3 proc. ankietowanych nie widzi powodu, dla którego taki dokument dla kierowców miałby w ich firmie powstać.

Wśród przyczyn wskazywano również brak obowiązku, brak wymogów obligujących do jego stworzenia - 8,9 proc. ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Wskazywane powody braku car policy

Wskazywane powody braku car policy

Niemal co dziesiąty badany przyznaje, że w zasadzie nie wie, dlaczego takiej regulacji w firmie nie ma (9,7 proc.). Można wnioskować, że najprawdopodobniej nie doszło w tych firmach do nieszczęśliwych wypadków, stąd nikt, jak dotąd nie interesował się obszarem bezpieczeństwa pracowników używających auta służbowe.
Nielicznie, ale pojawiły się przypuszczenia, że może posiadanie szablonu takiego dokumentu zmotywowałoby do wdrożenia dokumentu w firmie („nie wiem, jak się tworzy taki dokument” wskazało 3,2 proc.).

Symboliczne, ale były też głosy skrajnie sceptyczne. Kilku przedsiębiorców uznało, że wprowadzenie takiego dokumentu niewiele zmieni. Pracownicy i tak by go nie przestrzegali (1,1 proc.).

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: