eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budżet domowy 2010

Budżet domowy 2010

2011-05-26 13:33

Przeczytaj także: Budżet domowy 2009


Najlepiej wyposażone w wodociąg, łazienkę, spłukiwany ustęp, ciepłą wodę bieżącą i centralne ogrzewanie były mieszkania gospodarstw domowych pracujących na własny rachunek oraz gospodarstwa pracowników, a najsłabiej gospodarstwa rolników oraz rencistów.

Istnieje wyraźna zależność między dochodami gospodarstwa a wyposażeniem mieszkania zajmowanego przez gospodarstwo domowe w instalacje sanitarno-techniczne, z wyjątkiem wyposażenia w gaz, które w 2010 roku wynosiło 92,1 % i kształtowało się na nieznacznie niższym poziomie niż w 2009 roku – 93,0 %. Największy spadek wyposażenia mieszkań w gaz zaobserwowano w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, gdzie nastąpił jednocześnie wzrost wyposażenia mieszkań w kuchenki elektryczne z płytą ceramiczną z 6,8% w 2009 do 8,2% w 2010 r.

W ciągu ostatniego roku największą poprawę w wyposażeniu w podstawowe instalacje techniczno-sanitarne zaobserwowano w gospodarstwach domowych zamieszkujących wieś oraz w gospodarstwach domowych rolników. Dysproporcje w wyposażeniu w te instalacje między miastem a wsią systematycznie zmniejszają się, ale nadal różnica wynosi 6,4 pkt proc. w przypadku łazienki i 7,4 pkt proc. w przypadku spłukiwanego ustępu na korzyść miasta.

Najbardziej korzystne zmiany w wyposażeniu mieszkań w instalacje techniczno-sanitarne zaszły w gospodarstwach zajmujących domy jednorodzinne zarówno w mieście, jak i na wsi oraz w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wybudowanych przed 1946 rokiem.

Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych

Podobnie jak w roku 2009 ponad połowa badanych gospodarstw domowych (ok. 55%) oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, co czwarte gospodarstwo postrzegało ją jako raczej dobrą i bardzo dobrą i prawie co piąte jako raczej złą i złą.

Odsetek gospodarstw domowych, które oceniały swoją sytuację materialną jako bardzo dobrą i dobrą zwiększył się w porównaniu do roku 2009 o 1,5 pkt proc. Jednocześnie nieznacznie zmniejszył się o 0,4 pkt proc. odsetek gospodarstw domowych oceniających swoją sytuację materialną jako raczej złą i złą.

Najlepiej oceniały swoją sytuację materialną (bardzo dobrze lub raczej dobrze) gospodarstwa domowe pracujących na własny rachunek (48,2%) oraz gospodarstwa domowe pracowników (29%), natomiast zdecydowanie najgorzej (raczej źle lub źle) - gospodarstwa rencistów (42,4 %).

Ponad 1/3 gospodarstw domowych stwierdziła, że nie ma problemu z zaspokojeniem swoich potrzeb materialnych, zaś co dziesiąte gospodarstwo ma wielkie trudności z ich zaspokojeniem.

Gospodarstwa domowe pracujących na własny rachunek były jedyną grupą społeczno-ekonomiczną, w której ponad połowa gospodarstw domowych (57,6%) nie miała trudności w „wiązaniu końca z końcem”. W pozostałych grupach społeczno-ekonomicznych większość gospodarstw domowych z trudnością (z pewną trudnością, z trudnością lub z wielką trudnością). „wiązała koniec z końcem”. Zdecydowanie najgorzej przedstawiała się sytuacja w gospodarstwach rencistów, gdzie aż 85,3% gospodarstw domowych stwierdziło, że z trudnością „wiąże koniec z końcem”, tj. o 42,9 pkt proc. więcej niż w gospodarstwach pracujących na własny rachunek.
Przeczytaj także: Budżet domowy 2012 Budżet domowy 2012

poprzednia  

1 ... 6 7

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: