eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBudżet domowy 2010

Budżet domowy 2010

2011-05-26 13:33

Przeczytaj także: Budżet domowy 2009


Wyposażenie gospodarstw domowych w przedmioty trwałego użytkowania jest zróżnicowane w zależności od miejsca zamieszkania gospodarstwa domowego, wyższy w miastach niż na wsi, z wyjątkiem posiadania samochodu osobowego, co wynika z rzadszej sieci komunikacji publicznej i większych odległości do pokonania.

W przypadku wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenie do odbioru telewizji satelitarnej lub kablowej, komputera z dostępem do Internetu, w tym z dostępem szerokopasmowym oraz telefonu komórkowego, dynamika wzrostu była większa na wsi niż w mieście. Wskazuje to, że różnice w wyposażeniu mieszkańców miast i wsi w te urządzenia zmniejszają się.

Wystąpiły znaczące zróżnicowania w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania w poszczególnych województwach. W przypadku wyposażenia w komputer z dostępem do Internetu liderami są województwa: pomorskie, mazowieckie, śląskie i małopolskie, zaś w przypadku posiadania samochodu – województwa podkarpackie i wielkopolskie.

Różnice pomiędzy województwami w wyposażeniu w komputer z dostępem do Internetu oraz samochód nie pogłębiły się i pozostają na podobnym poziomie w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Gospodarstwa małżeństw z dziećmi na utrzymaniu są zdecydowanie lepiej wyposażone w sprzęt audiowizualny i multimedialny niż gospodarstwa bez dzieci na utrzymaniu.

Gospodarstwa domowe bez osób niepełnosprawnych są znacznie lepiej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania, a szczególnie w urządzenia zaawansowane technologicznie niż gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi.

Warunki mieszkaniowe

Przeciętne gospodarstwo domowe w 2010 roku zajmowało mieszkanie o powierzchni 73,4 m2, czyli o 2,7 m2 większe niż w ubiegłym roku i składające się z 2,8 pokoi. Na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypadał średnio 1 pokój oraz 26 m2 powierzchni użytkowej, to jest o prawie 1 m2 więcej niż w roku 2009.

Wszystkie grupy społeczno-ekonomiczne gospodarstw domowych użytkowały w 2010 roku średnio większe mieszkania niż rok temu. Największą powierzchnią mieszkania dysponowały gospodarstwa rolników – 116,2 m2, ale największy wzrost powierzchni wystąpił w gospodarstwach pracowników i pracujących na własny rachunek (wzrost o 3,1 m2).

Najmniejsze mieszkania zajmowały gospodarstwa rencistów – średnio 63,4 m2.. Jednocześnie gospodarstwa domowe emerytów oraz rencistów dysponowały największą powierzchnią użytkową mieszkania przypadającą na 1 osobę (odpowiednio 35,1 m2 oraz 34,4 m2), co wynika z liczby osób w gospodarstwie domowym.

Gospodarstwa domowe o najwyższych dochodach (V grupa kwintylowa) zajmowały nieznacznie mniejsze mieszkania (72,2 m2) niż gospodarstwa o najniższych dochodach (I grupa kwintylowa – 77,1 m2), jednak ich członkowie dysponowali blisko 2 razy większą powierzchnią przypadającą na jedną osobę (V grupa kwintylowa – 34,5 m2, I grupa kwintylowa – 18,3 m2).

Przeciętne gospodarstwo domowe w mieście zajmowało mieszkanie o blisko 1/3 mniejsze niż gospodarstwo wiejskie (przeciętna powierzchnia mieszkania zajmowanego przez gospodarstwo w mieście wynosiła 63,4 m2, na wsi – 93,9 m2).

Blisko 57% wszystkich gospodarstw domowych zamieszkiwało mieszkania w budynkach wielorodzinnych z wyraźnym zróżnicowaniem w zależności od miejsca zamieszkania.

Ponad 40% mieszkań na wsi znajdowało się w budynkach liczących więcej niż 50 lat.

W ostatnich latach wyposażenie mieszkań w instalacje sanitarno-techniczne systematycznie poprawia się.

Wyposażenie mieszkań w wodociąg, ustęp spłukiwany, łazienkę, ciepłą wodę bieżącą kształtowało się na poziomie między 94,2% a 99,2% i w stosunku do ubiegłego roku poprawiło się nieznacznie, o 1-2 pkt proc.
Przeczytaj także: Budżet domowy 2012 Budżet domowy 2012

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: