eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Portret własny Polaków

Portret własny Polaków

2011-05-10 13:21

Przeczytaj także: Wizerunek Polaków: jacy jesteśmy?


Jak Polacy postrzegają inne grupy narodowościowe?

Tylko jeden procent ankietowanych wymienił jako pierwszą cechę kojarzoną z Polakami „brak tolerancji”. Niestety kłóci się to z odpowiedziami na pytania o konkretne sytuacje życiowe. Tu nie wypadamy już tak dobrze, jak nam się wydaje. Jedynie 22 proc. badanych zgodziłoby się, aby ich córka wyszła za mąż za Araba. Wśród respondentów w wieku 35-49 lat tylko 15 proc. odpowiedziało twierdząco na powyższe pytanie. Osoby z wykształceniem zawodowym i niepełnym zdecydowanie rzadziej (40 proc.) zgodziłyby się na to, aby mieć za sąsiada Roma niż osoby z wykształceniem średnim i wyższym - 52 proc. W badaniach uwzględniono również pytania dotyczące homofobii. Tylko 45 proc. Polaków zgodziłoby się, aby nauczycielem ich dziecka był homoseksualista, przy czym większą tolerancję wykazywały kobiety (57 proc.) w porównaniu do mężczyzn (32 proc.). Najniższy poziom tolerancji w tej kwestii wykazują osoby z wykształceniem niepełnym, bo tylko 39 proc., w przeciwieństwie do osób z dyplomem uczelni wyższej, gdzie pozytywne odpowiedzi na pytanie stanowiły 53 proc. Lepiej wypadamy w pytaniach o tolerancję w stosunku do osób innych narodowości, nawet w przypadku obywateli z Niemiec czy Rosji. Ponad 62 proc. pytanych odpowiedziało, że zgodziłoby się na to, aby Rosjanin uczył ich dziecko historii, a 58 proc. wyraziło zgodę na sprawowanie funkcji radnego w ich gminie przez osobę pochodzenia niemieckiego. Tak jak w przypadku innych pytań, tak również w tych obu kwestiach, najbardziej otwarte są osoby z wyższym wykształceniem.

Jaki jest nasz stosunek do imigrantów?

Ostatnią badaną kwestią był stosunek Polaków do imigrantów przebywających w naszym kraju. Prawie połowa pytanych, bo aż 46 proc. uważa, że imigranci odbierają im pracę, a 52 proc. opowiada się za ograniczeniem liczby obcokrajowców, nielegalnie przebywających w Polsce. Jednak w opinii prawie 60 proc. Polaków, imigranci mają pozytywny wpływ na polskie społeczeństwo, które dzięki nim uczy się nowych zwyczajów i kultury.

Oceniając wyniki badania można zdecydowanie stwierdzić, że przed polskim społeczeństwem stoi jeszcze sporo wyzwań i trudności, z którymi musi się zmierzyć. Niepokojące jest również tak krytyczne podejście Polaków do siebie jako narodu. Wzrost optymistycznych i tolerancyjnych zachowań będzie możliwy wśród Polaków tylko wtedy, gdy będziemy o tym głośno mówić i próbować to zmienić. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest publiczna debata na temat otwartości i tolerancji, której inicjatorem pragnie być marka Hoop Cola.

Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych sp. z o.o. metodą CAWI Real Time Sampling w dniach 12-14.04.2011 w ramach GO96 – Omnibus online. Próbę dobrano metodą losowo-kwotową spośród użytkowników witryn internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Badaniem objęto dwie grupy osób: Polaków w wieku 15-49 lat (N=800) oraz internautów z Polski w wieku 15-75 (N=1000).

Przeczytaj także: Polscy internauci 2012 Polscy internauci 2012

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: