eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Osobista efektywność - wyznaczanie celów

Osobista efektywność - wyznaczanie celów

2011-04-19 13:55

Przeczytaj także: Osobista efektywność - odkładanie spraw na później


Cele projektowe i cele dzienne

Cóż, konflikt między ważnymi celami i celami niecierpiącymi zwłoki jest bardzo częsty. Zajmiemy się tym nieco później. Najpierw powiemy o tym, o czym należy pomyśleć, wyznaczając cele projektowe i cele dzienne.

Mówiąc o celach dziennych, mamy na myśli cele na najbliższy dzień. Cele projektowe natomiast to cele na najbliższy tydzień, najbliższy miesiąc lub najbliższy rok, w zależności od tego, jaki jest charakter twojej pracy.

Po pierwsze, musisz zrozumieć, że jeśli chcesz osiągnąć swoje życiowe cele, nie masz innego wyjścia: musisz wyznaczać cele dzienne i cele projektowe. Działanie bez wyznaczonych celów jest jak strzelanie z łuku w gęstej mgle. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, nie masz szans na dojście do celu.

Trudno przyzwyczaić się do planowania

Planowanie celów nie jest trudne. Trudne jest przyzwyczajenie siędo planowania. Ogromną część naszego życia wyznaczają przyzwyczajenia. Musisz zatem rozwinąć w sobie takie nawyki, które spowodują, że będziesz działać we właściwy sposób.

Masz tysiące przyzwyczajeń, którym ulegasz dzień po dniu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Sposób, w jaki się myjesz, szczotkujesz zęby, jesz śniadanie, odnosisz się do swoich kolegów w pracy, piszesz listy, odbierasz telefon, wyznaczasz swoje cele – wszystko to jest sterowane przez twoje nawyki.

W związku z tym ulepszenie techniki wyznaczania celów będzie zależało od tego, czy przyzwyczaisz się do wyznaczania celów. Jeśli przez kilka najbliższych tygodni, na koniec każdego dnia poświęcisz od 10 do 30 minut na zaplanowanie pracy do wykonania na dzień następny, wyrobisz w sobie nawyk planowania i wyznaczania celów. Stanie się to Twoją codzienną rutyną, której nie będziesz mógł pominąć.

Kreatywność

Osoby, które nie przyzwyczają się do planowania swoich celów, nigdy nie zapanują w pełni nad swoim życiem. Osoby takie często twierdzą, że są szczęśliwsze bez planowania i że planowanie hamuje kreatywność. Nic bardziej błędnego – w rzeczywistości planowanie sprzyja kreatywności.

Poświęcenie 30 minut na zaplanowanie czasu i celów może zaoszczędzić co najmniej dwie godziny. Czasem jeden dobry i właściwie zaplanowany pomysł oznacza oszczędność kilku miesięcy lub nawet kilku lat. Jeśli chcesz działać w efektywny sposób, koniecznie musisz co dzień planować swój czas i cele.

Pięć kryteriów związanych z celami

Wyznaczając cele, powinieneś kierować się następującymi kryteriami:
  • Cele muszą być konkretne i mierzalne. Musisz dokładnie wiedzieć, do czego dążysz i musisz dokładnie wiedzieć, kiedy dany cel został osiągnięty. Musisz skonkretyzować cel i wyrazić go w jakiejś jednostce, np. złotych, kilogramach, sztukach itp.
  • Cele muszą być realistyczne i możliwe do osiągnięcia. Jeśli cele będątak wygórowane, że ich osiągnięcie będzie niemożliwe, będziesz rozczarowany, a w konsekwencji pojawi się stres. Jeśli natomiast ustawisz poprzeczkę zbyt nisko i cele będą zbyt łatwe do osiągnięcia, poluzujesz cugle, a twój poziom ambicji ulegnie obniżeniu. Dlatego też cele muszą być dobrze wyważone.
  • Musi istnieć możliwość porównania celów ze sobą, tak abyś mógł dokonać oceny swoich osiągnięć.
  • Musisz ustalić granicę czasową. Musisz wyznaczyć termin, w którym cel ma zostać osiągnięty.
  • Musisz zapisać swoje cele. Nie wystarczy, że w myślach postanowisz sobie, co chcesz osiągnąć. Spisanie celów pomoże Ci być konkretnym i podkreśli twoją chęć przeprowadzenia tego, co zaplanowałeś.

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: