eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Osobista efektywność - wyznaczanie celów

Osobista efektywność - wyznaczanie celów

2011-04-19 13:55

Przeczytaj także: Osobista efektywność - odkładanie spraw na później


Musisz się dobrze czuć

Pamiętaj, że celem twojego życia jest to, abyś Ty dobrze się czuł. Nie ma sensu pogoń za stanowiskami, nagrodami, pieniędzmi, samochodami lub innymi świecidełkami po to, by zadowolić innych. Dobrze, jeśli będziesz mógł pomóc innym, by oni także czuli się w życiu dobrze,ale Ty żyjesz tylko własnym życiem. Sam musisz być zadowolony z życia, aby móc dawać radość innym.

Kilka nóg

Wielu ludzi mówi, że żyją jedynie dla swoich dzieci, dla swojego męża lub żony. Pamiętaj jednak, że jeśli zbudujesz dom, który w fundamencie będzie miał tylko jedną podporę, to gdy ta podpora się zawali, zawali się cały dom. Tak samo jest z Tobą. Jeśli swoje całe życie zbudujesz wokół jednej osoby, jednego działania, jednej pracy lub jednej podpory jakiegokolwiek rodzaju, i właśnie ta podpora zniknie, popadniesz w ruinę, podobnie jak dom.

Dlatego też, zastanawiając się nad swoimi celami, staraj się jako życiowego celu nie określać konkretnej osoby lub konkretnego działania. Im więcej celów zdefiniujesz, tym lepiej.

Dokonuj przeglądu celów

Ważne jest, aby postarać się zidentyfikować cele. Celem może być np. zakup domku letniego, spędzanie jak największej ilości czasu z rodziną, zostanie dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa, zostanie dobrym golfistą, kupno Ferrari, spędzanie dwóch tygodni w roku na jachcie, wyruszenie w podróż dokoła świata, kupno własnego domu itp.

Usiądź i zastanów się nad swoimi celami. Najlepiej zapisz je na kartce. Pomoże to skonkretyzować cele i je sobie przypomnieć. Jeśli Twoje cele osobiste nie będą dla Ciebie jasne i wyraźne, nie będziesz mógł zaplanować działań i czynności prowadzących do ich osiągnięcia.

Osobista efektywność nie jest celem samym w sobie. Osobista efektywność przyda się tylko temu, kto wie, dlaczego chce być efektywny.

Pamiętaj również o tym, aby regularnie dokonywać przeglądu swoich celów. Cel, który dzisiaj uważasz za istotny, wcale nie musi być tak samo ważny za miesiąc czy za rok. Miej zatem w zwyczaju przeglądać i przewartościowywać swoje cele życiowe.

Pozytywne nastawienie

Najlepsze życie to takie, które przez cały czas jest wypełnione czynnościami, które wydają się celowe i sensowne. Aby mieć takie poczucie, należy przyjmować pozytywne nastawienie do większości zdarzeń, jakie spotykają nas w życiu. Życie pełne sensu wymaga pozytywnej postawy, a to ty sam wybierasz, jaką przyjmiesz postawę.

Powiedzmy, że wieczorem masz wolną chwilę na pobawienie się ze swoimi dziećmi. Jeśli chcesz, możesz poświęcić tę chwilę na czucie się znudzonym, odizolowanie się lub pogrążenie w melancholii. Z drugiej strony możesz także pobawić się z dziećmi, komunikować się z innymi oraz czuć zadowolenie i radość z tego, że masz takie fajne dzieciaki.

Albo załóżmy, że w pracy zostałeś skrytykowany za błąd, który popełniłeś. Masz dwa wyjścia: możesz być wściekły na osobę, która cię skrytykowała. Możesz też przyjąć krytykę w pozytywny sposób i spróbować zastanowić się, co zrobić, by następnym razem nie popełnić błędu.

Sam wybierasz

To ty sam wybierasz, jakie będzie twoje własne życie. Ustal swoje cele, dopilnuj, aby nie było ich zbyt mało, regularnie dokonuj ich przeglądu i pamiętaj o tym, że w ostatecznym rozrachunku to twoja postawa wobec otaczających rzeczy i zdarzeń będzie miała wpływ na to, jakie będzie twoje życie. Żyjesz tylko raz. Ale jeśli będziesz żył dobrze, ten raz wystarczy.

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: