eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy studenci a pierwsza praca

Polscy studenci a pierwsza praca

2011-04-16 00:11

Przeczytaj także: Polscy studenci a kariera w finansach


fot. mat. prasowe

Gotowość do przeprowadzki do innego miasta/za granicę ze względu na ciekawą ofertę pracy; źródło Del

Gotowość do przeprowadzki do innego miasta/za granicę ze względu na ciekawą ofertę pracy; źródło Deloitte Polska 2011

Wyniki ankiet wskazują, że mocną stroną badanych, niezależnych od państwa, są: mobilność i elastyczność. Ogółem w badanych 5 krajach regionu, średnio 67% ankietowanych deklaruje gotowość przeprowadzki do innego miasta, a aż 61% wyraża gotowość do wyjazdu do innego kraju w odpowiedzi na ciekawą ofertę pracy. Polacy pod tym względem nie różnią się od pozostałych badanych krajów. Gotowość przeprowadzki do innego miasta deklaruje 69%, a do innego państwa 59% badanych.

Choć informacje o ofertach pochodzące od rodziny i znajomych otrzymuje mniejszość (33%), to większość badanych wierzy w skuteczność tej formy szukania pracy –ocena efektywności rekomendacji jest równie wysoka jak protekcji (83% pozytywnych odpowiedzi). Portale z ofertami pracy, strony pośredników także są wysoko oceniane (średnio 70% pozytywnych wskazań), jednak najwięcej pozytywnych wskazań mają staże –badani uważają, że odbycie stażu jest najlepszą metodą uzyskania pracy.

Specyfiką Czech jest składanie ofert na targach pracy, Polacy z kolei bardziej niż badani z pozostałych krajów regionu wierzą w social media i rekomendacje znajomych. Łotysze także częściej niż pozostali korzystają z portali społecznościowych, zaś Litwinów wyróżnia nieufność w skuteczność kontaktów organizacji studenckich.

fot. mat. prasowe

Ocena skuteczności różnych metod szukania pracy; źródło Deloitte Polska 2011

Ocena skuteczności różnych metod szukania pracy; źródło Deloitte Polska 2011


Badanie pokazało, że tym, co najbardziej zniechęca (47% badanych) do wysyłania zgłoszeń jest brak jakiejkolwiek odpowiedzi na wcześniejsze aplikacje, w drugiej kolejności jest nieprzychylna opinia znajomych (18%). Wynik ten możemy zestawić z opiniami dotyczącymi preferowanych form kontaktu pracodawców ze studentami –wysoko oceniane były formy bezpośrednie i dające studentom możliwość rozwoju. Firmy więc powinny dbać o swój wizerunek poprzez reagowanie (nawet odmowne) na aplikacje.

Warto zaznaczyć, że w Polsce połowa badanych wskazała brak odpowiedzi jako najbardziej zniechęcający do aplikowania. Odsetek ten jest o 5% mniejszy niż rok temu, co – jak zauważa Deloitte - może świadczyć o tym, że przynajmniej niektórzy pracodawcy wyciągnęli właściwe wnioski z ubiegłorocznego badania.

Informacje o badaniu
Ankieta została przeprowadzona metodą wywiadu internetowego w dniach od 27 stycznia do 27 lutego 2011 r. Dane zbierane były przez niezależną firmę badawczą ze Stanów Zjednoczonych w oparciu o system DEX. Wzięło w nim udział 3618 studentów z Czech, Słowacji, Polski, Litwy i Łotwy. Średnia wieku badanych wynosiła niemal 23 i pół roku, 95% badanych to studenci studiów dziennych. Jest to druga edycja badania, pierwszy raz o zasięgu międzynarodowym.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: